Když je Volkswagen Arteon málo prémiový

Pokud hledáte zajímavé manažerské auto z koncernu VW, zřejmě vás napadne čtyřdveřové kupé Arteon se základem v Passatu. Je prostorný, má hezký interiér a pohodlný podvozek. Nicméně i navzdory tomu, že jde o dobře jezdící auto, k prémiovým vozům mu něco schází. Proto Arteon na platformě MQB obejdeme a podíváme se na sesterské Audi A5 Sportback. To má stejný typ karoserie, je podobně sexy, ale stojí na vyspělejší platformě MLB Evo. Díky ní má tužší karoserii, odlišně uložené motory a propracovanější podvozky. V dnešní recenzi se seznámíte s Audi A5 Sportback 40 TDI od Auto ESA. Jde o zánovní kousek, který stál 1 687 700 Kč. Po roce a necelých 10 000 kilometrech vyjde na 1 199 000 Kč.

Audi A5 umí zapůsobit, ale do světa nekřičí

Audi A5 Sportback je hezké auto, které má spoustu zajímavých detailů. Líbí se mi dravě vyhlížející maska, elegantní záď i profil à la kupé. Vše podtrhují bezrámová okna a 19-palcová kola. Jo, toto je manažerský sedan, kupé, ehm liftback na úrovni.

Interiér je hezky čistý, což je největší předností

Uvnitř nenajdete žádné zbytečnosti. Jsou tady poctivé mechanické ovladače klimatizace, příjemný volant a dobrý informační systém. Tvrdší sedadla jsou příjemná za všech okolností a solidní je i pozice za volantem. Na místo si budou stěžovat jen vyšší jedinci na zadních sedadlech, za což může svažující se střecha. Kufr nabízí slušný objem 464 litrů. Bohužel menší jsou odkládací plochy a přihrádky.

Neutrálně naladěný podvozek a přesné řízení

Líbí se mi, že Audi neusnulo na vavřínech. Je radost sledovat, jak s každou novou generací své modely posunuje. Začalo to u nepřizpůsobivých dinosaurů, které později vystřídali neohrabaní mamuti. Teď se nacházíme někde u koní, takže tímto tempem jsme za pár let u ladně plujících delfínů. Podvozek nového Audi A5 je ideálním kompromisem mezi vším. Je neutrálně naladěný, přiváží komfort i obratnost. Zatímco u A4 Avant mi vadila velká 19-palcová kola, tady je to o kousek lepší. Zřejmě to ale bude jen měkčí směsí zimních pneumatik. Podotýkám, že tento kus má standardní podvozek, nikoliv adaptivní tlumiče DCC. Další předností moderních Audi je přesné řízení s příjemným odporem. Doby, kdy mělo v běžných autech nejlepší řízení BMW, už jsou dávno pryč.

Oblíbený motor 2.0 TDI nezklamal, potěší hlavně spotřebou

40 TDI a S-Tronic. Zní to vznešeně, co? Přemýšlíte, co se pod tímto označením ukrývá? Je to jednoduché. Jde pouze o líbivější označení pro 2.0 TDI a DSG. Na tom však není nic špatného, protože si spolu velmi dobře rozumí. Motor je kultivovaný, dynamický a úsporný. S lehkou nohou budete jezdit za méně než 5 litrů, s těžší se podíváte k 7. Převodovka řadí hladce a chytře. A že je Audi s pohonem předních kol trapné? To už dávno neplatí. Díky vyspělému podvozku ho v 99.99% situací nebudete potřebovat. V tom 0.01% nasadíte řetězy nebo zůstanete doma.

Audi A5 Sportback je stylové auto pro manažery, ale emoce nehledejte

Audi A5 Sportback je hezké, dobře jezdící auto s útulným interiérem. Jako stylové přemisťovadlo poslouží dokonale. Pokud ale hledáte nějaké emoce nebo sportovní zážitky, tak vás zklame. Je to unifikované auto, spotřební zboží. Audi A5 Sportback S-Line 40 TDI S-Tronic F5 po faceliftu dávám 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Úsporný a kultivovaný motor

  • Dobře naladěný podvozek

  • Kvalitně zpracovaný interiér

  • Vedle A4 sedan líbivější design a lepší přístup do kufru

  • Velká 19-palcová kola vypadají skvěle, ale trochu narušují komfort

  • Malé odkládací plochy a přihrádky

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo
Výkon: 204 koní při 3800-4200 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1750-3250 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1530 kilogramů
0-100 km/h: 7.4 sekundy
Maximální rychlost: 230 km/h
Spotřeba: 5-6 l/100 km
Objem kufru: 464 litrů

Fotogalerie