Když na trh v roce 2013 dorazila první generace Audi RS7, způsobila velký rozruch. Ještě, aby ne. Kombinovala totiž vražednou techniku kombíku RS6 s designem připomínající supersport R8. Auto se proto těšilo velké oblibě. Šlo o extrémně rychlé, komfortní, praktické a zároveň krásné dílo na čtyřech kolech. Teď přede mnou stojí nejnovější, druhá generace tohoto děsivě vyhlížejícího auta. A já jsem zvědavý, jestli hraje jen na první dojem, nebo je opravdu tak brutální, jak vypadá.

Karoserie se zase nese v duchu kombinace RS6 a R8. Z konkurentů vypadá rozhodně nejdivočeji. Když zpětné zrcátko zaplní ten chuligánský předek zahalený černotou, všichni se klidí z cesty. Po nasednutí převažují příjemné pocity. Pozice za volantem je solidní, komfortní sedadla skvěle drží tělo a výhled přes vystouplé repráčky Bang & Olufsen umí taktéž zaujmout. Místa je dostatek vpředu i vzadu, ke kufru nemám výtku. Nicméně je tu i jedno ALE. Tím jsou dotykové displeje, kterými se ovládá téměř vše. Používání za jízdy je nepraktické, obzvláště třeba nastavování klimatizace. Navíc jsou hned umaštěné. Prosím všechny automobilky, vraťte se k normálním tlačítkům. Skvělým příkladem je třeba BMW, jejichž iDrive patří mezi nejlepší
systémy.

Při klidné jízdě motor odpojuje 2., 3., 5. a 8. válec. Dokáže tak uspořit 0.8 litru paliva na 100 kilometrů. Taky umí jet až 40 sekund setrvačností s vypnutým motorem. Hmm, cool… Ale koho to sakra u čtyřdveřového supersportu zajímá? Pardon, já zapomněl na zelené mužíky z EU. Pojďme vypíchnout ty důležitější věci. 4.0 litru objemu, 2 turba o 8 válců, to je oč tu běží. Všechny čtyři kola zásobuje 600 koní a 800 Nm. Na zadní kola umí poslat až 85 % a na přední 70 % výkonu. Stovku zlikviduje za 3.6 sekundy a jede 305 km/h. To i přes tučnou hmotnost 2065 kilogramů. O bleskurychlé řazení se stará 8-stupňový Steptronic.

Po představení mě nová Audi RS6/RS7 trochu zklamala, protože nabídla “jen“ 600 koní a ve všech srovnáních dynamiky o kousek prohrála se staršími rivaly v podobě BMW M5, Mercedes-AMG E 63 S nebo Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid. Jenže pak zaboříte pedál plynu do podlahy a zjistíte, že je to úplně jedno. Akcelerace je brutální a do 200 km/h vůbec nepolevuje. Ze 100 na 200 km/h zrychlí zhruba stejně rychle jako Jaguar F-Type R Coupe nebo Audi R8 V10 Plus s manuálem. Zároveň se mi líbí, že i když letí jako dělová koule, stále se chová kultivovaně. Nedělá zbytečně přehnaný kravál a divadlo. Tento decentní projev se k tomuto typu auta vyloženě hodí. Reakce na plyn jsou rychlé a změny převodových stupňů okamžité. Tady si nemám nač stěžovat. Pochvalu si zaslouží i neskutečné brzdy.

Audi RS7 Sportback - brzdy

Trochu jsem se obával vysoké hmotnosti v zatáčkách, ale RS7 o ní nedává vědět. Chová se neutrálně, přičemž zadek umí hezky utahovat stopu. Je snadné řídit ji rychle. Karoserie se vůbec nenaklání a požírá jednu zatáčku za druhou. Strašně rychlý nesmysl. Dokážete ji vodit na limitu s jedním prstem v nose. To je velké plus, ale pro někoho i mínus. Abyste se pořádně svezli, musíte jet extrémně rychle. Pak ale stačí jedna chyba, trocha nepozornosti, nějaká překážka na silnici a může být konec. Zároveň vám nedokáže dát ten pocit, že auto opravdu řídíte. Dělá vše tak nějak samo. Na druhou stranu. Ostrá Audi by přesně taková měla být. Brutálně rychlá a zároveň rychlost maskující, navenek děsivá, ale ke svému pilotovi mírumilovná.

Kromě jízdních vlastností, které popírají fyzikální zákony, umí nabídnout ještě jednu, neméně důležitou věc. Tou je komfort, ticho… Celkově všudypřítomný klid na palubě, když chcete přejet půl Evropy. Daily car s dynamikou supersportu, ideální. Pokud do Audi RS7 sednete s očekáváním nekompromisního supersportu, asi vás trochu zklame. Ale sedněte do něho s očekáváním komfortního GT, které se na okresce umí proměnit v kladivo na
supersporty, a budete nadšení. Má sice své mouchy v podobě futuristických displejů a neumí příliš vtáhnout do děje, ale i tak jde o de facto dokonalé auto. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

Za zapůjčení vozu Audi RS7 Sportback děkujeme společnosti Auta Super

Hodnocení WikiCars

  • neutrální chování při rychlé jízdě

  • ovladatelnost

  • dynamika

  • komfort a odhlučnění

  • design

  • dotykové displeje

  • neumí příliš vtáhnout do děje

Technické parametry

Motor: 4.0 V8 BiTUrbo
Výkon: 600 koní při 6000-6250 ot./min.
Točivý moment: 800 Nm při 2050-4500 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická Steptronic
Pohon: AWD
Hmotnost: 2065 kilogramů
0-100 km/h: 3.6 sekundy
Maximální rychlost: 305 km/h
Průměrná spotřeba: 15 litrů
Objem kufru: 535 litrů