Frank Martin (Jason Statham) je bývalý příslušník speciálních jednotek a nyní pracuje jako nájemný kurýr. Převáží ty nejnebezpečnější zásilky a pravidelně se mu do cesty přimotá nějaký padouch. Kromě fyzické kondice, síly a bojových schopností potřebuje ještě jednu věc – pořádné auto, tím je Audi A8 6.0 W12 D3. Lítá s ním jako šílený, bourá do záporáků, skáče mezi patrovými garážemi, do jezera nebo na vlak a jezdí po dvou kolech mezi kamiony. Je to ten nejlepší “pošťák“ na světě, který miluje svoji paní káru. Nemusím vám psát, o jaký film se jedná, že? Samozřejmě jde o Kurýr 2 a 3. Jeho autu se tentokrát podíváme na zoubek a zjistíme, jak funguje v reálném světě bez střílení, výbuchů a kaskadérských kousků.

Baculatá karoserie se mi dřív nelíbila, nevím proč, ale dnes už na mě působí velice dobrým dojmem. To auto vypadá, řekl bych majestátně, jako těžkotonážní mezistátní rychlík.

Uvnitř je to ještě lepší. Všude najdete pravé dřevo, kvalitní kůži a velice příjemné materiály na pohled i dotek. Při představení v roce 2002 musel zaujmout vyjíždějící displej informačního systému, jenž umí okouzlit i dnes. Nechybí pohádková výbava, která u mnohých kusů zahrnuje odvětrávaná sedadla s masáží, ozvučení BOSE, elektrické roletky a nespočet dalších nepostradatelných drobností. Ve vzdušném interiéru se cítím útulně, a to na jakémkoliv místě, což ještě podtrhuje dobré rozmístění ovládacích prvků.

Jízda s ním je velice klidnou záležitostí. Mohutný W12 má krásně kultivovaný chod a jen se převaluje v nízkých otáčkách, šestistupňový automat řadí hladce a odhlučnění je na špičkové úrovni. O komfort mého pozadí se stará vzduchový podvozek, kterému dělají vrásky akorát ostré příčné nerovnosti a žulové kostky, na nichž trochu vibruje. Řídí se velice lehce, je radost najet na dálnici a upalovat rychlostí 200 km/h vstříc budoucnosti. Tady musím Franka pochválit, na převážení cenných zásilek si vybral dobře, jízdu si bude chválit i svázaný zabiják v kufru. A jelikož mu určitě slušně platí, nemusí ho trápit ani průměrná spotřeba okolo 15 litrů.

Narazíte-li na nepřátelský gang, který vás chce zlikvidovat, budete muset využít všech 450 koní a 580 Nm. Motor znatelně táhne už od nízkých otáček a s rostoucím tempem jeho výkon krásně graduje. Nečekejte žádné drastické zaražení do sedadel, nýbrž jemné, přesto výrazné zrychlení. Jak můžete zjistit v žebříčku 100-200 km/h ZDE, tak v přímce se dokáže rovnat s mnohými sporťáky. Akceleraci doprovází decentní tlukot šestilitrového srdce.

O trakci za všech podmínek se stará stálý pohon všech kol Quattro, jenže útok nedotáčivosti tady nic odrazit nedokáže. Těžký 6.0 W12 je umístěný příliš vpředu a výrazně zatěžuje nápravu. Samozřejmě, že rychle jet umí, ale nepočítejte s nějakou obratností či dokonce hbitostí, do ostřejších zatáček ho musíte nutit, čímž se zbytečně trápí. Ale když máte za zadkem po zuby ozbrojené blázny, nezbývá nic jiného, než mu dát za uši a zajet si rally s luxusní limuzínou.

To auto má styl, půvabný interiér, jedinečný motor a je příjemně komfortní na nekonečných cestách. S trochou fantazie si v něm budete připadat jako Hollywoodský drsňák Jason Statham. Dávám 9 z 10 hvězdiček, protože jde o charismatického jedince mezi nudnou šedí, dvanáctiválcové limuzíny mají kouzlo.

Hodnocení WikiCars

  • kultivovanost, síla a průběh výkonu jedinečného motoru

  • komfortní podvozek

  • odhlučnění

  • celkový klid na palubě

  • podvozek hůře žehlí ostré příčné nerovnosti a na žulových kostkách přenáší lehké vibrace

  •  nedotáčivé tendence

Technické parametry

AutoAudi A8 6.0 W12 D3
Motor5998 ccm W12
Výkon450 koní při 6200 ot./min.
Točivý moment580 Nm při 4000-4700 ot./min.
Převodovka6-st. automatická
PohonAWD
Hmotnost1960 kilogramů
0-100 km/h5.1 sekundy
Maximální rychlost250 km/h
Průměrná spotřeba+/- 15 litrů
Objem kufru501 litrů