Éru čtyřdveřových kupé odstartoval Mercedes-Benz CLS již v roce 2004. Ten však zřejmě předběhl dobu a žádný obří boom nezpůsobil. To se povedlo až o 6 let později konkurenční automobilce Audi. Ta přišla s modelem A7 Sportback, který se stal okamžitě středem pozornosti. Ačkoliv je design karoserie 10 let starý, pořád umí zaujmout. Působí elegantně a zároveň dravě. Vysunovací křídlo zase dodává na exkluzivitě. Vše ještě podtrhuje sportovně třižený S-Line paket. Nestává se mi příliš často, že bych seděl v ojetině do půl milionů a dívalo se tolik lidí.

Uvnitř si není nač stěžovat. Komfortní sedadla s výrazným bočním vedením, poměrně příjemný informační systém s vysunovacím displejem a kvalitní materiály. Jo, cítím se tady útulně. Dostatek místa je vpředu i vzadu a překvapivě objemný je zavazadlový prostor. Pod kapotou chrochtá šestiválcové srdce naftového původu. Jde o známou jednotku 3.0 TDI s výkonem 245 koní a točivým momentem 580 Nm. I když váží téměř 1800 kilogramů, dynamiku poskytuje slušnou. Z nuly na sto se díky Quattru odrazí za 6.5 sekundy a jede až 250 km/h. Prostě klasický prémiový křižník na dálnice. O hladké změny převodových stupňů se stará sedmistupňový automat.

Náš kousek má standardní podvozek (za příplatek byl vzduchový), ale i tak poskytuje překvapivě slušnou dávku komfortu. Špatně si však nevede ani v zatáčkách, kdy se dlouho chová neutrálně a předvídatelně. Je to takový ideální kompromis pro někoho, kdo rád svižnější jízdu v pohodlí. Chvályhodné je i odhlučnění, kterému to ve vyšších rychlostech trochu kazí akorát bezrámová okna. Výraznější chyby se hledají těžko, protože mně se s A7 celý týden jezdilo velice příjemně. V rámci kategorii je ideálním kompromisem. Konkurenční šestkové BMW Gran Coupé je naladěno o něco dravěji, rychleji se vrhá za řízením a vykouzlí větší úsměv na tváři. Mercedes-Benz CLS je zase klidnější a houpavější. Takže už chápu, proč největší prodejní úspěchy slavila právě značka Audi.

Motor ve svojí době patřil k tomu nejlepšímu na trhu. Umí jezdit za 8 litrů, poskytuje solidní dynamiku a pyšní se i slušnou spolehlivostí. Naftový projev sice nezapře, ale i tak patří mezi ty nejkultivovanější svého druhu. Audi A7 je příjemné auto na každodenní brázdění silnic. Chutnají mu dálnice, okresky i města. Na někoho sice může působit trochu chladně, bez jiskry. Jenže díky tomu vše zvládá, řekněme chvalitebně. A to je ten důvod, proč vás nikdy nebude štvát a vy si můžete užívat nerušivé jízdy. Zaslouží si 8+ z 10 hvězdiček.

Za zapůjčení vozu Audi děkujeme společnosti Auto ESA

  • Celkově skvěle sladěné auto

  • Design exteriéru i interiéru

  • Komfortní a jistý podvozek

  • Úsporný a dynamický motor

  • Lehce zvýšený hluk od bezrámových oken při vyšších rychlostech

Technické parametry

Motor: 3.0 V6 Turbo
Výkon: 245 koní při 4000-4500 ot./min
Točivý moment: 580 Nm při 1400-3250 ot./min
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1770 kilogramů
0-100 km/h: 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba:7 litrů 8 litrů
Objem kufru: 535 litrů