Audi A5 je už na první pohled zajímavým GT, je od prémiové značky, vypadá exkluzivně, nabízí spoustu výbavy a pod kapotou ukrývá silné motory. A to vše je dnes dostupné za poměrně nízké částky. Jenže je stejně dobré, jak vypadá? To se pokusíme zjistit v dnešním testu Audi A5 3.2 FSI Coupe.

Rozkročené blatníky, LED světla a jednoduché oblé tvary – to je cesta k úspěchu. Audi A5 stárne minimálně a i po deseti letech od představení vypadá skvěle. Uvnitř je dobře zpracované, sedí se hezky nízko a ergonime je samozřejmě vynikající. Takže z venku i ze vnitř se chyby hledají hodně špatně.

O dynamiku se stará atmosféricky plněný šestiválec 3.2-litru, který spolupracuje s manuální převodovkou a pohonem všech čtyř kol Quattro. K červenému poli letí s chutí a zastaví se až před hranicí 7000 otáček, reakce jsou samozřejmě bleskurychlé a zvuk hutný. A nejenže je A5 s tímto motorem pěkně rychlá, ale umí být i úsporná, s lehkou nohou není problém se dostat pod 8 litrů.

Čtyřkolka a dobrý podvozek zajišťují nadprůměrnou trakci za všech podmínek a i v zatáčkách umí být A5 nevídaně rychlým autem. Na limitu však přichází nedotáčivost a nejlepší není ani řízení – to za některých situacích nepříjemně tuhne a jinak je nesmyslně přeposilované, o zpětné vazbě se nedá mluvit ani náhodou.

Zklidníte-li se a využijete skvělý motor hlavně na rovinkách, budete spokojeni. Podvozek je dostatečně komfortní a odhlučnění by sice mohlo být lepší, ale pořád se řadí k lepšímu průměru. Takže příjemný společník do každé situace.

Problém může nastat, až když si pořídíte auto, které je obdařeno podvozkovým paketem S-Line (exteriérový nebo interiérový nevadí), potom se totiž vytratí kouzlo pohodlného GT. Sportovní podvozek je tvrdý, uskákaný a umí navodit atmosféru, že jedete na koňském vzpřežení s dřevěnými koly. Pokud chcete nepohodlné sportovní auto, sáhněte raději rovnou po S5 se skvělým osmiválcem, nikoliv po klasickém modelu s rádoby sportovním podvozkem. Nejlepší volbou jsou nakonec podvozky adaptivní.

Ve výsledku je A5 s atmosférickým šestiválcem povedeným kouskem, umí být komfortní, je hezké a dostatečně rychlé. Manuální převodovce bych se vyhnul, protože na zábavě nepřidá a zbytek A5 je stejně zábavný jako sledování hromady písku. Tím pádem automat ještě vyzdvihne přednosti A5. Jenže otřesného řízení se bohužel zbavíte až s modernizovanou verzí, která je dražší, na druhou stranu ve všem ještě o chlup lepší a hlavně vyváženější. Náš kus si zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Audi A5 děkujeme společnosti Auto Esa.

Hodnocení WikiCars

  • silný atmosférický šestiválec

  • dobrý podvozek

  • slušná spotřeba

  • nestárnoucí vzhled

  • přeposilované řízení, které občas nepříjemně tuhne

  • nedokáže poskytnout zábavu za volantem

Technické parametry

Motor:3197 ccm V6
Výkon:265 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment:330 Nm při 3000-5000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:AWD
Hmotnost:1540 kilogramů
0-100 km/h:6.1 sekund
Maximální rychlost:250 km/h
Průměrná spotřeba:9-10 litrů
Objem kufru:456 litrů