Když jsem nedávno testoval Audi TT 1.8 Turbo s výkonem 180 koní a pohonem předních kol, nebyl jsem zklamaný ani nadšený. Šlo o zcela průměrné, nijak výrazně zajímavé auto. Proto jsem tentokrát sáhl po ostřejším provedení, které má 225 koní s již legendárním přídomkem Quattro. Dopadne tato verze líp a zaslouží si více než 5 hvězdiček?

Karoserie se vám buď líbí nebo ji nesnášíte. Já TT dřív příliš nemusel, ale připadá mi, že jeho tvary dozrávají a nyní vypadá jako budoucnost nakreslená v minulosti. Už to není auto, u kterého si okamžitě řeknete, že jeho majitelem je kadeřník nebo letuška.

Docela slušně působí interiér, který sice je obdařen nespočtem různých plastů, ale na svou dobu jde o útulné místo na kolečkách, v rámci kategorie i kvalitní. Velice slušná je celková pozice za volantem, což doplňují sedadla s dobrým bočním vedením. Ta zadní jsou spíše odkládací, ale po jejich sklopení dostanete solidně prostorný kufr, což je ve světě kupé výhodou.

O stádo 225 koní a sílu 280 Nm se stará známý čtyřválec 1.8 Turbo, jenž v našem případě spolupracuje s šestistupňovým manuálem a pohonem všech čtyř kol Quattro. Dynamiku v přímce udává vážně slušnou, stovkou jede za 6.6 sekundy a zastaví se až při 243 km/h. V disciplíně 100-200 km/h dokáže dýchat na záda třeba Fordu Focus ST 2.5 Turbo a poráží moderní hot-hatche VW Polo GTI nebo Ford Fiesta ST (žebříček). Zvyknout si musíte na výraznější turbolag, jelikož motor se pořádně nadechuje až okolo 3500 otáček, avšak poté za sympatického, decentního zvuku pokračuje k červenému poli za hranici 6000 otáček. Je to turbomotor ze staré školy, takže je potřeba mít vždy dobře zařazeno, jinak budete čekat ne dlouhý nádech, a to se mi líbí, působí tak kouzelně.

Zaujme, jak jistě sedí v zatáčkách a hodně dlouho drží neutrální stopu, která se při jízdě za hranou promění v nedotáčivost. S trakcí na výjezdech pomáhá čtyřkolka a celkově jde o hodně rychlé auto. Jenže má i své problémy. Ve vyšších rychlostech mi připadá, že je trochu nervózní a při rychlé jízdě působí hodně tupě. Přesnost mu nic neříká, je to spíše kladivo, než malá dýka. Řízení je dlouhé a klidné, kulisa řazení gumově tuhá a podvozek by se mohl chovat živěji. Připadám si v něm, že řídím větší a těžší auto, což je škoda.

I v této konfiguraci je největší výhodou poměrně komfortní podvozek, slušné odhlučnění a docela praktický interiér. Je dotaženější než předokolka a rychlost mu rozhodně nechybí v žádné situaci, ale nějaká drobnost tomu stále schází, trocha té živosti, lehkosti by neuškodila. Dávám 6 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení Audi TT děkuji společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • na danou kategorii komfortní podvozek
  • sympatický motor
  • při jízdě působí tupě, těžkopádně
  • lehká nervozita při vyšších rychlostech

Technické parametry

Motor 1781 ccm L4 Turbo
Výkon 225 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment 280 Nm při 2200-5500 ot./min.
Převodovka 6-st. manuální
Pohon AWD
Hmotnost 1465 kilogramů
0-100 km/h 6.6 sekundy
Maximální rychlost 243 km/h
Průměrná spotřeba 12 litrů
Objem kufru 269 litrů