Nová sportovně střižená auta mají úplně jiné kouzlo než ta stará. Dnes vás na nich baví uprskané výfuky, pečlivě odladěné podvozky a neuvěřitelná rychlost, která do krve pumpuje litry adrenalinu. Dřív to bylo přesně naopak. Auta nejezdila tak rychle a neřvala jako šílená, ale měla líbezný zvuk od motoru, sametově čisté, komunikativní řízení a točivé atmosférické motory. Obojí má něco do sebe, ale já si teď zavzpomínám na přelom tisíciletí, kdy všechny okouzlilo BMW 330Ci E46.

Díky M-Paketovým doplňkům má klasická karoserie kupé decentně agresivní šmrnc a mnozí se za ním otočí. Je to ideální kombinace mezi sportovností a elegantností. Je zajímavé, že stárne velmi pomalu a člověk by ani neřekl, že je mu přes 20 let.

Interiér je skvělý, až na jednu věc. Působí dost stísněně. Jinak materiály jsou solidní, což platí i o zpracování. Pozice za volantem je ideální a pohodlná sedadla poskytují dostatečné boční vedení. Líbí se mi tlustý věnec volantu a střed palubní desky natočený k řidiči.

Jednou z největších předností E46 je podvozek, který skvěle propojuje pohodlí s vysokou přilnavostí. Je tužší, ale nerovnosti tlumí bez zaváhání a v zatáčkách dodává na jistotě. Umí komunikovat přes sedadlo řidiče a je radost užívat si svižnější jízdu. Při té ostřejší má mírně přetáčivé chování, což je sakra zábava! Stačí trochu víc plynu a elegantní výlety dveřmi napřed jsou na světě. Výbornému podvozku sekunduje jemné a komunikativní řízení, které si musí každý automobilový nadšenec zamilovat. Brzdy jsou taky slušné a díky kvalitnímu odhlučnění tady má hlavní slovo sólo šestiválce.

Motor sice při zrychlení nijak nezarazí do sedadla, ale hraje líbeznou šestiválcovou skladbu, má ostré reakce na plyn a s chutí žere otáčku za otáčkou. Při 6000 vydává zvuk jako vlk bojující s medvědem. Automatická převodovka řadí hladce, ale není nejrychlejší. Na pohodové cestování je fajn, ale stejně bych radši volil manuál.

Je to vynikající auto pro někoho, jehož snem je BMW M3, ale nemůže si ho dovolit kvůli vysoké pořizovací ceně nebo nákladnému servisu. Nemá žádné výraznější chyby, je rychlé, zábavné, komfortní a hezké. 8 hvězdiček je pro BMW 330Ci E46 optimálních, s manuálem by jich bylo 9.

Hodnocení WikiCars

  • ostrý atmosférický motor s příjemným zvukovým projevem

  • podvozek, který kombinuje pohodlí se sportovností

  • kvalita zpracování

  • sametově čisté a komunikativní řízení

  • stísněný interiér

  • automatická převodovka by mohla řadit rychleji

Technické parametry

Motor2979 ccm L6
Výkon231 koní při 5900 ot./min.
Točivý moment300 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka5-st. automatická
PohonRWD
Hmotnost1465 kilogramů
0-100 km/h7 sekund
Maximální rychlost248 km/h
Průměrná spotřeba11 litrů
Objem kufru411 litrů