Kategorie ostrých hatchbacků je dnes velmi populární a vybírat si můžete s nepřeberného množství aut. Když se zaměříme na cenovou relaci do 300 000 Kč, tak na okruhové řádění je skvělý Renaul Mégane R.S., na okreskách si nic neužijete víc než Clio R.S., k běžnému jezdění je nepřekonatelný Golf GTI a pro čirou zábavu za volantem musíte sáhnou po BMW 130i. Ale co když chcete šestiválec, pohon všech kol, poměrně komfortní podvozek a pořádnou dávku rychlosti? Pak musíte mít jedno auto z této trojice – Volkswagen Golf R32, Audi S3 nebo Audi A3 3.2 Quattro S-Line.

Stojím před autem, které zapadá do každodenní šedi. Třídveřový hatchback vypadá elegantně, ale nijak výrazně. Trochu šmrncu dodává jen paket S-Line, který zahrnuje pár sportovněji střižených detailů. Interiéru vévodí pohodlná sedadla s decentním bočním vedením, kvalitní materiály a slušná ergonomie. Sedí se hezky nízko a vůbec si nepřipadám jako v autě, které se začalo vyrábět před 15 lety. Vpředu je prostoru dostatek a ani vzadu bych neměl problém strávit delší cestu.

Po prvních kilometrech jsem mile překvapený. Většina Audi s kompletním paketem S-Line (exteriér, interiér, podvozek) jsou přehnaně tvrdé a ne zrovna příjemné při denním jezdění. Jenže A3 je komfortní i na velkých kolech, přičemž do karoserie projdou rázy jen od větších nerovností. Dobré je odhlučnění, díky čemuž v kabině vynikne lehké brumlání atmosférického šestiválce. Dvouspojková převodovka řadí hladce a rychle, ale při popojíždění v koloně si umí cuknout.

Je skoro půlnoc, já stojím na červené a před sebou mám dlouhou rovinku. Vypínám ESP, volím sportovní režim a se zelenou bořím nohu do podlahy. Za hutného zvuku fantastického motoru VR6 se v mžiku proháním okolo stovky a musím brzdit… Čekal jsem rychlé auto, ale ta dynamika je v dané kategorii opravdu skvělá, což se dá říct i o reakcích na plyn a celkovém projevu. Omezovač zasahuje až před hranicí 7000 otáček, kdy je pod kapotou hotový orgasmus. Když se trochu poladí výfuk, tak to stojí za to. Když nad tím tak přemýšlím, tak je to jeden z nejrychlejších hatchbacků v přímce (2005-2008). Rychlejší je jen Audi S3, Mazda 3 MPS a BMW 130i.

Podvozek je jistý a má dostatek trakce, takže svižnější styl jízdy mu vyhovuje. Na suché silnici přichází nedotáčivost až při zběsilých rychlostech, ale ani tak mu příliš klikaté okresky nevyhovují, za což může měkčí naladění podvozku. Jako doma je na širších a rychlých úsecích. Na mokru kvůli těžkému motoru přichází nedotáčivost velmi brzy, což je největším mínusem. Připojovatelný pohon zadních kol Haldex bohužel moc nepomáhá. Je potřeba mít pomalejší nájezd a za apexem pořádně šlápnout na plyn. Potom se překvapivě umí odměnit i lehce klouzající zádí, což je fajn.

Reakce na pohyby volantu jsou okamžité a ačkoliv je řízení hezky strmé, tak je přehnaně přeposilované a o zpětné vazbě se tady nedá ani mluvit. Brzdy se taky nedávkují zrovna nejlíp, buď brzdí na plno nebo vůbec.

Není to hot-hatch, ale pořádně rychlé GT, které občas vymete nějakou okresku. Má pohodlný podvozek, výborný zvučný motor a snadno se řídí. Navíc v něm nebudete budit takovou pozornost jako v konkurenčních autech. Připomíná mi Golf R32, jen v serióznějším balení. Může být i zajímavou alternativou k Audi S3, které je sice méně nedotáčivé a díky tužšímu podvozku a přeplňování i rychlejší, ale nenabídne tolik pohodlí a nezní tak dobře, jelikož má “jen“ turbo čtyřválec. Audi A3 3.2 Quattro S-Line si zaslouží 7 hvězdiček.

Za propůjčení vozděkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • reakce na plyn, dynamika a zvuk motoru

  • jistota v zatáčkách

  • posed za volantem

  • příjemný interiér

  • nedotáčivost v ostřejších zatáčkách

  • přeposilované řízení bez zpětné vazby

  • dvouspojková převodovka občas cukne

  • brzdy se špatně dávkují

Technické parametry

Motor 3189 ccm VR6
Výkon 250 koní při 6300 ot./min.
Točivý moment 320 Nm při 2800 ot./min.
Převodovka 6-st. automatická
Pohon AWD
Hmotnost 1525 kilogramů
0-100 km/h 6.2 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h
Průměrná spotřeba 10 litrů
Objem kufru 351 litrů