Možná si vzpomínáte na test Alfy Romeo GTV v nejvýkonnějším provedení 3.0 V6 24V, ten živelný šestiválec Busso jsem si zamiloval, ale v hlavě mi pořád vrtala myšlenka, že s pohonem zadních kol by to mohlo být přeci jen ještě lepší, a že sexy silné coupé v předohrabu není to pravé ořechové. O to víc jsem se těšil na model Spider, který vše vynahrazuje širým nebem nad hlavou.

O tom, jak je to auto oblečené do sexy karoserie si tentokrát povídat nebudeme, protože jsem se o tom zmiňoval u GTV minule. Nebudu ho tedy šetřit a jdeme na to. I ve Spideru se projevuje nešvar známý z GTV, tím je vyšší pozice za volantem, díky které se budou přerostlejší osoby dívat přesně na horní rám čelního okna. Pedály jsou mírně vyosené do strany, což je nešvar mnohých aut z dob dávno minulých. Takže uvnitř žádná velká sláva, jak už víme z nedávna.

Malá změna oproti minulému kousku je pod kapotou, už tam nenajdeme vrcholné provedení se čtyřmi ventily na válec, ale o něco slabší 192 koňový 3.0 V6. Zvuk motoru není tak ostrý, ale o něco víc nabručený, netouží po vysokých otáčkách a do uší posílá o něco klidnější, ale hrubější tóny. Točivý moment je pocitově dostupný v nižších otáčkách a postupem času dokáže doslova ejakulovat při 5600. Kupodivu i druhý nejsilnější zástupce dostupných motorizací oplývá skvělými reakcemi na plynový pedál a autu dává úctyhodnou dynamiku, rychlosti je tady tak akorát. Kdo za to asi může, že by pan Giuseppe Busso?

Podvozek je jistý a už nemusím zmiňovat ani nenáviděnou nedotáčivost, protože sedím ve Spideru. Auta bez střechy mají jednu velkou výhodu, nechcete s nimi jet na limitu, protože jízda je potom hlučná, otravná a vaše přítelkyně z ní bude mít poničený účes. Díky tomu je každá projížďka jen svižná, nikoli přehnaně rychlá. Další výhoda? Nepřijdete o řidičák hned za první vesnicí kvůli přehnané rychlosti. Spider zajišťuje příjemný vánek ve vlasech, s absencí střechy je i požitek ze zvuku mnohem větší. Okolí se otáčí za vzrušujícím vzhledem karoserie a vy si můžete s úsměvem na tváři užívat pohodovou jízdu.

Samozřejmě Spider nezmění nic na řízení bez zpětné vazby, ale to už je malá daň za tak krásné, dobře znějící a příjemné auto. Dokonce i podvozek je v rámci mezí komfortní a Alfa Romeo Spider je konečně autem, které bych si jednou přál mít v garáži. Kdo by to byl čekal, že stačí otvírák na konzervy, aby se z neúplného auta stal skvělý kus italské vášně. Dostává 8 z 10 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • vypadá skvěle

  • úžasný šestiválec

  • dobře odladěný podvozek

  • bez střechy je jízda dvojnásobný zážitek

  • stísněný interiér

  • horší posed za volantem

  • řízení bez zpětné vazby

Technické parametry

Motor: 2959 ccm V6
Výkon: 192 koní při 5600 ot./min.
Točivý moment: 260 Nm při 4400 ot./min.
Převodovka: 5-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1350 kilogramů
0-100 km/h: 7.3 sekundy
Maximální rychlost: 225 km/h
Průměrná spotřeba: 14 litrů
Objem kufru: