Musím říct, že jsem nikdy nepropadl kouzlu naftových osmiválců. Jsou to zajímavé motory, ale po testech jsem si většinou řekl, že by mi úplně stačil šestiválec. Naposled se mi tyto myšlenky honily hlavou například u Range Roveru SDV8. Dokonce ani 4x přeplňovaný šestiválec v BMW 750Ld nebyl něčím, bez čeho bych nedokázal žít. I přesto jsem se velmi těšil z toho, že pro Auta ESA pojedu fotit Audi SQ8, poprvé si totiž osahám 4.0-litrový V8 TDI. Proč to nadšení? Říká se o něm, že patří mezi nejlepší naftové motory, ve všech ohledech by měl překonat sympatický 4.2 TDI, jenž jsem nedávno vyzkoušel ve VW Touareg. V dnešní recenzi přivítejte ojeté Audi SQ8 4.0 TDI V8 z roku 2019 a se 141 000 kilometry.
Škoda, že už se dnes stříbrné laky tolik nenosí, nejen Audi SQ8 velmi sluší.
Stříbrná metalíza Florett se stříbrnými a chromovanými detaily vypadá úžasně, za mě možná nejlepší barevná specifikace, jakou lze pro SQ8 zvolit. Ačkoliv mi svými tvary připomíná extravagantní Lamborghini Urus, díky usedlejší barvě na mě působí dospělejším dojmem, sportovní agresi uhlazuje špetkou elegance.
Interiér SQ8 je kvalitní, ale nemůžu se zbavit dojmu, že sedím v lépe udělaném Passatu.
Interiér SQ8 je kvalitně zpracovaný a ergonomicky docela dobře promyšlený, zvyknout jsem si dokázal i na ovládání takřka všeho přes dotykové obrazovky. Ale škoda je, že uvnitř nemáte pocit výjimečnosti, je to prostě interiér koncernu VW, nic víc, nic míň. To znamená, že v něm máte pocit jako v propracovanějším Passatu. Kdo chce něco zajímavějšího, bude muset hledat auta s příplatkovými čalouněními apod. Sportovní sedadla jsou dobrá na dlouhých i krátkých trasách, za výhodu lze považovat i možnost nastavení zadních sedadel – posun a sklon opěradel. Kabina je krásně vzdušná, bát se nemusí ani klaustrofobici, kterým dělají problém přikrčenější limuzíny. Kufr má objem dostačujících 605 litrů, po sklopení sedadel se zavazadlový prostor rozroste na 1755 litrů.
Recenzované Audi SQ8 nemá připlacený systém natáčení zadní nápravy, je to výhoda nebo problém?
Jsem rád, že se mi během focení pro Auto ESA do rukou dostal právě tento kousek. Proč? Novinářská auta mívala připlacený paket podvozku Advanced za 173 700 Kč, ale mnoho ojetin ho nemá. A to je dobře, protože bez něho bude levnější na údržbu. Tento paket zahrnuje elektromechanickou aktivní stabilizaci náklonu karoserie, aktivní rozdělování momentů mezi přední a zadní nápravou a dynamické řízení kol. Opravdu hodně mě zajímalo, jak bude SQ8 bez těchto moderních vymožeností jezdit, protože s nimi se na silnici chová skoro jako hot-hatch, nikoli 2365kilogramové SUV. Rovnou se přiznám, že jsem očekával mnohem horší výsledek, protože fyziku člověk bez těchto vychytávek ošálí jen stěží.
Čekal jsem, že Audi SQ8 bude pohodlnější, ale vynahrazuje to schopností jezdit až překvapivě rychle.
V první řadě musím říct, že jsem čekal trochu vyšší komfort, a to i navzdory 22″ kolům obouvajícím pneumatiky 285/40. Stále je to pohodlné auto, hlavně solidně odhlučněné, ale jelikož nejde o žádnou žiletku typu RS Q8, nýbrž velmi silný naftový křižník, uvítal bych trochu měkčí naladění. Tužší podvozek se naopak hodí při rychlé jízdě, protože je potřeba dohánět absenci zmíněné stabilizace náklonu karoserie a systému natáčení zadních kol. Daří se to? Vlastně až překvapivě dobře. Člověk musí potlačit svou psychiku, která mu nechce dovolovat házet SQ8 do zatáček stylem hodným ostrých hatchbacků. V této specifikaci sice nedokáže tak dobře maskovat hmotnost, ale široké pneumatiky se sebevědomě drží asfaltu a auto dělá přesně to, co má, následuje volant. A to hodně sebejistě, až jsem se divil. Od řízení toho moc nečekejte, snad jen to, že je přesné. Počítat je třeba akorát s tím, že musíte zavčas brzdit, nezřídka kdy jsem se nachytal, že s tou stodolou před zatáčkou atakuji rychlost dvojnásobně překračující tu legální.
Ve zrychlení ze 100 na 200 km/h dotahuje opravdu rychlý VW Golf R VIII.
Bohužel jsem SQ8 neměl ve správný čas a na správném místě, takže jsem nebyl schopen změřit zrychlení 100-200 km/h, abych ho zařadil do našeho žebříčku. Naštěstí se mi ozval kamarád, který měl jiné Audi SQ8 půjčené a za pomocí Dragy i změřené. Výsledek? Ze 100 na 200 km/h dokáže zrychlit za 12.79 sekundy, což je milé překvapení. Na záda dýchá VW Golf R VIII (12.54 s), těsně překonává BMW 540i xDrive G30 (12.83 s), a skoro sekundu nakládá sourozenci Audi S6 Avant 3.0 TDI C8 (13.63 s), kterému bere první místo našeho žebříčku v kategorii aut s naftovými motory. Mimochodem, právě taktéž naftové Audi S6 Avant je zajímavou alternativou k SQ8, chcete-li méně extravagantní, úspornější, na servis levnější a v mnohých aspektech praktičtější auto.
4.0 V8 TDI má dvě turbodmychadla a jeden kompresor, je stvořitelem stáda 435 koní, kterým stačí méně než 10 litrů nafty na 100 kilometrů.
Čemu, že SQ8 vděčí za tu úctyhodnou dynamiku? Jednomu z nejzajímavějších naftových motorů historie, jenž se řadí po bok velikánů jako 6.0 V12 TDI (Audi) či 5.0 V10 TDI (VW). Jde o 4.0-litrový V8, což by samo o sobě nebylo tak zajímavé, ale vše okořeňuje jedinečný systém přeplňování. Ten zahrnuje dvě turbodmychadla (větší se připojuje do hry okolo 2200 ot./min.) a jeden elektrický kompresor, jenž se snaží eliminovat turbodíru. Systém přeplňování pracuje s plnícím tlakem až 2.4 baru. Zmínit si zaslouží i 48 V mild-hybridní ústrojí s 0.5 kWh baterií. Výsledek? Okouzlujícně charismatický stroj. Vydává zvuky jako továrna v plném provozu. Síly má hromadu v celém spektru otáček. Na vznětovou jednotku disponuje i poměrně rychlými reakcemi na plyn.
Zapomenout nesmím na až zázračnou spotřebu. S trochou snahy se dá v pohodě dostat k 9 l/100 km, při častém využívání potenciálu motoru palubní počítač neukáže moc přes 12 l/100 km. To je mimochodem mnohem méně, než si vyžádá modernizované Audi SQ8 s 4.0 TFSI (benzinový twin-turbo V8, od roku 2020). Síly přenáší poctivý pohon všech kol Quattro se sportovním zadním diferenciálem, který doprovází osmistupňová automatická převodovka Tiptronic. Ta řadí svižně a hladce, ale občas motor nechává ve zbytečně nízkých otáčkách. Taky by mohla trochu svižněji reagovat na pádla pod volantem. Podtáčení však motoru příliš nevadí, protože točivý moment 900 Nm je dostupný při 1250-3250 ot./min. Málem bych zapomněl, kolik že má vlastně koní? 435 hřebců při 3750 ot./min.
Terénní auto SQ8 není, ale polních cest nebo vysokých obrubníků se nebojí.
Jak si vede mimo běžné silnice? Díky vzduchovému podvozku a propracovanému pohonu 4×4 Quattro docela dobře. Sice si musíte dávat pozor na ty načančané nárazníky a 22″ kola, ale náročnější polní cesty s občasným křížením náprav zvládá s prstem v nose, přičemž pochybuji, že majitelé SQ8 někdy budou potřebovat víc. Světlá výška se umí z nejnižších 145 milimetrů zvýšit na 245 milimetrů. Dalo by se říct, že je to ideální auto do apokalyptického města, povoz do městské džungle, což jsem se pokusil “umělecky“ ztvárnit na fotce níže.
Za nové Audi SQ8 jste zaplatili přinejmenším 2 759 900 Kč, vybavené kusy se blížily sumě 4 000 000 Kč.
V roce 2019 cena Audi SQ8 startovala na částce 2 759 900 Kč, výbavou pořádně naložené kusy se blížily sumě 4 000 000 Kč. Testovaný kousek rozhodně není napěchovaný příplatkovými prvky, ale nechybí mu Matrix LED světlomety, audio Bang & Olufsen se 17 reproduktory o výkonu 730 W a s prostorovým zvukem, nebo servomechanické dovírání dveří. Dnes má tento exemplář z roku 2019 najeto necelých 141 000 kilometrů, je v moc hezkém stavu a v Auto ESA si za něho žádají 1 700 000 Kč.
Jak spolehlivé je ojeté Audi SQ8, ale i SQ7 s motorem 4.0 TDI V8?
Ačkoliv Audi SQ7 koupíte už od 800 000 Kč a sportovněji střižené SQ8 od 1 300 000 Kč, musíte počítat s tím, že budete servisovat auto s cenou okolo 3 000 000 Kč, což byla částka, za niž si je původní majitelé pořizovali. Co z toho plyne? Nebude to žádná láce. Třeba takový systém stop/start prý umí postupem času popravit elektrický kompresor. Každé z turbodmychadel má svůj vzduchový filtr, přičemž ten toho menšího fungujícího v nižších otáčkách se zanáší rychleji. A čištění sání u 4.0 TDI je pěkně náročný úkon. Hrubý volnoběh může prozrazovat, že jsou zanesené soustavy EGR nebo filtry pevných částic. Někdy palubní počítač hlásí přebytek oleje. Nejčastější příčinou není vada mechanických částí, nýbrž člověk jezdící převážně krátké trasy, na což 4.0 TDI V8 trpí. Olej se nestihne zahřát a zředí se palivem. SQ8 si tak určitě nekupujte, jezdíte-li převážně po městě. U vzduchového podvozku se nemusíme zastavovat na dlouho, protože je jasné, že dřív nebo později ho budoucí majitelé budou muset řešit, ale to s největší pravděpodobností až za vyšší jednotky let. Na závěr bych zmínil karbonkeramické brzdy, které byly za příplatek (tady nejsou). Jejich výměna bývá extrémně drahá, takže se jim raději vyhněte. V neposlední řadě se musíte smířit s tím, že se vám možná začnou rosit Matrix LED světla (více se to děje u Q7), k čemuž však existuje opravná silikonová sada, ale je to prý otravná práce.
Audi SQ8 je jako HMS Interceptor, nejrychlejší loď z přístavu Port Royal.
Kdyby se spojil fantasy svět filmu Piráti z Karibiku se světem Audi, Bludný Holanďan by byl temně lakovaným RS Q8. Děsivě vyhlížející dravec, který drancuje ostatní lodě plné slabounkých hot-hatchů, poté se svou kořistí mizí v nedohlednu. Slabšího sourozence SQ8 si představuji jako HMS Interceptor, nejrychlejší loď z přístavu Port Royal. Neumí sice dosáhnout takové rychlosti jako Černá Perla (třeba RS 7 Sportback?), ale stále je velmi rychlá a vytrvalá. Vysoké rychlosti dokáže dosahovat po velmi dlouhou dobu, protože si bere minimálně o třetinu méně paliva než obávaní vládci z vrcholu potravního řetězce.
Audi SQ8 4.0 TDI V8 je ideálním společníkem, ať už jedete kamkoli. Stačí naplnit jeho 85-litrovou nádrž a můžete cestovat defacto libovolnými rychlostmi, při těch nejnižších si vezme 8, při opravdu vysokých do 15 l/100 km. Pod plynem zní jako továrna na sílu, kde za doprovodu dvou turbodmychadel a jednoho elektrického kompresoru duní 8 válců o jednotlivých objemech půl litru. Budete-li se vyhýbat vyloženě rozbombardovaným městům, potěší komfortem, pochvalu si zaslouží i kvalitní odhlučnění. K tomu ta rychlost, které dosahuje nejen na rovinkách, ale i v zatáčkách, poté se nezalekne vletět na rozbahněnou polní cestu. Audi SQ8 je jedním z mála aut, které umí skoro všechno, a skoro všechno velmi dobře. Takže i navzdory tomu, že tento typ aut nemám příliš v lásce, Audi SQ8 4.0 TDI V8 si může odvézt kladné hodnocení 8 z 10 hvězdiček.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 3956 ccm V8, bi-turbo, el. kompresor |
Výkon: | 435 koní při 3750 ot./min. |
Točivý moment: | 900 Nm při 1250-3250 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2365 kilogramů |
0-100 km/h: | 4.8 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Průměrná spotřeba: | 10 l/100 km |
Objem kufru: | 605/1755 litrů |