Jak v recenzi ojetiny obstojí BMW 435i xDrive Steptronic F32?

BMW řady 4, jako by se představilo nedávno, že? Omyl, to jen ten čas letí tak rychle, řada 4 je na trhu už od roku 2013, tedy z období někdy mezi Mezopotámií a Antickým Řeckem. Z generace F32 se tak stává zajímavá ojetina, obzvláště v původní nejvýkonnější motorizaci 435i. Jeden takový kousek se objevil v autobazaru Auto ESA, je z roku 2015, najezdil necelých 110 000 kilometrů a stojí 570 000 Kč. Pár týdnů jsem na něho koukal, až jsem si ho nakonec na týden půjčil. Jak v dnešní recenzi obstojí ojeté BMW 435i xDrive Steptronic F32?

Červeně lakované BMW řady 4 v M Sport paketu je poměrně výrazným autem

BMW řady 4 je klasické coupé, pěkné auto, které však nijak nevykračuje z davu. To se trochu mění s M Sport paketem a červeným lakem Melbourne Rot Metallic. Najednou je výrazným autem, méně znalí si můžou myslet, že jde o vrcholný model M4.

BMW řady 4 poskytuje bezkonkurenční pozici za volantem, ale interiér je nekvalitní

Na pohled se mi interiér BMW F32 líbí, k tomu jsem fanouškem systému iDrive a vynikajících sportovních sedadel s možností dofukování bočnic. Baví mě i sportovní volant s tlustým věncem nebo futuristický volič automatické převodovky. Pozice za volantem je doslova geniální. O to víc mě mrzí, jak laciný interiér je. Madlo řidičových dveřích vypadá jako poleptané od kyseliny, plast na středovém panelu vrže… Mám pokračovat? Toto prostě není prémiová úroveň. Nesmíříte-li se s tím, budete muset jít pro facelift, který je na tom o trochu lépe. Nutno podotknout, že nejde o neduhy pouze testovaného kusu, trápí to skoro všechny Čtyřky a Trojky z této doby.

M Sport podvozek BMW 435i je naladěný dobře, ale kazí to pneumatiky runflat

Testované BMW 435i xDrive obouvá na první pohled sportovní pneumatiky o rozměru 255/35 R19, které se zdají být bezproblémovými na hezkém asfaltu, ale toho u nás moc není. Na rozbitých okreskách se okamžitě projeví, že jde o runflaty. Ty jsou kvůli vyztuženým bočnicím tvrdší, takže snižují komfort, ale taky více zatěžují podvozek, protože značně zvyšují neodpruženou hmotnost. Když to přeženu, tak jet po klasické české okresce na runflatech, je něco jako běžet po oválu v pantoflích. Neustále bude pajdat, zakopávat, jistota je tu tam. Naštěstí to má jednoduché řešení. Runflaty rituálně spalte před továrnou výrobce pneumatik, popel vysypte před dveře vedení BMW, a kupte si normální sportovní gumy, třeba Michelin Pilot Sport 4 S. Potom bude Čtyřka fungovat o poznání lépe, což potvrdilo i nedávno testované BMW 335i xDrive F30, které bylo na standardním, znatelně horším podvozku, ale mělo výše zmíněné obutí. Od čtyřky pak v zatáčkách můžete očekávat divy, protože oproti Trojce má nižší těžiště a širší rozchod kol. Ačkoliv u limitu i sportovní podvozek z paketu M Sport působí trochu měkce, tak se neustále drží zvolené stopy. Přijde-li nedotáčivost, xDrive pošle více výkonu na zadní kola a eliminuje ji, v opačném případě stačí ubrat plyn. Ze zatáček lze vyjíždět s decentně klouzající zádí. Ale pozor, obzvláště u té nedotáčivosti, protože řízení má nulovou zpětnou vazbu, takže jsem Čtyřce nevěřil na 100%, řidič musí trochu odhadovat, kdy přední gumy ztrácí trakci. Co se brzd týče, mám tady klasické, žádné silnější příplatkové. Na normální jezdění a svižné okreskové přelety stačí, ale i tak bych tam dal alespoň lepší desky s kotouči, protože pro rychlé dovádění jsou nedostačující.

Řadový šestiválec s přeplňováním neprodukuje žádný závratný výkon, ale charismatu má na rozdávání

Nebudu vás dlouho napínat, motor N55 je prostě pohádka. Sice už nepůsobí tak mechanickým dojmem jako N54, ale mladší B58 je vedle něho „umělejší“. O tom jsem se mimochodem podrobněji rozepsal ve srovnávacím testu 335i a 340i generací F30, tedy N55 vs B58. V tomto článku se dočtete i o spolehlivosti těchto motorů. Přeplňovaný třílitr s šesti válci v řadě sice v nejnižších otáčkách není tak výbušný jako jeho mladší sourozenec, ale vynahradí to chutí po červeném poli, kterou zarazí až omezovač za hranicí 7000 ot./min. Osmistupňová převodovka Steptronic (od ZF) bleskurychle poslouchá pokyny pádel řazení, takže je škoda, že podobně akční není i motor. Ten sice reaguje na poměry přeplňovaných šestiválců svižně, ale mohlo to být lepší. U každého přeřazení pod plynem sebou 435i mírně škubne, čímž odkazuje na starší robotizované převodovky SMG. Mimochodem, budete-li chtít, motor můžete máchat v omezovači, jak je libo, automat bez vašeho pokynu v manuálním režimu nepřeřadí. Při řazení se ozývá sympatické zadunění výfuku, které hezky doplňuje charismatický hukot řadového šestiválce. Ukázková je i spotřeba. S klidnou nohou v prázdných městech a mimo ně se dá dostat pod 8 l/100 km, svižnější styl nebo ranní špičky znamenají zhruba 10 l/100 km, vyloženě rychlá jízda si vyžádá 12+ l/100 km. Dálnice je otázkou nějakých 8 l/100 km.

Je-li na vás 435i xDrive příliš odtažité, můžete sáhnout po výkonnější verzi M Performance s pohonem zadních kol

BMW 435i xDrive Steptronic s M Sport paketem sice vypadá jako drsný dravec, ale není jím. Umí být opravdu rychlým náčiním, ale srdce výrazněji nerozbuší. Pro někoho je snadno dostupná rychlost výhodou, pro dalšího neakceptovatelným problémem. Jenže i na druhou skupinu BMW myslelo. Existuje totiž příplatek M Performance, který mimo jiné zahrnuje zvýšení výkonu o 34 koní a točivého momentu o 50 Nm. Verze s pohonem zadních kol šly osadit samosvorným diferenciálem, což jízdní vlastnosti posunulo na vyšší, zábavnější úroveň. M Performance dále zahrnuje sportovnější podvozek včetně brzd, nechybí ani lehčí kola. Ti největší požitkáři mohou hledat kusy s šestistupňovou manuální převodovkou. Testované auto je velmi rychlé, ale zároveň snadno ovladatelné a poměrně komfortní. Odvézt si může hodnocení 7.5 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Jak je na tom BMW 435i xDrive s motorem N55 se spolehlivostí? To se dozvíte ve srovnávacím testu 335i vs 340i aneb N55 vs B58.

Řada 3 F30 je mezi fanoušky BMW pravděpodobně tou nejméně oblíbenou. Kritice se nevyhnulo zpracování interiéru ani řízení, ale hlavně naladění podvozků. Tato generace se vyráběla v letech 2011 až 2019, přičemž v roce 2015 proběhl facelift, který prý mnohé zlepšil. Dnes jde o zajímavě naceněné ojetiny, navíc vrcholné motorizace 335i, po modernizaci 340i, mají jedinečné motory N55 a B58, které získaly mnoho ocenění. Proto jsem si řekl, že by bylo velmi zajímavé v této recenzi porovnat původní 335i xDrive F30 a modernizované 340i xDrive F30 LCI. Pokračování…

Plusy a mínusy

  • charismatický výkonný motor s rozumnou spotřebou

  • skvělá automatická převodovka

  • pozice za volantem, dobrá sedadla, tlustý věnec volantu

  • ergonomie

  • nekvalitní materiály v interiéru

  • odtažité řízení

  • slabé a rychle vadnoucí brzdy

  • pneumatiky runflat snižují komfort a zhoršují ovladatelnost

Technické parametry

Motor: 2979 ccm L6 Turbo
Výkon: 306 koní při 5800-6000 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1200-5000 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1655 kilogramů
0-100 km/h: 5.2 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 8-12 l/100 km
Objem kufru: 445 litrů

Fotogalerie: BMW 435i xDrive Steptronic (F32, N55)