Audi A7 55 TFSI e quattro

Pokud jste v situaci, že si můžete pořídit Audi A7 jako nové auto, nejspíš vám nejde tolik o to, že můžete najet na elektřinu nějakých 40 kilometrů. Jenže to je jen jedna z výhod.

Další výhody jsou pro EL značky typické – dálnice bez poplatku a možnost parkování v modrých a fialových zónách bezplatně. To druhé už by mohlo potenciální kupce A7 zaujmout. Určitě více, než úspora 1500 za známku za rok. Na druhou stranu – korunka ke korunce…

Test auta Audi A7 55 TFSI e quattro

Klidná síla

Hlavní výhody jsou však jiné. První je výkon a druhou je ticho. Audi A7 55 TFSI e je silnější ze dvou plug-in hybridů a jedná se tak o nejsilnější A7 v nabídce. A to včetně sportovní S7, která využívá vznětový motor o výkonu 344 koní. To plug-in jich má rovnou 367. A zároveň stojí o 300 tisíc méně, než sportovní sourozenec.

Výkonu je k dispozici plno za všech okolností. A také točivého momentu, který má hodnotu 500 Nm. Jakmile se rozhodnete předjet, stane se tak. A je jedno, jaký jízdní režim máte. Auto není sice nejlehčí, má 2140 kilogramů, i tak ale zrychlení na stovku zvládá za 5,7 s. Spalovací motor je čtyřválcový a jakmile naskočí, tak o něm dlouho nevíte. A když už o něm víte, tak si na nic nehraje. Prostě benzínový čtyřválec.

A pak je tu to ticho. To je v tomto případě naprosté, jelikož od motoru při pohonu na elektřinu neproniká do kabiny žádný zvuk. A zvenčí díky dvojitým sklům také ne. Pokud vezete někoho důležitého na zadní sedačce, přesně takto to má vypadat. Jízda na elektřinu není výhodná jen v řeči peněz, ale i v otázce pohody na palubě.

Takže to máme, proč se vyplatí uvažovat nad touto elektrifikovanou verzí. Proč ale uvažovat nad tímto modelem? Jednoduše z toho důvodu, že se jedná o nádherné auto, plné moderní techniky. A funkční naprosto neobtěžujícícm způsobem.

Test Audi A7 55 TFSI e quattro

Komfort až na prvním místě

O pohodu na palubě se stará adaptivní podvozek, který může být v případě zájmu i vzduchový. Ani ten levnější však nemá s dvacetipalcovými koly, které jsou u tohoto hybridu v základu, žádný problém. A posádka tak také ne. Ani sportovní sedačky nejsou žádné tvrdé skořepiny, ale spíše o trochu pevnější a lépe obepínající sedadla. Sedící vzadu si sportovní sedačky neužijí, tam je to zaměřené hlavně na komfort. To platí i pro prostor, ačkoliv nad hlavou by ho mohlo být více, to je však dáno tvarem karoserie. Daň za eleganci. I tak jsem si tam se svými 184 centimetry pohodlně sedl a místo zbývalo.

Já bych však vždy radši seděl vpředu. Protože to je prostě radost. Všichni hateři displejů při pohledu na interiér nejspíš roní slzy, ale podle mě je zkrátka nádherný a hlavně funkční. Přes displeje se ovládá vlastně vše, ale díky haptické odezvě máte pocit, že mačkáte skutečná tlačítka. Jen je nenahmatáte, samozřejmě. Reakce na pokyny jsou bleskové a v noci je to pastva pro oči. I tak zde ale zůstávají například klasická zpětná zrcátka, což je za mě rozhodně správné rozhodnutí.

Navigace má praktickou vlastnost, že umí optimalizovat nabíjení a vybíjení s ohledem na spotřebu. Tedy pokud zadáte cíl. Systém pak ví, kdy se vyplatí nabíjet a kdy naopak elektřinu využívat. Jen škoda, že toto funguje jen s vestavěnou navigací. Pokud rádi využíváte třeba Waze, tak to samozřejmě můžete, jen přijdete o tuto výhodu, která dokáže ušetřit nezanedbatelné množství paliva.

Audi A7 55 TFSI e quattro interiér

Světla nejen efektní, ale hlavně efektivní

V noci člověka nepotěší jen pohled do interiéru, ale i z interiéru ven. A vlastně i pohled na samotné auto. To totiž umí pomocí světel hezky pozdravit – zadní spojená linkou udělají efektní show s postupným rozsvěcením a zhasnutím, přední zase rozehrají přehlídku blikajících diod. Diody tu nejsou jen na paráda, světla zároveň i skvěle svítí. U silnějšího hybridu získáte v základu světlomety HD Matrix LED, v testovaném autě byla navíc ještě laserová část. Světla se umí naprosto spolehlivě vyhýbat, perfektně rychle si nastavují výšku i při akceleraci a brzdění, což je velice praktické, nestane se tak, že brzdíte před překážkou a díky náklonu světla svítí jen pár metrů před auto.

Laserová část přijde ke slovu ve vyšší rychlosti a má za úkol prostě jen silně svítit. O vyhýbání se nestará, to se deaktivuje. Ale například na noční dálnici bez provozu je k nezaplacení, řidič vidí opravdu daleko.

A právě dálnice je hlavním určením tohoto auta. Nebo jakékoliv A7, ale tato plug-in hybridní ji zvládá také naprosto s přehledem. Zároveň ale umí i tiše plout krajinou a městem. Tedy tiše jen v případě, kdy si nezačnete vychutnávat audiosystém. Já měl nižší z nabídky, který poskytuje 705 W a hraje výborně. Navíc je za celkem rozumný příplatek nějakých 23 tisíc. Pokud však chcete to nejlepší, tak za 183 tisíc na vás čeká rovnou 1820 W.

Audi A7 55 TFSI e quattro světla
Nic nemůže být dokonalé

Zatím to byla samá chvála a přiznávám se, že jsem dost ovlivněný tím, že se mi nová A7 nesmírně líbí. Ale nic jsem si nevymyslel, vše je tak, jak jsem psal. Pro někoho by mohla být nevýhoda v podobě menšího kufru, který nabídne 380 litrů. Pak také menší palivová nádrž, která nemá klasických 73, ale jen 52 litrů. Nebo třeba spotřeba, která se od udávané dost liší. Jak by také ne, když je udávaná 1,5 – 1,6 l/100 km. Reálná se pak pohybuje kolem sedmi litrů, což je ovšem při režimu bez nabíjení. S nabíjením se výrazně sníží, pokud tedy nepojedete 1000 kilometrů, tam už to takový rozdíl neudělá.

Audi A7 jako plug-in hybrid funguje skvěle. Stojí sice 2 093 900 Kč, ale je to na něm vidět. Jistě, klidně můžete pořídit základní 40 TDI za 1 569 900 Kč a udělá stejnou parádu. Na dlouhé cesty bude možná i vhodnější. Ale to ticho při jízda na elektřinu je návykové. A za ušetřených 1500 Kč za dálniční známku každý rok můžete mít jednu plnou nádrž. To se vyplatí.

Audi A7 55 TFSI e quattro

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Audi A7 55 TFSI e quattro