Recenzované ojeté BMW 330i xDrive M Sport (G20) stojí 830 000 Kč, za obdobné nové byste dali více než 1 500 000 Kč

Ojeté BMW 330i xDrive M Sport G20 na mě dělá dojem už na papíře. Má totiž poměrně nízkou hmotnost 1653 kilogramů, 258koňový benzinový čtyřválec, osmistupňovou automatickou převodovku, pohon všech kol upřednostňující ta zadní, M Sport podvozek (vedle standardu o 10 milimetrů nižší) a M Sport brzdy s čtyřpístkovými třmeny vpředu. Že to není žádný lenoch dokazuje zrychlením z 0 na 100 km/h za 5.5 sekundy a maximální rychlostí 250 km/h, čímž poráží nejeden hot hatch. Mohlo by tedy jít o baby M3 pro autoškoláky, ze kterého by se časem dalo přejít na M340i či M3? To se pokusím zjistit v dnešní recenzi.

BMW řady 3 generace G20 se stále vyrábí, ale už má po modernizaci

Mohlo by se zdát, že BMW řady 3 generace G20 je nový model, ale silnice už brázdí od roku 2018. Proto se bazary začínají plnit ojetými kousky, jedním z nich je i testovaná verze 330i xDrive. Je z roku 2021, tachometr ukazuje 91 000 kilometrů, načež v Auto ESA nasadili cenovku 830 000 Kč. Pokud byste toto auto chtěli nové, musíte sáhnout po G20 LCI (facelift), s danou motorizací cena startuje na 1 396 200 Kč, ale stačí přidat M sportovní paket a minimum je 1 513 252 Kč.

Zajímavostí je, že s paketem M Sport dostanete dvourozměrné pneumatiky, ty zadní jsou o 30 milimetrů širší

Sice je to Trojka v sedanu, s M Sport paketem a na 18″ kolech, ale středem pozornosti rozhodně není. Je to auto na úrovni, které umí splynout s davem, obzvláště v bílém laku Alpinweiss III. V této kategorii nevídané zajímavosti si člověk všimne po bližším ohledání pneumatik, jde totiž o dvourozměrnou sadu – vpředu 225/45 R18 a vzadu 255/40 R18, takže nad jízdními vlastnostmi opravdu někdo přemýšlel, protože bez M Sport paketu jsou 225/45 R18 i vzadu.

Jde o první BMW řady 3, do kterého si pohodlně sednou 4 dospělí

Musím zamáčknout slzu, protože ačkoliv je interiér G20 docela kvalitní, respektive kvalitnější než u předchůdce F30, nepůsobí zdaleka tak honosně jako u Pětky G30. Zamrzí to ještě víc, když zjistíte, že ojeté Trojky a Pětky stojí skoro stejně. Naštěstí stačí prominout jen pár obyčejnějších plastů, protože jako celek je kabina útulná. Pozice za volantem je hezky nízká, na svědomí ji mají sportovní sedadla M Sport. „Sportsitze“ jsou pohodlná a dobře drží tělo v zatáčkách, potěší cestující všech typů postav, disponují totiž nastavitelnými bočnicemi. Infotainment iDrive patří k těm nejlepším na trhu, je přehledný, rychlý a s líbivou grafikou. Vítám i mechanická tlačítka pro ovládání klimatizace, vyhřívání sedadel, hlasitosti a dalších funkcí. Co se prostoru týče, i navzdory tomu, že jde o největší Trojku historie, nejpraktičtějším autem v kategorii není. Důležité však je, že si dovnitř docela komfortně sednou 4 dospělí, ti mohou využít kufr o objemu 480 litrů.

Podvozek M Sport je na vysoké úrovni, ale jak bývá u BMW zvykem, kazí mu to dojezdové pneumatiky runflat

Už po prvních metrech cítím, že podvozek bude na vysoké úrovni, ale taky to, že mu to kazí pneumatiky typu runflat. Takže jako v každé mojí recenzi auta, které je obouvá – rituálně spálit, popel hodit do obličeje vedení BMW a jít si koupit například Michelin Pilot Sport 4 S. Řízení je, ostatně jako u většiny moderních BMW, přesné, ale nepřenáší žádnou zpětnou vazbu od předních kol. Řidič si tak musí chvíli zvykat, aby poznal, kdy už přední kola ztrácí trakci. Docela jedovaté jsou brzdy, které mají sílu a minimálně při okreskovém dovádění nevadnou.

330i má i s pohonem všech kol xDrive přetáčivé tendence

Že jde o BMW, byste poznali i se zavázanýma očima. Je jedno, že má pohon všech kol xDrive, i s ním je pod plynem přetáčivé. Přetáčivý smyk není třeba nějak složitě korigovat, stačí stát na plynu a jemně zakontrovat volantem, xDrive totiž pošle více síly na přední kola, která auto hezky srovnají. BMW sice oficiální čísla neuvádí, ale proslýchá se, že xDrive s elektronicky řízenou lamelovou spojku umí poslat až 100% točivého momentu na zadní nebo až 50% na přední kola, standardně by výkon měl být distribuován v poměru 60:40 ve prospěch zadních kol.

BMW 330i xDrive M Sport se nedotáčivosti vyhýbá jako čert kříži, podvozkáři ze sportovního oddělení si dali záležet

Trochu jsem si říkal, jestli jsem to s tím nadpisem nepřehnal. Opravdu baby M3? Vážně může být alternativou k hot hatchům? Naštěstí jsem se nemýlil. Ačkoliv je o poznání těžší než většina hot hatchů, nedává to najevo. Příď se ochotně vrhá tam, kam řízení ukáže. Nedotáčivosti se vyhýbá jako čert kříži, naopak projevuje přetáčivé tendence nejen po přidání plynu v zatáčkách, ale i po ubrání a utažení volantem. Nemalou roli v těchto jízdních vlastnostech hraje poměrně lehký motor nad přední nápravou.

Nejkomfortnějším sedanem v kategorii Trojka není, jde o poměrně tuhé auto, jehož podvozek však velmi schopně filtruje nerovnosti. Kvůli runflatům ráz do karoserie občas přenese, ale na normálních pneumatikách to bude paráda. Je o poznání komfortnější a tišší než například Volkswagen Golf GTI VIII, a to i navzdory tomu, že nezatáčí o nic hůř.

Přeplňovaný čtyřválec 2.0 litru B48 nevyužívá jen BMW 330i, ale i Toyota GR Supra 2.0, motor zaujme bleskovými reakcemi na plyn

Ta lehkonohost mě baví, což je i důvodem, proč vůbec neřeším absenci dvou válců. A nebojte se, i zvuk docela má, podle jeho plechových tónů poznáte, že jde o BMW. Na šestiválce v tomto směru sice trochu ztrácí, ale většině hot hatchům se zvukově vyrovná. Mimochodem, stejný motor B48, je i ve sportovním coupé Toyota GR Supra 2.0, a to s totožným výkonem 258 koní při 5000 ot./min. i točivým momentem 400 Nm při 1550 ot./min.

Na poměry přeplňovaných čtyřválců úžasně rychle reaguje na plyn, podobně bystrá je automatická převodovka, u té mi vadí jen pádla umístěná příliš hluboko za volantem. Motor slušně zabírá prakticky od volnoběhu, ale výrazně zatáhne až před hranicí 2500 ot./min., chuť po červeném poli neuvadá až do 6000 ot./min., vydávat se k omezovači za 6500 ot./min. už je zbytečné.

Zajímavostí je, že na okruzích 330i zajíždí srovnatelné časy s VW Golf GTI VIII. V přímce je na podobné úrovni jako BMW M3 E36 z roku 1992. Ze 100 na 200 km/h jsem naměřil čas 15.74 sekundy, je tak zhruba půl sekundy za Škodou Octavií RS 2.0 TSI DSG IV, sekundu ztrácí na BMW 335i xDrive F30, sourozenec BMW 330d xDrive Touring G21 zajel čas 17.03 sekundy.

Spotřeba BMW 330i G20 s turbo čtyřválcem je bezkonkurenční, překonává i 2.0 TSI koncernu Volkswagen

Ještě než tuto recenzi uzavřeme, vás určitě zajímá spotřeba. Předpokládám, že nebude-li vysoká, benzinovému BMW 330i dáte přednost před 330d s větším naftovým motorem, a to hlavně kvůli obratnosti a pro petrolheady záživnějšímu projevu. Takže? Mám pro vás dobrou zprávu, spotřeba 330i je opravdu nízká. V prázdných městech a na okreskách se dá dostat k 5 l/100 km, v pražském provozu počítejte s 6-8, na dálnicích 6-7. Svižný styl znamená 10 a více litrů na 100 kilometrů. Při předpisové jízdě tak nemá vyšší spotřebu než naftové 330d, avšak při té rychlé, obzvláště dálniční, nafta vítězí. Já měl auto od pondělí do pátku, jezdil jsem hodně po Praze, často spěchal a nepohyboval se úplně pomalu, ale i tak jsem byl potěšen dlouhodobou spotřebou pod 8 l/100 km. Mimo jiné za to vděčí osmistupňovému automatu, díky kterému při 130 km/h točí zhruba 1850 ot./min., při 200 km/h 2900 ot./min., což je méně než u některých obyčejnějších aut při 130 km/h.

Jak je na tom ojeté BMW 330i xDrive G20, respektive jeho motor B48, co se spolehlivosti týče?

Jak je na tom BMW 330i xDrive G20 se spolehlivostí? Motor B48 je poměrně spolehlivý, to stejné platí i pro automatickou převodovku, kterou má již tradičně na svědomí společnost ZF. Tak slavné už to nemusí být s pohonem všech kol xDrive, který je náchylný nejen na nesprávný rozměr kol/pneumatik, ale i stav podvozku. Jeho servis nemusí být levný, takže nepotřebujete-li ho, volte zadokolku, ta navíc bude zábavnější.

Na BMW 330i xDrive M Sport G20 se chyby hledají stěží, je praktické, komfortní, rychlé, úsporné i zábavné

BMW 330i xDrive M Sport generace G20 je parádním autem, které umí splynout s davem, má výborný podvozek, dobré brzdy a ještě lepší motor, který potěší silou i spotřebou. Jde o ideálního společníka pro každodenní jezdění, který se nezalekne ani okreskových výletů, během nichž potrápí nejeden hot hatch. Výraznější chybou je akorát to odtažité řízení, na které se dá zvyknout. Z této recenze si může odvézt hodnocení 9 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • ostré reakce motoru na plynový pedál

  • nízká spotřeba

  • výborná automatická převodovka

  • pohon všech kol upřednostňující zadní kola a z toho plynoucí přetáčivé tendence

  • skvěle naladěný podvozek

  • dobrá pozice za volantem včetně příjemných sedadel s dofukováním bočnic

  • uživatelský přívětivý infotainment

  • dojezdové pneumatiky runflat snižují komfort a zhoršují ovladatelnost

  • přeposilované řízení bez zpětné vazby

  • špatně dávkovatelné brzdy

  • několik lacině působících plastů v interiéru

Technické parametry

Motor: 1998 ccm L4 Turbo
Výkon: 258 koní při 5000 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1550 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1653 kilogramů
0-100 km/h: 5.5 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 5-8 l/100 km
Objem kufru: 480 litrů

Fotogalerie: BMW 330i xDrive M Sport G20 (Alpinweiss III)