BMW M3 E92 je vlhkým snem mnoha mužů. Já sám jsem si ho při dovádění na okreskách zamiloval (test ZDE) a několik nocí poté na něj stále myslel. Má úžasně znějící V8, který uchvátí nabroušenými reakcemi na plyn a chutí po otáčkách, skalpelově přesný podvozek a upovídané řízení. Bohužel je tady jeden problém, M3 je poměrně drahá hračka s finančně náročným provozem. Ale naštěstí je tu ještě jedna možnost, díky které se postupem času dostanete k opravdu pekelně rychlému BMW 3. Můžete si pořídit znatelně levnější 335i a časem, podle finančních možnosti, z něho udělat pořádnou bestii. Dnes přede mnou stojí právě jeden takový kousek, který už má nespočet úprav za sebou a… Je to mazec!

Úpravy – PCV ventil RB Turbo, MTC Motorsport charge pipe, spojka z americké verze BMW 550i F10, dvouhmotnostní setrvačník originál 335i, MTC Motorsport downpipes, MTC Motorsport intercooler, cívky Delphi, svíčky NGK 95770 s upraveným odtrhem na 0,58, Walbro 450 pumpa na ethanol 85, Flash MHD license n54 stage 2+ e50 ( mix 50 % ethanol 85 a 50 % natural 95), MTC Motorsport inlets + ramair filtres, podvozkem M Paket + nižší a tužší Eibach pružiny, vrtané brzdové kotouče Zimmermann.

Na první pohled docela obyčejná Trojka – nadčasové a elegantní auto, ale stačí přišlápnout plyn a je mi jasné, že to nebude pouze rychlý stroj, ale něco, co poletí jako nadopovaný býk. S každým přidáním se ozývá ten nafetovaný zvuk turb a vytí šestiválce, ze kterého jde husí kůže. Sešlápnutí plynu na podlahu znamená apokalypsu zadních pneumatik. Má tolik krouťáku, že hrabe nejen na jedničku, ale i na dvojku a trojku, na suchu s přilnavými Pirelli P Zero! Nástup výkonu je poměrně lineární a stupňuje se až do nějakých 6500 otáček, dokonce i reakce na plyn jsou hbité a žádný výrazný turbo lag nepřichází. Abyste si představili ten odpal, přirovnám ho k vrcholnému BMW M3 GTS E92, to zvládá zrychlit ze 100 na 200 km/h za 8.9 sekundy, naše 335i to umí o 1.5 sekundy rychleji. Ale u prudké akcelerace je třeba být na pozoru, protože u toho předvádí divoký taneček. Je to jako jízda na divokém koni, kterému hoří ohon.

Upravený podvozek je stále poměrně komfortní a nedělá mu problém potěšit posádku na dlouhých cestách. V zatáčkách poskytuje dostatek přilnavosti a je hezky vyvážený, avšak na limitu už má trochu problém kvůli měkčímu naladění. Ale není to nic hrozného, jen se lehce nakloní a trochu bojuje s přilnavostí. Se zapnutou stabilizací je to pohádka, ale vypněte ji a poděláte se strachy. V zatáčkách je nutností přidávat rozvážně, jinak to bude dveřmi napřed do první švestky. Líbí se mi, že se musí pořádně řídit, rychlost nedává zadarmo a při agresivním zacházení chce řidiče nonstop zabít. Je jako nějaká přemotorovaná svině ze staré školy, což se mi sakra líbí! Oslnivé průjezdy s kouřem od pneumatik? Žádný problém! Pochvalu si zaslouží hydraulické řízení, které by sice mohlo mít kratší převod, ale je sametově čisté a hezky komunikativní. Hůř už na tom jsou brzdy, ty by byla potřeba doladit, rychle vadnou.

Kdo by od takto upraveného 335i čekal schopnosti M3 za méně peněz, bude zklamaný. Zatímco M3 je žiletkově ostré a precizní, tak „nafoukané“ 335i je šílené a zabijácké. Pořád kouše a je agresivní, čímž mi připomíná spíše nějaký muscle car, jen s tím rozdílem, že umí zatáčet. Myslím si, že na hladké a rychlé okresce budete hledat přemožitele hodně dlouho, nejspíš ho ani nenajdete, protože vás ta mrcha dřív zabije. Jestli máte rádi adrenalin a nebezpečí, jste na správné adrese, upravte si BMW 335i. Výsledkem je 8 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  •  neskutečně dravý motor se skvělým zvukem

  • dobře vyvážený a stále komfortní podvozek

  • agresivní, až zabijácké chování při ostřejší jízdě

  • jemné komunikativní řízení

  • rychle vadnoucí brzdy

  • méně místa v interiéru

Technické parametry

Auto:BMW 335i Coupe E92
Motor:2979 ccm L6 TwinTurbo
Výkon:+/- 450 koní
Točivý moment:+/- 650 Nm
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:RWD
Hmotnost:1525 kilogramů
0-100 km/h:+/- 4.5 sekundy
Maximální rychlost:310 km/h
Průměrná spotřeba:13 litrů
Objem kufru:439 litrů