Audi A4 může být dobrou alternativou ke Škodě Superb

Škoda Superb III je vážně skvělé rodinné auto. Je velmi prostorný, má útulný interiér a komfortní podvozek. Ovšem ačkoliv je jízda na vysoké úrovni, na prémiové rivaly ztrácí. Stačí se podívat na Audi A4 z rodinného koncernu VW. Zatímco Superb využívá platformu MQB, tak A4 vyspělejší MLB Evo. To znamená, že má tužší karoserii, jinak uložené motory a lepší podvozky. Výsledek je takový, že z pohledu jízdy je A4 ve všem napřed. Více se dozvíte v recenzi zánovního kousku Audi A4 Avant 40 TDI, který zapůjčila společnost Auto ESA. Ten stál jako nový 1 559 300 Kč, teď 1 148 000 Kč.

Audi A4 je nevýrazné auto, které splyne s davem

Audi A4 je nevýrazné auto, které splyne s davem. Tím nechci říct, že vypadá špatně, ale rozhodně ničím nezaujme. Pokud chcete prémiový kombík k tomu, abyste machrovali před kamarády, lepší službu udělají konkurenti. Ale jestli byste rádi dobře jezdící prémiové auto, které nebude vzbuzovat pozornost a závist, A4 je ideální volbou.

Interiér je kvalitní a přehledný, ale kazí to malé odkládací plochy a přihrádky

Pozice za volantem není tak sportovní jako u BMW, ale dám ruku do ohně za to, že drtivé většině lidí bude vyhovovat. Sedadla sice jsou poměrně tvrdá, ale nebolí z nich záda a docela dobře drží tělo v zatáčkách. Na slušné úrovni je zpracování. Vyhovuje mi i analogové ovládání klimatizace, které bylo u dražších modelů A6 a výš nesympaticky nahrazeno dotykovým. Příjemný je rychlý informační systém. Prostoru je dostatek ve všech směrech a stěžovat si nebudou ani cestující na zadních sedadlech. Kufr poskytuje slušný objem 496 litrů. Výraznější mínus je v A4 jediné – malé odkládací plochy a přihrádky.

Dobrému podvozku to kazí velká kola

Je působivé, jak A4 s každou generací jezdí lépe a lépe. Dříve šlo o nedotáčivé, často i zbytečně tvrdé „krámy“ (pokud jste neměli dobře nakonfigurovaný kus). Ale dnes? Dnes je to skvěle jezdící auto za každé situace, a to tady mám kousek bez adaptivních tlumičů. Podvozek poskytuje nadprůměrné množství jistoty. Dobře drží stopu a zároveň je komfortní. Tady mu to bohužel ztěžují 19-palcová kola, která celý zážitek z jízdy trochu kazí. A4 na nich více odskakuje a kope při přejetí větších výmolů.

Naftový čtyřválec 2.0 TDI se stane legendou, je kultivovaný a jezdí zadarmo

40 TDI má být lichotivější označení pro 2.0 TDI. Asi kvůli tomu, aby si majitelé Audi nepřipadali, že mají stejné motory jako „chudší část populace s lidovými Volkswageny“. I kdyby, tak se nemají za co stydět. Tento motor ve verzi 150 kW (204 koní) se může řadit mezi nejlepší nafťáky na trhu. Na čtyřválec je kultivovaný, poskytuje slušnou dynamiku a hlavně jezdí skoro zadarmo. Palubní počítač běžně ukazuje spotřebu 5-6 litrů. S lehkou nohou se dostanete i níž, s těžkou se podíváte k 7. Motor si dobře rozumí s dvouspojkovou převodovkou S-Tronic, která je jen přebrandovaným DSG. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 7.6 sekundy a zastaví se při 230 km/h. V reálném světě je tato jednotka naprosto dostačující. Stejně tak i pohon předních kol, jelikož Quattro využijete jen zřídka.

Audi A4 B9 je bezchybné auto, které sice nenadchne, ale ani neurazí

Není věc, kterou by Audi A4 dělalo vyloženě špatně. Můžete v něm strávit tisíce kilometrů, ale štvát vás nebude. Jen bych se vyhnul 19-palcovým kolům, která sice skvěle vypadají, ale zbytečně narušují komfort jízdy. Je to dobré spotřební zboží, nenadchne, ale ani neurazí. Audi A4 Avant S-Line 40 TDI S-Tronic B9 facelift si může odvézt 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Úsporný a kultivovaný motor

  • Dobře naladěný podvozek

  • Kvalitně zpracovaný interiér

  • Velká 19-palcová kola znehodnocují komfort jízdy

  • Malé odkládací plochy a přihrádky

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 204 koní při 3800-4200 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1750-3250 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1700 kilogramů
0-100 km/h: 7.6 sekundy
Maximální rychlost: 230 km/h
Spotřeba: 5-6 l/100 km
Objem kufru: 496 litrů

Fotogalerie