Jsou 70. léta a obrovské firmy se předhánějí ve výrobě dopravních letadel a trhají rekord za rekordem. Můžeme si vzpomenout třeba na třímotorový Boeing 727, ten měl cestovní rychlost 920 km/h a dokázal uletět přibližně 4000 kilometrů, jeho čtyřmotorový bráška 707 doletěl dvakrát tak daleko a rychlost byla totožná. Obě letadla přitom dokázala přepravit zhruba 150 cestujících a podobně na tom byla i většina konkurentů. Když v tom se doslova přiřítil Concorde – byl luxusnější a rychlejší než cokoliv na nebi. Přes 100 cestujících totiž dokázal přepravit v naprostém komfortu až 7 222 kilometrů daleko, a to rychlostí 2 158 km/h! Takže před tímto strojem prostě musím smeknout. A to stejné musím udělat před BMW řady 5 generace F10/11. V roce 2010 se nová Pětka stala králem vyšší střední třídy. Je kvalitně udělaná, sedí se v ní hezky nízko, nabízí dostatek prostoru a k tomu všemu přidává skvěle odladěné podvozky, ať už sáhnete po jakémkoliv. A ten vzhled! Karoserie jakoby byla těsně navlečená na kola, je rozkročená, nízká a dravá – sakra to je sexy! Vše doplňují již klasické angle eyes, členitá kapota, moderní LED zadní svítilny. Jednoduše řečeno, F11 o mílové kroky předčila dosavadní konkurenci – Audi A6 vedle ní působila tuctově, Mercedes-Benz třídy E nudně a Volvo S80 nebo Jaguar XF tak nějak nedotaženě, proto mi  F11 tak moc připomíná slavný Concorde, všem doslova uletěla.

My se dnes podíváme na její základní vznětové provedení v… no na rovinu, sociální výbavě. Samotný dvoulitrový čtyřválec s přeplňováním nabízí na poměry klasických aut slušnou zásobu výkonu 135 kW, ale v prémiové sféře je to takový nudný základ. Nicméně motor díky osmistupňovému automatu táhne dostatečně za všech okolností a trápí se až při vyšších dálničních rychlostech. Velmi musím pochválit odhlučnění, které je na naftový čtyřválec výborné. Solidní je i spotřeba, tu lze bez problému srazit k šesti litrům a doslova lahodný je osmistupňový automat. Podvozek je neutrálně naladěný a bez problému zvládá jak komfortní, tak dynamickou jízdu. Jen řízení se oproti E60 trochu zhoršilo (působí odtažitěji), ale pořád jde o to lepší v elektrickém světě. Jízdní vlastnosti jednoznačně patří na špičku kategorie. Takovou jistotu v zatáčkách a oddanost při svižnějším tempu nikde jinde nanajdete

Co se týče oškubané konfigurace, je to bída.  V mém případě nezahrnuje xenony, parkovací senzory a sedadla vypadají laciněji než v obyčejném kombíku nižší střední třídy. Někdo by nad tím možná mávl rukou, jenže halogeny svítí jako dvě svíčky před uhasnutím a výhled vzad není zrovna nejlepší, takže parkovací senzory by bodly. Plastové záslepky okolo menšího displeje informačního systému vypadají lacině a vše je najednou takové obyčejné, nudné, neprémiové.

Kdo pak chce žít s představou, že k němu přijede kamarád dvojkovou Octavií za 200 tisíc a bude mít xenony, kožená sedadla s vyhříváním, velkou dotykovou obrazovku, parkovací senzory a ostatní… To prostě nejde, z prémiového auta musí dýchad alespoň trochu luxusnu, jenže tady to tak není.

Technicky je BMW řady 5 fantastické auto. Má jeden z nejlepších podvozků v kategorii, příjemné řízení, parádně zatáčí, je dostatečně prostorné, příjemně se v něm sedí a vypadá skvěle. Dvoulitrový čtyřválec je taky dostačující a pokud nepotřebujete na dálnici lítat non-stop 200 km/h, stěžovat si nabudete, naopak si zamilujete solidní spotřebu. Jenže tu mizernou výbavu bych nepřekousl a raději si půjčil dalších 100 tisích a kouknul po vybavenějším exempláři. S třílitrovým šestiválcem by Pětka dostala 9 hvězdiček, s menším motorem jich dostává 8, ale to do hodnocení nesmím zahrnout bídnou výbavu. Když to udělám, zaslouží si tak 5 hvězdiček z 10, protože BMW řady 5 s nižší výbavou než průměrné auto za poloviční cenu? Ne, děkuji.

Hodnocení WikiCars

  • nízká spotřeba

  • odhlučnění

  • skvělý podvozek

  • rychle a hladce řadící převodovka

  • s nižší výbavou a se slabším motorem ztrácí kouzlo prémiového vozu

  • řízení by nemuselo mít tak umělý chod

Technické parametry

Motor:1995 ccm L4 Turbo
Výkon:184 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment:380 Nm při 1900-2750 ot./min.
Převodovka:8-st. automatická Steptronic
Pohon:RWD
Hmotnost:1785 kilogramů
0-100 km/h:8.3 sekundy
Maximální rychlost:222 km/h
Průměrná spotřeba:7 litrů
Objem kufru:558 litrů