Mnohými nenáviděné sportovní kombi je vlastně hrozně fajn společník

Audi S4 B7 vyráběné od listopadu roku 2004 do června 2008 patří mezi auta s tou horší pověstí, co se jízdy týče (spolehlivostí však naopak). Prý má podprůměrné jízdní vlastnosti kvůli těžkému motoru umístěnému hodně vpředu a navíc je přehnaně tvrdé. Jenže když s tímto autem jezdím nyní, po více než 15 letech od jeho vyrobení, jsem okouzlen. Není dokonalé, chyby má, ale zároveň umí zaujmout. Navíc, když ho pořídíte okolo 350 000 Kč v poměrně slušném stavu.

Audi S4 Avant s decentně sportovním nádechem je jako zachovalá dáma středního věku

Nekřičí do světa, že má pod kapotou mocný osmiválec. Vlastně o sobě vůbec nedává vědět. Má lehké rozšíření a pár sportovních doplňků. Je to velice decentní sportovní kombi. Až bych si troufl říct, že jde o sleepera. Prozrazuje ho jen čtveřice koncovek výfuku a zvuk linoucí se z nich. Ačkoliv nevypadá nikterak vyzývavě, tak i po dlouhých letech je to stále přitažlivý stroj. Zachovalá dáma středního věku.

Interiér je pořádné retro, ale zpracování je kvalitní a skvělá jsou sedadla Recaro

Co se praktičnosti týče, je to klasické kombi, v dnešním světě už menších rozměrů. Vždyť má velikost zhruba moderního VW Golf VIII Variant. Vpředu je místa tak akorát a za sebe si s přimhouřeným okem taky sednu pohodlně. Kufr s objemem 442 litrů je hezky přístupný.

Ergonomie je slušná, ovládání všeho jednoduché a člověk si rychle zvykne. Jen informační systém už v dnešní době působí jako solidní retro. Vrátí vás téměř o dvě dekády zpět. Úsměvné a ve výsledku docela fajn – pokud S4 nepoužíváte jako daily. Což už je u takového skoro youngtimeru škoda. Materiály jsou vesměs kvalitní a zpracování je na slušné úrovni. Některé plasty si však po letech trochu vrznou, za což může i tužší podvozek. Samotná pozice za volantem je průměrná, naopak sedadla Recaro umí nadchnout.

Úžasný osmiválec, příjemný podvozek, slušné řízení a trocha nedotáčivosti

Největší předností S4 B7 je jednoznačně 4.2 litrový osmiválec. Ten má výkon 344 koní při 7000 otáčkách a obligátní točivý moment 410 Nm při 3500 otáčkách. Dynamiky poskytuje dostatek. Za mě tak akorát. Ale nepočítejte s tím, že se vyrovná moderním hot-hatchům. Octavii RS IV v přímce trochu ujede, ale na 300-koňové čtyřválce nestačí. V zatáčkách už vůbec. Ale o tom S4 není. Motor má totiž takové kouzlo a charisma, že si ho zamilujete. Ochotně se vytáčí až za hranici 7000 otáček a bleskurychle reaguje na plyn. A ten zvuk! V dnešní době něco nevídaného. Pokaždé, když sedím ve sportovních autech z tohoto období, ukápne mi slza. Sice nejde o extrémní rychlíky jako dnes, ale mají opravdovou duši. Osmiválec dělá z S4 lokomotivu. Mohutný zátah doprovází husí kůži nahánějící orchestr. Jako by okolo letělo vrtulové letadlo. Určitou roli v pocitech hraje to, že poslední dobou jezdím hlavně v moderních přeplňovaných čtyřválcích. Jak já ten osmiválec miluji! Úplně nejlepší na tom všem je, že spolupracuje s klasickým manuálem. Fakt výjimečný kousek. Osmiválcový kombík s manuálem. To chcete! Jen počítejte s tím, že pod 11 litrů jezdit neumí. Průměr bude spíše okolo 15.

Četl jsem, že podvozek je extrémně tuhý a nepohodlný. Tužší sice je, ale na nějaký výrazný nekomfort si stěžovat nemůžu. Naopak je to příjemný dálniční křižník. Zároveň jsem očekával mnohem horší jízdní vlastnosti. V pomalejších a zakroucenějších pasážích se mu sice kvůli těžkému motoru vpředu příliš nelíbí, ale v tu chvíli stačí zpomalit a jet na takových 70%. Na otevřenější silnici je to až překvapivě rychlé auto. S nedotáčivostí se dá pracovat a myslím si, že spousta posměváčků by se divila, co tato starší dáma dovede. Řízení má delší převod a je docela nepřesné. A i když ve svojí době nepatřilo mezi nejkomunikativnější, dnes je tomu přesně naopak. Je příjemně tuhé a krásně se dá číst, co se děje pod předními koly. Chceme zpět hydraulické posilovače!

Ve svojí době možná nešlo o nejlepší auto, ale dnes je to kouzelný kus techniky, který si zamilujete

Dřív možná nešlo o auto, po kterém byste toužili. Po těch letech ale dozrálo a má co nabídnout. Pokud máte rodinu a rádi byste si společné výlety užili i trochu petrolheadsky, Audi S4 B7 bude tím ideálním společníkem. Naložíte do něho manželku, dvě dětí, věci do kufru a cestou na chatu si budete užívat skvostný osmiválec pod kapotou. Na klikaté okresce se taky neztratíte. Chyby sice má, ale i tak mu s klidem můžu dát 7 z 10 hvězdiček.

Plusy

Kouzelný V8 s manuálem
Příjemně se řídí
Praktičnost
Komunikativní řízení

Mínusy

Těžkopádnost a nedotáčivost v ostřejších zatáčkách
Delší a nepřesné řízení
Občas vržou plasty v interiéru
Spotřeba

Technické parametry

Motor: 4163 ccm V8
Výkon: 344 koní při 7000 ot./min.
Točivý moment: 410 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: AWD
Hmotnost: 1660 kilogramů
0-100 km/h: 5.8 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 11-15 litrů
Objem kufru: 442 litrů