Pokud chcete rychlý sedan na dlouhé cestování, který nabízí dostatek prostoru a komfortu, jako první vás možná napadne Audi S6. Disponuje mocným desetiválcem z Lamborghini Gallardo, nevadnoucími karbon-keramickými brzdami a speciálně odladěným podvozkem. Jenže má i své mouchy – výměna brzd vás vyjde na tučných 250 000 Kč, motor potřebuje mimořádnou péči a tvrdší podvozek vás bude většinu času jen štvát. Takže, co dělat, když se vám S6 líbí, ale chcete se vyhnout bankrotu? Je to jednoduché, pořiďte si „stejné“ auto s menším motorem – 3.0 TFSI.

Kompresorem přeplňovaný šestiválec zajišťuje více než slušnou dynamiku a za S6 ve zrychlení z nuly na stovku zaostává jen o 6 desetin sekundy, dokonce i maximální rychlosti jsou totožné, 250 km/h. K tomu všemu je klasický model komfortněji naladěný a má pohodlnější sedadla.

Po vzhledové stránce je to pořád ta svůdná blonďatá sekretářka v nejlepším věku, kterou byste si nejraději odvedli domů, ale brání vám v tom manželka a dvě děti. A6 nepůsobí dravě jako konkurenční BMW řady 5, nýbrž elegantně a hodnotně. Zastarale vypadají akorát bodové LED pásky v předních světlech.

Vnitřek je sice německy chladný, ale skvěle zpracovaný, dobře ergonomicky rozložený a prostorný, nemůžu mu nic výrazného vytknout. Sedadla jsou pohodlná, v autě panuje příjemné ticho a nejeden by hádal, že cena tohoto ojetého Audi (+/- 300 000 Kč), je oproti realitě dvojnásobná.

Testovaný kus je vybavený sportovním podvozkem, který je sice tužší, ale pořád v rámci přijatelných mezí – kde ztrácí na komfortu, tam přidá na jistotě v zatáčkách. Půjdete-li však ještě o stupínek víc do sportovna, do S-Line podvozku, tak si zaděláte na malér – auto je tvrdé, uskákané a je otrava s ním jezdit. Pokud máte rádi komfort a občas si chcete užít svižnější jízdu, berte adaptivní pneumatické pérování.

A teď k samému srdci stroje. To, na poměry normálních aut, solidně zatlačí do sedadla a nepolevuje ani za hranicí 200 km/h, která je tam pro obyčejného smrtelníka cobydup. Motor táhne v širokém spektru otáček a díky kompresoru je turbo-díra minulostí, dokonce i zvukový projev je velmi příjemný – decentní řinčení s plechovým nádechem. Pohonné jednotce sekunduje šestistupňová automatická převodovka, která řadí hladce a jediná výtka putuje k občasněmu zaváhání při prudším sešlápnutí plynu.

Na dálnici je A6 komfortní a tichá, na okresce překvapivě rychlá a jistá, jen nedotáčivá jako většina aut kategorie. Vypadá hezky a jezdí skvěle za všech okolností, jenže má jedno z nejhorších řízení, jaké auto může mít. Že je přeposilované, to ať vezme čert, ale jak nesmyslným a nepříjemným způsobem tuhne v zatáčkách, mi nejde do hlavy. V některé zatáčce můžete točit volantem jedním prstem, v další volant divně ztuhne a točit s ním je jako míchat vařečkou hustý pudink plný hrudek.

Vedle Audi S6 se jedná o zajímavou koupi, vlastně i nad většinou konkurentů vyčnívá a je v mnoha ohledech lepším autem. Nakonec by to bylo auto za devět hvězdiček, jenže většina kusů má připlacený nesnesitelný sportovní podvozek S-Line a každý má strašné řízení, které sice obyčejnému uživateli, nezajímajícímu se o auta, vadit nebude, ale já bych kvůli němu nespal. Ale i tak si Audi A6 3.0 TFSI odváží chválihodných 7 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Audi A6 děkujeme společnosti Auto Esa.

Hodnocení WikiCars

  • síla motoru v jakýchkoliv otáčkách

  • kvalitní odhlučnění

  • nestárnoucí vzhled

  • zpracování

  • řízení občas nesmyslně ztuhne uprostřed zatáčení

  • příliš tvrdý a uskákaný podvozek S-Line – (uděláte lépe se standardním nebo adaptivním)

  • převodovka občas váhá

Technické parametry

Motor:2995 ccm V6
Výkon:290 koní při 4850-6800 ot./min.
Točivý moment:420 Nm při 2500-4850 ot./min.
Převodovka:6-st. Tip-Tronic
Pohon:AWD
Hmotnost:1725 kilogramů
0-100 km/h:5.9 sekundy
Maximální rychlost:250 km/h
Průměrná spotřeba:10-13 litrů
Objem kufru:547 litrů