Audi TT je odjakživa nazýváno autem pro letušky a kadeřníky. Tato pověst se uchytila a slyšel ji snad každý, takže si v něm občas připadáte hloupě. Jenže nekřivdí se mu? To se pokusíme zjistit v dnešním testu nejběžnějšího provedení 2.0 TFSI s pohonem předních kol.

TT má jednu velkou výhodu, jeho výrobu má pod palcem koncern Volkswagen, takže nároky na kvalitu jsou značné. Díky tomu před námi stojí dobře postavené auto se smysluplnou ergonomií, s kvalitními materiály, ozkoušenou technikou a jednoduchým designem, který jen tak nezestárne. Sice vypadá poněkud jemně, ale musím mu nechat, že ošklivé auto to rozhodně není, naopak.

Líbí se mi spousta odkládacích prostorů a slušný kufr, čímž konkurenci jednoznačně poráží. K tomu všemu přidejte docela komfortní podvozek, dobré sladění ovládacích funkcí a máme tady stylové auto, které lze s radostí používat každý den.

Zatím to vypadá dobře a stejné je to i při rychlé jízdě. Motor má dostatek výkonu a lehkému TT naprosto stačí, navíc táhne v širokém spěktru otáček a slušně reaguje na plyn. Podvozek je skvěle odladěný a stopy se jen tak nepustí, brzdy jsou silné a celkově působí až překvapivě dobře vyváženě. Nedotáčivosti se dlouho vyhýbá a chová se nezáludně. Rychlost mu určitě neschází a na silnici potrápí nejednoho soupeře.

Pokud nejste automobilový fanoušek a chcete exoticky vypadající prémiové auto, které to umí pořádně rozpálit, tak můžete přestat číst, protože dál už budou pokračovat pouze jedinci, kterým koluje benzín v krvi a místo kyslíku potřebují pořádnou dávku kouře ze spálených pneumatik.

Na tuhost řízení si nemůžu stěžovat, je ideální, ale moc zpětné vazby poskytnout nedokáže. To stejné platí i o spojce, je taková vláčná, jako bych šlapal do bláta. Můžu letět po okresce pod plným plynem, ale přesto se bohužel nebudu bavit, je to až moc jednoduché, zažil jsem auta, se kterými jsem jel dvakrát pomaleji, ale přesto se dvakrát více bavil.

Závěr je jednoduchý, jako stylové auto  pro někoho, kdo chce zapůsobit a jezdit rychle, je to ideální volba a žádný konkurent se nedotahuje. Jenže pokud dáte stranou trochu toho stylu a vyměníte ho za praktičnost, můžete si pořídit použitelnější a stejně dobře jezdící Volkswagen Golf GTI. Jestliže se chcete naopak pořádně pobavit, jděte a pořiďte si BMW Z4, které je pohádkově dobré. A když už Audi TT, tak s následujícími motory a pohonem všech kol Quattro – 3.2 VR6 250 koní , TTS 2.0 TFSI 272 koní, TT RS 2.5 TFSI 340-360 koní. S 200-koňovým dovulitrem a pohonem přednícho kol dostává 6 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Audi TT děkujeme společnosti Auto Esa.

Hodnocení WikiCars

  • kvalita zpracování

  • nestárnoucí vzhled

  • denní použitelnost

  • vypadá až příliš zženštěle, čemuž nepomáhá ani pověst auta pro letušky

  • rychlé je, ale vzrušení zůstává na bodě mrazu

  • coupe s pohonem předních kol prostě není to pravé ořechové

Technické parametry

Motor:1984 ccm L4 Turbo
Výkon:200 koní při 5100-6000 ot./min.
Točivý moment:280 Nm při 1800-5000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:FWD
Hmotnost:1260 kilogramů
0-100 km/h:6.6 sekundy
Maximální rychlost:240 km/h
Průměrná spotřeba:9 litrů
Objem kufru:289 litrů