Sportovně střižené Audi S6 už nemá benzinový osmiválec, ale naftový šestiválec. Nebude to průšvih?
Audi S6 Avant nikdy nebylo ostrým super-kombi, ale spíše dálničním křižníkem se sportovním nádechem. V první generaci C4 mělo přeplňovaný pětiválec 2.2-litru, později 4.2 V8. Generace C5 se taktéž pyšnila 4.2-litrovým V8. C6 dostala dokonce 5.2 V10 z Lamborghini Gallardo. Předposlední C7 měla 4.0 V8 BiTurbo. Odjakživa tak jde o model, který sice není vyloženě sportovní, ale v jeho útrobách dřímají jen charismatické motory. To se však nedá říct o nejmladší generaci C8, která je dostupná pouze s naftovým agregátem 3.0 TDI. Bude mít S6 stále to nezaměnitelné kouzlo? To zjistíme v dnešní recenzi, do které z Auto ESA přijelo Audi S6 Avant 3.0 TDI Quattro Tiptronic C8.
Audi S6 Avant C8 vyráběné od roku 2019 vypadá impozantně, ale má jeden trapný „detail“
Audi S6 je obrovský kus auta, na délku má téměř 5 metrů, široké je přes 2.1 metru a ční se do výšky lehce přes 1.4 metru. V kombinaci s dravou maskou, agresivně řezanými světlomety a čtveřicí koncovek výfuků vypadá opravdu impozantně. Ale počkat, co to je? Co to sakra je?! Všechny čtyři koncovky výfuku jsou falešné. Hned na kraji mají plastové záslepky, které jsou vidět za každé situace. Jak si někdo ve vedení Audi mohl říct, že je to dobrý nápad? Pokud si ho koupíte a nic s tím neuděláte, kamarádi se vám budou nadosmrti smát. Škoda, že tímto detailem pokazili jinak působivý design.
Interiér je kvalitně zpracovaný, útulný a prostorný, ale z dotykových obrazovek mám smíšené pocity
Do Audi S6 jsem sedl ze Škody Superb III, což je velmi praktické auto, takže jsem byl překvapený, jak vzdušnou kabinu S6 má. Interiér je široký, místa je hromada i vzadu a kufr má solidní objem 565 litrů, případně 1680 se sklopenými sedadly. Zpracování je na jedničku, což se dá říct i o použitých materiálech. Na druhou stranu, plasty ve spodních částech interiéru by mohly být trochu honosnější. Fajn je rozložení ovládacích prvků, a i když dotykové obrazovky v autech nemám zrovna v lásce, tady fungují nadprůměrně dobře. Jen informační systém není nejpřehlednější. Ve výbavě nechybí vychytávky jako dvojitá panoramatická střecha, adaptivní tempomat se schopností brzdit do zatáček, Matrix-LED světlomety, soft-close, čtyřzónová klimatizace a mnoho dalšího. Slušná je pozice za volantem v komfortních sedadlech. Ta mají zvýrazněné boční vedení, ale o vyloženě sportovní sedadla nejde.
Jakou techniku v sobě ukrývá Audi S6 C8 s naftovým šestiválcem?
Mnozí si myslí, že jde o známý motor 3.0 BiTDI, který jste mohli mít v předešlé generaci C7. To ale není pravda, protože se jedná o 3.0-litrový V6 s přeplňováním nejen turbodmychadlem, ale i elektrickým kompresorem. Ano, hádáte správně, jde o mild-hybrid, kterému pomáhá elektromotor-generátor. Tento agregát produkuje výkon 349 koní (257 kW) při 3850 ot./min. a točivý moment 700 Nm při 2500-3100 ot./min. Pro porovnání, BiTDI poskytuje o 23 koní (17 kW) a 51 Nm méně, dynamiku má skoro totožnou. Motor je spárován s osmistupňovou převodovkou Tiptronic, přičemž poháněna jsou všechna čtyři kola za pomocí systému Quattro – standardně rozděluje výkon v poměru 40:60 ve prospěch zadní nápravy. Oproti klasickému Audi A6 se snížila světlá výška o 2 centimetry, přičemž tlumiče jsou adaptivní. Za příplatek byl k dispozici výškově stavitelný vzduchový podvozek, který tento kus nemá. Bohužel i zadní sportovní diferenciál byl za příplatek. Hmotnost je 2020 kilogramů. Z 0 na 100 km/h umí zrychlit za 5.1 sekund a maximální rychlost je elektronicky omezená na 250 km/h.
Rychlý Otesánek, který se nejlépe cítí na dálnicích, ale zvládne i zakroucené okresky
Když usedáte za volant Audi s přídomkem S, ale i RS, nemůžete očekávat ostré sportovní náčiní. Dokonce i RS 7 Sportback je poměrně kultivované auto, žádný divoch. Ještě víc to platí u S6. Na to, že váží přes 2 tuny sice zatáčí schopně a je dlouho neutrální, ale u limitu se začne nedotáčet a jet po tečně ven. Avšak dám ruku do ohně za to, že zatáčí lépe než předchozí generace. Pokud nepojedete úplně na krev, je to fajn rychlé svezení. Řízení je přesné, silné brzdy se dobře dávkují a i vyumělkovaný zvuk připomínající V8 zní docela dobře. Trochu mě zklamalo, že v zatáčkách si ani pod plným plynem neumí výrazněji pomoct zadkem, který se suchého asfaltu drží jako klíště žíly. Naopak cením vypínatelné ESP, díky čemuž si budete moct zablbnout na sněhu. Při rychlé jízdě na okresce si připadáte, jako byste vodili obří lokomotivu.
Jakmile vjedete na dálnici, dostanete se do království S6. Kilometry doslova hltá. V dálničních rychlostech skvěle filtruje nerovnosti, čemuž sekunduje kvalitní odhlučnění. Neexistuje moc kombíků, které by si tak moc vychutnávaly dálniční přelety rychlostmi přes 200 km/h. Navíc i při velmi vysokých tempech se spotřeba nijak výrazně nepřehoupne přes 10 litrů. Když zklidníte, umí jezdit za méně než 8 l/100 km. Při městském popojíždění oceníte kultivovanost motoru a hladký chod automatické převodovky. Podvozek je komfortní, ale 21″ kola o sobě občas vědět dají. Díky elektromotoru se můžete těšit z dobré pružnosti, což oceníte například při předjíždění. Samotná dynamika je naprosto dostačující. Do žebříčku 100-200 km/h se Audi S6 s časem 13.63 sekund zařadilo po bok vozů Audi A8 6.0 W12 D3, Renault Mégane Trophy IV, Hyundai i30 N Fastback Performance, Lexus GS 450h nebo Peugeot 508 PSE. Pochvalu si zaslouží svižné reakce převodovky na pádla pod volantem. A že nepodrží kvalt v omezovači? To u bitevního křižníku vůbec nevadí.
Pokud většinu času trávíte na dálnicích, Audi S6 je dokonalý parťák
Pokud chcete sportovně střižené kombi, Audi S6 vás zřejmě nenadchne. Více jsem se pobavil možná i v Superbu III 2.0 TSI, avšak pokud hledáte praktický dálniční křižník, který je úsporný, dynamický a umí zatáčet, s S6 nešlápnete vedle. Bohužel už nemá kouzlo, charisma jako předešlé generace, je to jen rychlejší A6. Nedokáže nabídnout nic navíc, něco extra, co by vám rozbušilo srdce. Ale i tak mu můžu dát 8 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2967 ccm V6 Turbo + kompresor a elektromotor |
Výkon: | 349 koní při 3850 ot./min. |
Točivý moment: | 700 Nm při 2500-3100 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2020 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.1 sekund |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 7-10 l/100 km |
Objem kufru: | 565/1680 litrů |