Když potkáte Audi A1 30 TFSI, tak si řeknete, že to je super, mít malé a levné auto s třílitrem pod kapotou. No, není vše tak, jak na první pohled vypadá.

Jistě, mnozí vědí, že toto auto není úplně nejlevnější a mnozí také tuší, že označení motorizace neznamená to, co člověka na první pohled napadne. V tomto případě to neznamená 3.0 litru, ale 3.0 válce. Ano, pod kapotou je tříválec s výkonem 110 koní. A i to je méně než měl dříve, bývalo to 116 koní, pamatuji si to, jako by to bylo před dvěma lety.

Test Audi A1

K Audi A1 musíte přistupovat jako ke stylovému autu. Takové Mini od usedlejší automobilky. Ale je to prostě originální, kvalitní a možná tak trochu předražené auto. Ale i to je otázka názoru. Nebudu si cenu nechávat až nakonec, pustím se do ní rovnou. A pak vám popíšu, co za ní dostanete. V základu vás A1 vyjde na 580 900 Kč. Jak poznamenal jeden můj kamarád – nejsou to skoro dvě Fabie? Jsou. Jinak takové auto za necelých 600 má třeba plechové disky…

Test Audi A1

Pokud se rozhodnete pro vyšší výbavu S line a testovanou motorizaci s automatem, dostanete se na 730 900 Kč. No a nejvyšší verze, tedy 40 TFSI s dvoulitrovým čtyřválcem pod kapotou, vyjde na 848 900 Kč. K tomu si připočítejte pár příplatků a jste děsivě blízko milionu.

Takže co za takovou cenovku dostanete? Předně celkem originální auto. Ano, je to jedno s druhým, tohle auto si prostě nekoupí každý třetí jako tu logickou volbu. Proto ale design téměř nestárne a vypadá opravdu dobře. Ostře řezané rysy, výrazný a stylový podpis denního svícení, dynamický postoj a velká kola… tohle auto prostě zaujme. Zvláště ve výrazné červené barvě.

Test Audi A1

Celkem sympatickým detailem je absence nějakých falešných koncovek výfuků. Buď pravé, nebo žádné. A tady nejsou tedy žádné, v pořádku.

V interiéru je to zkrátka Audi. Kvalitní, moderní a příjemné. Jsou to detaily, které dotváří ten celek. Ale už jen grafika přístrojů, jejich rychlé reakce, haptická odezva, volant, který skvěle padne do ruky. Uvnitř vlastně ani nepoznáte, že sedíte jen v A1. Jen tedy ty plastové výplně dveří… to je za tuto cenu trochu ostuda.

Test Audi A1

Audiosystém můžete mít opravdu prémiový Bang & Olufsen za celkem neprémiový příplatek 21 900 Kč. Já měl nižší verzi, tedy Audi sound systém, který obsahuje 8 reproduktorů, subwoofer a nabídne 180 W a rozhodně jsem si neměl na co stěžovat, zvukový zážitek parádní. Stejně tak mi udělala radost LED světla, která, jak by se v rámci aktuální billboardů dalo říct, svítí a nekecají. Prostě dobře svítí a to je to hlavní.

Test Audi A1 interiér

Jízda je velice příjemná. Auto je pevné, dobře se řídí a jelikož nemá přehnaně moc výkonu, tak prostě můžete šlapat na plyn a jet. Díky silným brzdám to vždy ubrzdíte a pro někoho je toto rozhodně lepší volba, než nějaká přemotorovaná bestie. Tím samozřejmě nechci obhajovat nedostatek výkonu. Ten tu není, výkonu je dost, auto je celkem malé a tak pokud chcete třeba předjíždět, není to žádný problém. Ale užijete si i zábavu na okreskách, k tomu prostě nejsou potřeba stovky koní, tam jsou důležité i jiné prvky.

Test Audi A1 cena

Jen co se týká komfortu jízdy, tak osmnáctipalcová kola, která ale vypadají moc dobře, ve spojení s podvozkem, který na sportovní režim ještě ztuhne, nejsou tou nejpohodlnější volbou. S tím je potřeba při zaškrtávání výbavy počítat.

Test Audi A1

Audi A1 stojí jako dvě a více Fabií. Za stejnou cenu, jako A1 ve vyšší výbavě s tříválcem pod kapotou, můžete mít skvělé Polo GTI. Vlastně ještě 10 tisíc ušetříte. Ale tohle cílová skupina neřeší. Ta prostě chce A1, protože prostě proto. A takových lidí není málo! Někdo žije sám, má peníze a chce něco stylového, kvalitního a neokoukaného. Někdo má zase v rodině nějaké SUV od Audi a hledá auto pro manželku, nebo i pro sebe do města. Tak zůstane u značky. Toto auto není tak úplně volba rozumu, to je na něm ale vlastně sympatické.

Test Audi A1

Test Audi A1

Test Audi A1

Test Audi A1

Test Audi A1

 

Test Audi A1 cena

Test Audi A1 interiér

Test Audi A1 volant

Test Audi A1 sedadla interiér

Test Audi A1 interiér

Test Audi A1

Test Audi A1