Audi TT 3.2 V6 FSI Quattro druhá generace

Audi TT, auto, kterému se všichni vysmívají, ale stejně ho obdivují. Především nejostřejší provedení RS s 2.5 litrovým pětiválcem TFSI. Ovšem my se dnes podíváme na kousek, který svým objem překonává i vrcholné RS. Jde o TT s největším motorem, jaké se dalo koupit. Přivítejte druhou generaci TT 3.2 V6 FSI Quattro. Není moc těžké na předek? Má atmosféra dostatek síly? Funguje ten starý Haldex vůbec dobře? Na všechny tyto otázky si dnes odpovíme.

Vzhled a interiér

Musím uznat, že snad všechny generace TT dozrávají s časem. První se pomalu stává zajímavým youngtimerem a druhá je stále dost sexy. Ještě, aby ne, když připomíná již legendární supersport R8.

Určitě existují hezčí interiéry z kvalitnějších materiálů na omak. Ale TTčku nelze upřít fakt, že je kvalitně udělané. Obrazovka s tlačítky je natočená směrem k řidiči a vy si připadáte jako v kokpitu. Skvělá je i nízká pozice za volantem (ach jo, chci tak nízko sedět i v hot-hatchích).

Každodenní jezdění

Audi, to bude na oko sporťák, ale jinak měkké auto pro slečinky. Jenže ono působí fakt docela motokárově. Vše je tuhé, podvozek dává vědět o každém přejetém výmolu. Dobrou zprávou je, že u toho nepropouští nepříjemné rázy do karoserie. Příjemný sporťák na každý den? Dá se říct. Motor je totiž hezky kultivovaný a převodovka S-Tronic umí řadit dostatečně hladce. Spotřeba? Tady budete muset přimhouřit oko, protože dlouhodobě se budete pohybovat nad 12 litry v průměru.

Dobývání okresek

Ten motor! To je slast. Nezaujme dynamikou, ta je v dnešním světě přeplňování zcela průměrná, ale naprosto okouzlí svým charismatickým projevem. Krásně lineární nástup výkonu, ostrá špička, hbité reakce a nádherný zvuk. Je velká výhoda, když auto vykouzlí úsměv jen tím, že šlápnete na plyn. A i když automat řadí dobře, ještě víc bych si vychutnal klasický manuál.

Audi z těchto let nemusím kvůli zvláštně působícímu řízení, ale tady se naštěstí povedlo vylepšit. Není to nic extra, ale v zatáčkách už z něho cítíte alespoň trochu jistoty. Naštěstí k tomu dokáže komunikovat i přes podvozek a sedadlo. Když ho netlačíte na hranu, ale užíváte si jízdu dejme tomu na 80% možností, je to zážitek. U limitu už se dostavuje lehká nedotáčivost a TT dává najevo, že by rádo zklidnilo. Systém pohonu všech kol Haldex. Co říct, prostě známá klasika. Pomůže s trakcí, ale není to na žádné lítání bokem à la Impreza WRX STI. Na sněhu se sice sklouzne, ale prvně se sveze po předku a teprve pak připojí zadek.

Verdikt

Přiznám se, že ty sportovní Audi moc nemusím, ale TT 3.2 V6 FSI Quattro mě mile překvapilo. Není to pila na nejrychlejší drcení okresek, ale příjemný sporťák do každé situace. Stále bych sice radši Nissan 350Z nebo BMW Z4 3.0si, nicméně plně chápu, že dá někdo přednost právě TT. Dávám 7 z 10 hvězdiček.

  • Kvalita zpracování

  • Dobrá pozice za volantem

  • Velice charismatický motor

  • Příjemné auto na řízení

  • S Haldexem není tolik zábavy na mokru a sněhu

  • Jízda na hraně se mu nelíbí

Technické parametry

Motor: 3189 ccm VR6
Výkon: 250 koní při 6300 ot./min.
Točivý moment: 320 Nm při 2500-3000 ot./min.
Převodovka: 6-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1450 kilogramů
0-100 km/h: 5.8 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 12 litrů
Objem kufru: 289 litrů