Když chcete kvalitní přemisťovadlo, ale neuspokojí vás Superb ani Passat

Audi A4 a A5 jsou pro ty, kteří by rádi dobře jezdící přemisťovadlo, ale nespokojí se s lidovými značkami typu Škoda nebo Volkswagen. Jsou to auta, která sice v ničem výrazně nevynikají, ale zároveň nemají chyby, které na konkurentech od BMW či Mercedesu najdete. Jde o kvalitní spotřebiče, dokonale plnící svůj účel. V dnešní recenzi se podíváme na dva exempláře z Auto ESA. Jde o nejnovější Audi A4 Avant a A5 Sportback. Mají stejné barvy, motory, převodovky, výbavy i ceny. Budou v nich vůbec nějaké rozdíly? To se pokusíme zjistit. Jsou to roční auta s průměrnou výbavou a nájezdem do 10 000 kilometrů. Cena nových byla 1 559 300 Kč za A4 a 1 687 700 Kč za A5. Tyto zánovní kousky stojí 1 189 000, respektive 1 248 000 Kč.

Největší rozdíl je v designu

Jak se dozvíte níže, obě auta jezdí z 99% úplně stejně. Největší rozdíl je tak v designu. A4 vypadá trochu zamračeně, ale jinak jde o nevýrazné auto, které splyne s davem. A to je vlastně pro tento typ aut pochvala. A5 taky nekřičí do světa, ale má dravěji střižená světla a postupně svažující se záď z něho dělá elegantnější stroj.

Uvnitř nenajdete jediný rozdíl, jiné jsou jen kufry

Když si sednete na přední sedadla, nemáte sebemenší šanci poznat, jestli jste v A4 nebo A5. Ta auta jsou naprosto totožná. Pozice za volantem sice není tak působivá jako u BMW, ale i tak je fajn a většině majitelům bude vyhovovat. Sedadla jsou tvrdší, ale dobře drží tělo a na delších trasách z nich nebolí záda. Zpracování je na jedničku, jak je u Audi zvykem. Líbí se mi analogové ovládání klimatizace a příjemně rychlý je informační systém. Jediným výraznějším mínusem jsou malé odkládací plochy a přihrádky, pro tento typ cestovních aut nedostatečné. Na první malý rozdíl narazíte na zadních sedadlech. Poskytují dostatečný komfort a spoustu místa na nohy, ale bohužel u A5 je méně prostoru pro hlavu. Kufry jsou na délku a šířku defacto totožné, ale A4 Avant má nižší nákladovou hranu a můžete v něm převážet vyšší předměty. V A4 má objem 496 a u A5 464 litrů.

Audi A4 i A5 jsou příjemnými auty za každé situace

Mnozí by si mysleli, že Audi A4 a A5 jsou konkurenti pro VW Passat a Arteon. Čistě na papíře to tak možná vypadá, ale v reálném světě jsou ingolstadtští zástupci o poznání dál. Stojí totiž na vyspělé platformě MLB Evo. Oproti zmíněným „neprémiovkám“ mají lepší podvozky, tužší karoserie a jinak uložené motory. S oběma jsem jel tu stejnou trasu a nedokázal zaznamenat rozdíl. Minimální je možná akorát v torzní tuhosti ve prospěch A5, které je i trochu tišší od zadních kol. Jinak jde o shodná auta. Mile mě překvapily podvozky. Audi dřív mívalo problém, že bylo buď komfortní a neohrabané v zatáčkách, nebo jisté při rychlé jízdě, ale přehnaně tvrdé. Dnes už jsou tyto vlastnosti minulostí, protože i klasické podvozky jsou naladěny ideálně. Velmi dobře žehlí nerovnosti, ale zároveň se jistě drží silnice. Adaptivní tlumiče? Nejsou potřeba. Kvalitní je odhlučnění, které jde malinko ve prospěch A4, protože A5 při vyšších rychlostech lehce sviští od bezrámových oken. Mezigeneračně se u Audi zlepšuje řízení, jehož posilovač má příjemný odpor, je přesné a rychlé.

40 TDI znamená nejvýkonnější 2.0 TDI 150 KW (204 koní)

40 TDI může znít vznešeně, ale žádný naftový V6 pod kapotou nenajdete. Je tady nejvýkonnější verze vznětového čtyřválce 2.0 TDI. Motor má 150 kW (204 koní) při 3800-4200 otáčkách a 400 Nm při 1750-3250 otáčkách. Spolupracuje se sedmistupňovou převodovkou S-Tronic, která je převlečeným DSG. Všechno dohromady funguje velmi dobře. Motory mají silný spodek, jsou skvěle odizolované a dvouspojkové automaty řadí hladce. I dynamika je dostačující. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 7.4, respektive 7.6 sekundy pro těžší A4 (1530 vs 1700 kg) a jedou 230 km/h. Při 95% situací není potřeba ani pohon všech kol Quattro, který tyto kousky nemají. A jaká je spotřeba? Parádní. Svižnější styl jízdy si vyžádá 6-7 litrů. Běžně se dá pohybovat okolo 5-6 litrů. S lehkou eko nohou se dostanete pod 5 litrů.

Audi A4 a A5 sice ničím nenadchnou, ale jde o bezchybná auta

Jak už jsem psal výše. Není věc, ve které by Audi A4 Avant a A5 Sportback vyčnívaly, ale zároveň ani v ničem nepropadají. Jsou to bezchybná auta, služebníci, kteří mají za úkol bezstarostně přemístit posádku z bodu A do bodu B. Sice ve vás nevyvolají emoce, ale i tak si zaslouží kladné hodnocení 8 z 10 hvězdiček. A které si vybrat? Obě umí být praktickými služebníky. A5 o něco lépe vypadá a A4 je lepší pro přesuny ve více lidech.

  • Úsporné a kultivované motory

  • Skvěle naladěné podvozky

  • Kvalitně zpracované interiéry

  • U A5 méně místa na hlavu vzadu

  • Malé odkládací plochy a přihrádky

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 204 koní při 3800-4200 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1750-3250 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1700/1530 kilogramů
0-100 km/h: 7.6/7.4 sekundy
Maximální rychlost: 230 km/h
Spotřeba: 5-6 l/100 km
Objem kufru: 496/464 litrů