BMW 3 GT je opomíjeným rodinným autem

BMW 3 GT je opomíjeným rodinným autem. Klasičtí BMW fanoušci si Gran Turismo příliš neoblíbili. Nenaplňuje podle nich filozofii značky. Navíc to není zrovna pohledné auto. Vypadá jako obtloustlá sestra té sexy holky 4 Gran Coupé F36. Má totiž podobnou karoserii à la čtyřdveřové kupé a šmrncovní bezrámová okna. K tomu ale přidává podivně zavalité proporce. Právě díky tomu jde o nejpraktičtější Trojku této generace, tudíž může konkurovat například českému Superbu. V dnešní recenzi se podíváme na nechvalně známou motorizaci 320d N47, která umí potrápit spolehlivostí, ale zároveň nadchne spotřebou.

Interiér je útulný, ale pozice za volantem není tak dobrá jako u klasické Trojky

Interiér je kvalitně zpracovaný a příjemné jsou i použité materiály. Retro povahy potěší analogová palubní deska. Modernějším typům ale může připadat trochu zastaralá. Oproti klasické Trojce je mnohem více místa vzadu a solidní je i kufr o objemu 521 litrů. Vzadu je dokonce více místa než v mojí oblíbené Pětce F10 (má delší rozvor). Prostor na hlavu je štědřejší než u Superbu. Zklamáním je pozice za volantem. Nohy jsou sice nataženější než u jiných aut, což je fajn, ale elektrická sedadla mají příliš vysoké ukotvení, a to u BMW nebývá zvykem. Lepší je to prý u manuálních sedadel.

Komfortní podvozek a dobrá ovladatelnost

Gran Turismo je rozhodně tou nejkomfortnější Trojkou z generace F30. Odhlučnění je na vysoké úrovni, slyšitelný je až hukot od bezrámových oken při vyšších dálničních rychlostech. Podvozek je naladěný komfortně a problémy mu dělají jen hodně vymlácené české silnice. Na těch trpí i měkké silentbloky, kvůli kterým navíc Trojky F30 nepůsobí tak sportovně jako například E90 nebo E46. Při svižnější jízdě nepotěší ani přeposilované a tupé řízení. Člověk v autě postrádá tu mechanickou jistotu. Svižně ale rozhodně jezdit umí. Skvěle drží stopu a dobře funguje i pohon xDrive upřednostňující zadní kola. Jakmile nasněží, dá se velmi snadno jezdit bokem. Auto je v driftu hodné a dobře ovladatelné. Jinde než na sněhu se vám to ale nepovede, maximálně u výkonnějších zadokolkových verzí na mokru. Manuální převodovka svůj BMW původ nezapře. Má ten nezaměnitelný, mechanicky hutný chod. O zrovna přesné kulise řazení se tady ale mluvit nedá. A ačkoliv je naftový čtyřválec dobře odizolovaný, někomu se „humpolácký“ projev známý z neprémiových aut líbit nemusí. Taky neposkytne víc než zcela průměrnou dynamiku.

Technické problémy a ceny BMW 3 Gran Turismo

U BMW řady 3/4 generací F30 se nejčastěji setkáte s vychozenými podvozky. Bývají vymačkané silentbloky a opotřebované podvozkové díly. Tento problém však mívala i dnes opěvovaná Pětka E39 nebo Trojka E46. Naftový čtyřválec N47 je často řazen mezi nejméně spolehlivé motory. To ale platilo především pro jeho starší verze. Klasikou jsou odcházející jehlová ložiska na startéru. Motor trápí taky řetězové rozvody, které jsou umístěny tak špatně, že kvůli jejich výměně musíte vytáhnout motor. Od roku 2015 je pod kapotami 320d modernější motor B57, který je výrazně spolehlivější.

Obavy z těchto problémů přináší jednu velkou výhodu. GT-čka koupíte od 300 000 Kč. Často se taky dají vyjednat zajímavé slevy, protože hodně aut je velmi podivně nakonfigurovaných. Například testovaný kus má příplatková elektrická sedadla, bílou kůži a panoramu, ale zůstaly tady žalostně svítící halogeny nebo malý iDrive.

Vážně může být dobrou alternativou k oblíbenému Superbu III?

Oblíbeným autem střední třídy je jednoznačně Škoda Superb III, alespoň v České republice. Kdo by tak mohl čekat, že skvělou alternativou bude právě BMW řady 3 Gran Turismo F34. Je to komfortní a prostorné auto, které velmi dobře jezdí. Zároveň má praktickou světlou výšku 165 milimetrů. Už to sice není to poctivé sportovně střižené BMW, ale při svižnější jízdě koncernové rivaly strčí do kapsy. Na sněhu skvěle funguje pohon xDrive a díky plně vypínatelné stabilizaci se můžete i sklouznout. Motorizace 20d N47 sice má mouchy, ale zároveň potěší parádní průměrnou spotřebou okolo 6 litrů. Pokud přemýšlíte nad praktickým rodinným autem a rádi řídíte, určitě do výběru zařaďte i BMW řady 3 GT F34. 320d s manuálem si může odvézt 6.5 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení děkuji společnosti Auto ESA.

  • Komfort jízdy

  • Překvapivá praktičnost

  • Velmi úsporný motor

  • Náchylný podvozek a nepříliš spolehlivý motor N47

  • Vysoká pozice za volantem

  • Přeposilované a tupé řízení

Technické parametry

Motor: 1995 ccm L4 Turbo
Výkon: 163 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 380 Nm při 1750-2750 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: AWD
Hmotnost: 1715 kilogramů
0-100 km/h: 8 sekund
Maximální rychlost: 230 km/h
Spotřeba: 6-7 l/100 km
Objem kufru: 521 litrů