V Česku je oblíbencem střední třídy Škoda Superb

Střední třída automobilů je v Česku velmi oblíbenou kategorií. Jednoznačně jí kraluje naše vlajková loď Škoda Superb III. A i když je to skvělé auto, některým nevoní. Ti mají možnost poohlédnout se i po dalších koncernových modelech. Podobně dobrým autem je Volkswagen Passat B8. Potom tady máme ještě prémiové Audi A4 B9. Právě na to se podíváme v dnešní recenzi ojetého A4 Avant 3.0 TDI V6 200 kW Quattro Tiptronic.

Poctivější základ než u neprémiových sourozenců, ale za opravy zaplatíte

Zatímco Superb a Passat jsou těmi největšími auty na modulární platformě MQB (vychází z ní například i Golf a Octavia), tak Audi je naopak tím nejmenším autem na platformě MLB Evo. Na té mimo jiné stojí Audi A6, A8 nebo i Lamborghini Urus. To sice může znamenat poskytnutí kvalitnější jízdy, ale u oprav a výměn různých komponentů si majitel sáhne hlouběji do kapsy. Například přední světla stojí 58 000 – 83 000 Kč, zatímco na Passat jen 25 000 Kč. Adaptivní tempomat má v přední části dva radary v ceně 100 000 Kč.

Nižší výbava může být výhodou

Předešlý odstavec mě přivádí k tomu, že absence výbavy u testovaného exempláře vlastně může být i výhodou. V tomto autě nenajdete skoro nic, takže se nic nemůže pokazit. LED světlomety, mapové podklady navigace, adaptivní tempomat, elektrické ovládání sedadel a podobně. Tyto vymoženosti moderního světa tady neexistují. Jsou zde pouze xenony (mohly by svítit lépe), základní látková sedadla s vyhříváním, klasický tempomat, jednozónová klimatizace a okna v elektrice.

Nevybavené Audi A4 vás neuchvátí, ale zpracování je rozhodně prémiové

Kdo by chtěl dělat dojem na první pohled, musí hledat jinde. A4 Avant na 17-palcových kolech, bez LED světlometů a v nevýrazném šedém laku splyne s davem.

Stejně na tom je i uvnitř. Materiály nebudí zrovna prémiový dojem. Alespoň dokud nezjistíte, že auto má najeto skoro 180 000 kilometrů. Kvalita zpracování je opravdu nadprůměrná a vše funguje úplně stejně, jako když jsem před pěti lety testoval nový vůz. Konkurence už při těchto kilometrech často povrzává a nebo má problém s funkčností některých ovládacích prvků.

Podprůměrná jsou základní sedadla. Mají nulové boční vedení a za celou dobu jsem si nemohl najít ideální pozici za volantem. Navíc vypadají lacině. Uživatelská přívětivost je dobrá, místa je dostatek ve všech směrech a pohodlně se svezete i vzadu. Za Superbem a Passatem v tomto směru ale zaostává. Ti mají objem kufru 660, respektive 651 litrů, A4 „jen“ 504 litrů. V reálném světě je však kufr dobře využitelný a pokud nemáte dvě malé děti s náročnou manželkou, tak i naprosto dostačující.

Jízdou koncernové rivaly překonává ve všech směrech

Testovaný kousek má tu nejlepší možnou motorizaci. 3.0 TDI V6 200 kW kombinovaný s osmistupňovým automatem a inteligentním pohonem všech kol Quattro. Pří běžné jízdě se šestiválec převaluje mezi 1000-1500 otáčkami. Většinu času se auto jen veze na vlně nízko položeného točivého momentu. Skvěle si rozumí s hladce řadící automatickou převodovkou. Celé pohonné ústrojí je velmi kultivované a posádku ničím nevyrušuje. Tomu sekunduje komfortně nastavený podvozek (nemáme adaptivní tlumiče) i poměrně slušné odhlučnění. Při běžné jízdě navíc potěší spotřebou. V ucpané Praze jsem jezdil za nějakých 8 litrů, okresky se dají zvládnout za 6 a dálnice za 7, což byl i dlouhodobý průměr na palubním počítači.

Šlápnete-li motoru na krk, auto doslova katapultuje kupředu. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 5.4 sekundy a zastaví se až při 250 km/h. Mnohem zajímavější je zrychlení ze 100 na 200 km/h. V žebříčku totiž zjistíte, že koncernové sourozence nechává daleko v Prachu za sebou. S časem 15.88 sekundy dalece překonává nejsilnější naftové verze zmíněné neprémiové dvojice. Superb 2.0 TDI 140 kW má stejnou disciplínu za 28.64 sekundy a Passat 2.0 BiTDI 176 kW za 22.22 sekundy. V kombinaci se spotřebou, převodovkou a spolehlivostí je to opravdu dokonalá jednotka.

Audi nechvalně proslulo tím, že nebylo příliš ochotné zatáčet. I tady cítíte lehkou těžkopádnost na předku, a to především při rychlejších nájezdech do zatáček. Kvůli měkkému podvozku a vyšší hmotnosti 1770 kilogramů je potřeba správně nabrzďovat zatáčky a v těch se nebát výrazných náklonů karoserie. Nedotáčivost se dá v pomalejších pasážích krásně potlačit přidáním plynu, kdy Quttro pošle více výkonu na zadní kola a ta hezky dotáhnou stopu. Na nějaké pohazování zadkem ale zapomeňte. To jedině na sněhu. Taky je potřeba počítat s ospalejšími reakcemi pádel pod volantem. Ve výsledku jde o velmi rychlé a nezáludné auto. Jen od něho nechtějte nějakou zábavu nebo zpětnou vazbu. Řízení je tupé a podvozek řidiči moc informací taky nepředá.

Mechanika je velmi spolehlivá, ale drobné mouchy se najdou. Na co si dát pozor?

Motor 3.0 TDI je na poli vznětových agregátů doslova úžasný. Nejenže se s ním skvěle jezdí, ale taky je nadprůměrně spolehlivý. To stejné platí i pro převodovku Tiptronic (ZF), se kterou je spárovaný. Horší je to u slabšího provedení 160 kW s převodovkou S Tronic. V té se musí měnit olej po 60 000 kilometrech, přičemž už po 100 000 kilometrech může odcházet mechatronika. To často vyžaduje výměnu převodovky. Poměrně časté bývají i závady na klimakompresoru. V neposlední řadě nepotěší praskající papírové membrány u základní audio soustavy.

Dobrá alternativa k Superbu i Passatu, a to i bez bohaté výbavy

Audi A4 Avant 3.0 TDI V6 200 kW Quattro Tiptronic B9 mě zaujalo i v naprosto základní výbavě. Jestli mi něco vyloženě chybělo, tak jen lepší sedadla. Jinak jde o velmi dobře jezdící a spolehlivé auto. Pokud nepotřebujete nadpozemský kufr a prezidentské místo na zadních sedadlech, je lepší volbou než Volkswagen Passat nebo Škoda Superb. Nicméně jestli byste chtěli něco na první pohled exkluzivního, lépe poslouží Mercedes-Benz třídy C. Naopak sportovního ducha více naplní BMW řady 3. Audi A4 Avant B9 3.0 TDI Quattro si zaslouží 8 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení děkuji společnosti Auto ESA.

  • Dobře naladěný podvozek

  • Jistota v zatáčkách podpořená pohonem všech kol

  • Dynamický, úsporný a spolehlivý motor

  • Kvalita zpracování

  • Na první pohled neprémiový interiér

  • Základní sedadla

  • Odtažitost při svižnější jízdě

Technické parametry

Motor: 2967 ccm V6 Turbo
Výkon: 272 koní při 3250-4250 ot./min.
Točivý moment: 600 Nm při 1500-3000 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1770 kilogramů
0-100 km/h: 5.4 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 7 l/100 km
Objem kufru: 504 litrů