Před pár týdny jsem testoval BMW 530d xDrive Touring G31, které si mě získalo takovým způsobem, že ho považuji za jedno z nejlepších aut světa. Proto jsem se velmi těšil, jak si z Auto ESA půjčím menšího sourozence 330d xDrive Touring G21, který je, světe div se, o několik desítek tisíc dražší, a to i navzdory stejnému roku výroby, podobnému nájezdu a nižší výbavě. Je z roku 2020, najeto má necelých 100 000 kilometrů a stojí 880 000 Kč. Ojetá Trojka se tak bude muset hodně snažit, aby mě přesvědčila, že její koupě dává smysl, když za stejné peníze můžete mít nikoli auto ze střední, ale vyšší střední třídy.
Trojce to nejvíce sluší s M Paketem, který tady bohužel není.
BMW řady 3 generace G20/21 se mi líbí hlavně s M Paketem, já tady mám Sportline, který nevypadá špatně, ale není to úplně ono. Navíc zde nejsou ani příplatková světla, což je u výbavy Individual zvláštní. Naopak působivá jsou agresivně tvarovaná zadní světla, kterým sekunduje dvojice koncovek výfuku.
Řada 3 Touring G21 je poměrně praktický kombík se skvělými sedadly a parádním infotainmentem.
Jak si všimnete i níže, největším problémem této Trojky je to, že jsem nedávno testoval Pětku. Z interiéru tak nejsem unešený natolik, jak bych byl v jiných případech. Musím však vyzdvihnout skvělá sportovní sedadla s možností dofukování bočnic, která zajišťují super pozici za volantem s tlustým věncem. Promyšlená je i ergonomie, nejdůležitější funkce se ovládají analogovými tlačítky. Systém iDrive patří k těm nejlepším na trhu, dá se ovládat otočným voličem, dotykově a hlasově. Líbí se mi i displej místo klasických budíku. Jak je na tom Trojka s místem? Vpředu docela fajn, vzadu se pohodlně usadí cestující do 185 centimetrů, takže mezigeneračně posun, jako vždy. Kufr má dostatečný objem 500 litrů, po sklopení sedadel 1510 litrů. Mimo klasické páté dveře se do něho dostanete i přes vyklápěcí zadní okno.
Jak jezdí Trojka bez adaptivního podvozku?
Zajímavostí je, že testovaný kus nemá adaptivní podvozek. Je to škoda? Záleží na úhlu pohledu. Naladěný je velmi dobře, slušně tlumí nerovnosti a zároveň poskytuje jistotu při rychlé jízdě. Nicméně, když si vzpomenu na 530d s adaptivním, je mi trochu líto, že tady není. Auto by s ním bylo plavnější v komfortním a ještě jistější ve sportovním režimu. Takto je někde na půl cesty, ale i tak se může pyšnit jedním z nejlepších podvozků v kategorii. V zatáčkách 330d působí hezky vyváženě a dobře se vodí na hraně, sedí jí i pneumatiky Michelin Pilot Sport 4 o rozměru 245/45 ZR18. Avšak přijde mi, že Pětka s adaptivním podvozkem kupodivu působila o něco lehčím dojmem, za což možná může i širší rozchod kol, který eliminuje o pár desítek kilogramů vyšší hmotnost. Ale celkově je o něco hravější a zábavnější Trojka, jen nedokáže jezdit s takovou noblesou. Vyspělý pohon xDrive dodává mnoho trakce na suchu i mokru, přičemž jde cítit, jak zadní kola pomáhají zatáčet. Fajn je i možnost deaktivovat ESP, díky čemuž se dá třeba na sněhu hezky sklouznout.
Naftový šestiválec B57 (30d) opět ukazuje, že patří k nejlepším vznětovým motorům na světě.
Okouzlující je vznětový motor B57, jde o 3.0-litrový řadový šestiválec s přeplňováním TwinPower Turbo (twin-scroll), který produkuje výkon 265 koní při 4000 ot./min. a točivý moment 580 Nm při 1750 ot./min., což je o 40 Nm méně než má 530d se stejným motorem. Spárovaný je s osmistupňovou automatickou převodovkou Steptronic (ZF) a pohonem všech kol xDrive. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 5.4 sekundy a jede až 250 km/h, kde zasahuje elektronický omezovač. Ze 100 na 200 km/h jsem změřil čas 17.03 sekundy, to znamená, že většího sourozence 530d xDrive Touring poráží o 3.03 sekundy, za což vděčí hlavně menším rozměrům a trochu nižší hmotnosti 1833 kilogramů. Jeden z nejlepších naftových šestiválců na trhu má široký rozsah využitelných otáček, na poměry vznětových jednotek dobře reaguje na plyn a k tomu se pyšní ukázkovou spotřebou 6-10 l/100 km v závislosti na stylu jízdy. Dobře si rozumí i s automatem, který řadí chytře, hladce, hbitě reaguje na pádla pod volantem a při řazení v režimu Sport akčně škube. Mimochodem, při 200 km/h nechává motor točit necelých 2500 ot./min.
Jak si motor B57 vede z pohledu spolehlivosti?
Jak je na tom motor 30d se spolehlivostí? Záleží hlavně na majiteli auta. Pokud budete dodržovat servisní intervaly, které udává BMW, můžete se s jednotkou B57 po 150-200 tisících kilometrech rozloučit. Olej by se dle BMW měl měnit po 30 tisících kilometrech, v převodovce vůbec. Na to rychle zapomeňte, servisní interval zkraťte na 15 tisíc kilometrů a náplň v převodovce udělejte po 60 tisících kilometrech. Určitě hledejte pečlivě servisovaný, ideálně i málo ojetý exemplář, pak se při správném servisu a zacházení nemusíte nijak výrazně bát.
BMW 330d je skvělé auto, ale jelikož jako ojetina stojí stejně jako lepší 530d, dal bych přednost většímu bráchovi.
BMW 330d xDrive Touring G21 je dalším autem, na kterém se výraznější chyby hledají stěží. Avšak ani navzdory tomu mě neokouzlilo tak jako větší Pětka se stejným pohonem, kterou lze v obdobném stavu pořídit za totožné částky. Pokud vám nevadí trochu větší rozměry auta, šel bych pro ni. Ale Trojka si i tak zaslouží 9 z 10 hvězdiček, protože jde o praktické, výborně jezdící, rychlé a úsporné auto. Navíc má motor z vymírajícího druhu, který miluje nekonečné dálniční cesty, ten za to rozhodně stojí, ať už je v jakémkoli autě.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2993 ccm L6 Turbo |
Výkon: | 265 koní při 4000 ot./min. |
Točivý moment: | 580 Nm při 1750 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1833 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.4 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 7-8 l/100 km |
Objem kufru: | 500/1510 litrů |