Určitě si pamatujete na test Audi A6 3.0 TFSI, který jsem zakončil tak, že je dobrou alternativou za servisově a finančně náročné S6. To auto jelo jako splašené, nabízelo dostatek komfortu (více jak S6) a vypadalo skvěle, navíc za přijatelnější cenu. A světe div se, podobně na tom je i Audi A4 3.2 FSI, které dokonale zvýrazňuje přednosti této prémiové automobilky.

Pomineme-li R8, tak Audi nikdy nebylo o sportovním chování, vždy dbalo na kvalitní zpracování interiéru, nestárnoucí a nadčasový vzhled a všudypřítomný komfort. Rychlost u silnějších motorizací byl jen takový bonus. A přesně taková je A4 s atmosférickým šestiválcem.

Xenonové světlomety doplněné o LED denní svícení, přikrčená příď a elegantní záď – jako celek A4 působí dynamicky a i po deseti letech od představení vypadá stále moderně. Stejná pohádka panuje i uvnitř – šikovná ergonomie, dobrý posed za volantem a kvalitní materiály. Dokonce i prostoru je na všech místech dostatek.

Náš kus má interiérový S-Line paket (k mání byl ještě exteriérový a podvozkový) a zbytek je klasický, což je podle mě nejlepší možná volba. Pokud narazíte na kus s připlaceným S-Line podvozkem, jízda se stane uskákanou a nepříliš komfortní. Klasický podvozek je tak akorát tuhý a stále si zachovává důstojnou dávku komfortu. Pochvalu si zaslouží i odhlučnění.

Velký šestiválec je v dnešním světě jako pěst na oko, má objem 3.2 litru a jeho dynamika je dechberoucí. S chutí táhne od nejnižších otáček a s přibývajícím tempem sílí a sílí. Do 3000 otáček o sobě nedává vědět, ale za touto hranicí se začne ozývat hutné a návykové rachocení železa. Zvukovým projevem mi připomíná převalující se osmiválce. Reakce na plyn jsou parádní a ručička otáčkoměru lítá k 7000 otáčkám.

Samotný podvozek je jistý a má obrovskou trakci, bohužel s každým přiblížením se limitu má chuť hrnout se po předku, takže to chce klidnější nájezdy a využít trakci na výjezdu. S deaktivovaným ESP a se zasněženou silnicí se dá užít i dost zábavy, hodně rychlé zábavy. Celý dojem ze svižnější projížďky kazí pouze přeposilované řízení bez špetky zpětné vazby, které se dá vytknout všem dobovým Audi.

Audi A4 3.2 FSI je po čertech rychlé auto, které miluje dálnice a rychlé okresky. Posádce nabídne dostatek prostoru i komfortu. Člověk by čekal, že udělá lépe s vrcholnou S4, ale není tomu tak. Její pořizovací cena je mnohem vyšší, přeplňovaný šestiválec je náročnější na údržbu, jízda je méně komfortní a řízení je stejně špatné, což platí i o nedotáčivosti na limitu. Pokud teda chcete sportovněji střiženou Audi kompaktních rozměrů, A4 3.2 FSI můžu jednoznačně doporučit, ideálně s interiérovým a exteriérovým paketem S-Line, tomu podvozkovému se vyhněte, je příliš prkenný. Audi A4 3.2 FSI si odváží 8 hvězdiček.

Za propůjčení vozu děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • síla, pružnost a reakce motoru ve všech otáčkách

  • nadčasový a stále svěží design

  • jistý a komfortní podvozek

  • útulný interiér

  • přeposilované a občas zvláštně tuhnoucí řízení

  • lehká nedotáčivost při jízdě u limitu

Technické parametry

Motor3123 ccm
Výkon265 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment330 Nm při 3000-5000 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonAWD
Hmotnost1580 kilogramů
0-100 km/h6.2 sekundy
Maximální rychlost250 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů
Objem kufru481 litrů