Audi A5 Sportback jsem měl už od příchodu na trh rád. Nad konkurencí vyčnívá šmrncovním vzhledem, nabízí slušné pohonné jednotky a díky otevírání kufru a lá liftback se jedná i o poměrně praktické auto. Původní A5 sužují jen dvě věci – zvláštně tuhnoucí řízení v zatáčkách a aerodynamický hluk od bezrámových oken při vyšších rychlostech. Dnes před námi stojí modernizovaná verze, která se vyrábí od roku 2011 a nastává doba, kdy se její ceny dostávají do dostupných vod. Otázkou zůstává, zda-li se vyplátí příplatek několik set tisíc za facelift, který má na první pohled jen jiná přední světla.

Ale už u vzhledu se dá říct, že ano, vyplatí. Xenonové světlomety s LED denním svícením jsou nyní ostřeji tvarovaná a vytvářejí agresivní doplněk jinak elegantně sportovní karoserie. Styl čtyřdveřových coupé se mi líbí, vypadají svěže a na silnici vedle klasických sedanů vyčnívají.

Uvnitř se změnily jen drobné detaily, ale i tak interiér působí moderně a útulně. Ergonomie je, jak bývá u koncernových aut zvykem, skvělá. Poměrně nízký posed zaslouží taky pochvalu a dokonce i prostoru je zde dostatek. Na zadních sedadlech se budou trápit jen vyšší osoby, takový kufr nabídné slušnou dávku místa i velmi dobrou přístupnost.

Při jízdě mě nejvíc potěšilo řízení a odhlučnění, tedy dva neduhy verze před faceliftem. Do dlaní sice přes volant putuje umělý odpor, ale to nemění nic na tom, že je příjemné a dokonce i překvapivě rychlé. Auto na pohyby volantu reaguje okamžitě a dobrá práce byla odvedena i na podvozku, který nabízí kompromis mezi jistotou při rychlé jízdě a komfortem. Druhý bod, odhlučnění, sice ještě není dotaženo k dokonalosti (na A6 hodně ztrácí), ale oproti staršímu kousku zaslouží pochvalu – už můžete poměrně tiše cestovat i rychlostmi okolo 180 km/h.

Co se motoru týče, v porovnání s ostatními vznětovými čtyřválci je to povedený. Nepřenáší vibrace a je i dobře odhlučněný, síly má dostatek a ani jednou jsem si neřekl, že bych nějak nutně potřeboval větší šestiválec. Dvoulitrové TDI je propojeno s bezestupňovou převodovkou Multitronic (automatická převodovka na principu variátoru), která posílá sílu na přední kola. Co se samotné jízdy týče, je to jedním slovem paráda. Multitronic si stále hlídá stejné otáčky, ve kterých je motor nejúčinnější a díky tomu může nabídnout stále dostatek točivého momentu a solidní spotřebu. Při 130 km/h točí okolo 2000, s lehkým přidáním otáčky okamžitě vzrostou a žádná prodleva nebo zbytečné točení se nekoná. Jenže ne za všech okolností je převodovka tak jemná a přesná, problém jí dělají především rozjezdy do kopce. Po přidání nechá motor vytočit skoro ke 2000 a pomalu se rozjíždí, potom otáčky zase klesnou. V druhém, méně častém případě, dokáže celým autem nereprezentativně cuknout, to se prostě k prémiové značce nehodí.

Takže odpověď na otázku, zda-li se modernizovaná verze vyplatí, je myslím jasná. A5 se zbavila všech předešlých neduhů a jedná se o nadprůměrně dobré auto. Váhal bych jen nad převodovkou Multitronic, při jízdě je sice skvělá, ale při těch rozjezdech do kopce… Nevím, nevím. Nejlepší volbou pro mě stále zůstává S-Tronic v kombinaci s pohonem Quattro, a i když je dvoulitr solidně odladěný, stále bych si pořídil třílitrové TDI. Dávám 7 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Audi A5 děkujeme společnosti Auto Esa.

Hodnocení WikiCars

  • dobré odhlučnění vznětového čtyřválce

  • hladká převodovka díky bezestupňové převodovce

  • komfortní a zároveň obratný podvozek

  • praktičnost

  • vzhled

  • méně místa na zadních sedadlech

  • převodovka občas nepříjemně vytočí motor a cukne při rozjezdu

Technické parametry

Motor:2959 ccm V6
Výkon:174 koní při 3800-4200 ot./min.
Točivý moment:400 Nm při 1750-3000 ot./min.
Převodovka:Multitronic
Pohon:FWD
Hmotnost:1680 kilogramů
0-100 km/h:7.8 sekundy
Maximální rychlost:230 km/h
Průměrná spotřeba:7 litrů
Objem kufru:481 litrů