Pětková BMW mám rád, vlastně to bylo jedno z prvních aut, které jsem měl ve svých 18 letech na test. Šlo o ojeté 535d E60 od Hartge (309 koní, 648 Nm), tehdy to pro mě byla hrozná bestie, ze které jsem dostal skoro 300 km/h (ach to mládí, teď už bych si to jen tak nedovolil). K dnes recenzovanému BMW 530d xDrive G31 z Auto ESA jsem se dostal tak trochu náhodou, jde o náhradníka za Audi A7 Sportback 3.0 TFSI, které jsem musel vrátit dřív. Velmi dobrá náhrada, ne-li ta nejlepší možná. V tomto testu ojetiny zkusíme zjistit, jestli jde o geniální rodinný kombík nebo pastičku, na níž si brousí zuby všechny okolní servisy.

Generace G30/31 patří mezi ty konzervativnější, co se designu týče.

Vzpomeňme si třeba na již zmíněnou generaci E60, nebo klidně ještě starší E39, designově šlo o revoluční stroje, které fanoušky rozdělovaly na dva tábory. To už se nedá říct o G30 (G31 pro Touring/kombi). Má poměrně konzervativní tvary, přičemž působí až elegantním dojmem, obzvláště v testovaném provedení Luxury Line (níže si ho můžete porovnat s M-Paketem). Nejvíce mě překvapily rozměry včele s obří kapotou, opticky dorůstá větší bráchy řady 7.

Je to staré dobré BMW s kvalitním, útulným a ergonomicky promyšleným interiérem.

Na interiéru Pětky je impozantní především jeho šířka, jinak je to klasický styl BMW dotažený tam, kde by měl interiér vyšší střední třídy být. Působí trochu oldschoolově, což je fajn, protože je tady spousta přehledně rozmístěných analogových tlačítek. Uživatelsky přívětivý je systém iDrive, ten lze ovládat otočným ovladačem, dotykově nebo hlasově. Fajn je i displej místo klasických budíků, který doplňuje head-up displej. Vlastně tady nenacházím nic, co by mi z ergonomického hlediska vadilo. V neposlední řadě si zaslouží vyzdvihnout kvalitní audio. Co mi v dnešní době smartphonů přijde trochu zbytečné, je klíč s displejem, který toho neumí víc než různé aplikace pro dané vozy. Ale na vzbuzení zvědavosti okolí funguje skvěle. Super je zpracování, občas mírně zavrže akorát lesklý plast okolo tlačítek pod obrazovkou, ale to jen při stlačení rukou nebo přejetí kráteru od meteoritu. Docela posun oproti předchůdci F10/11.

Výbavový stupeň Luxury Line má základní sedadla čalouněná kůží, která už nejsou takový průšvih, jako tomu bývalo dříve, vlastně naopak, protože jsou komfortní a dostatečně podpírají tělo. Hledat auto s M-Paketem nebo sportsitze už není nutností, vlastně se mi elegantnější Luxury Line dokonce líbí o trochu více. Prostoru je dostatek ve všech směrech, a to i na zadních sedadlech. Kufr má již klasicky po Bavorsku výklopné zadní sklo, což je fajn při nakládání a vykládání menších předmětů, navíc vypadá stylově. Základní objem zavazadlového prostoru je 570 litrů, po sklopení sedadel se rozroste na 1700 litrů.

Řadový šetiválec B57 sice spaluje oldschoolovou naftu, ale je to naprostý poklad.

Naftové motory jsou vymírající druh, což už se bohužel zřejmě nedá zvrátit. A je to strašná škoda, protože 30d (B57) od BMW je naprostý poklad. Ten motor je kultivovaný, silný, rychle reaguje na plyn a nežere. Do toho je spárovaný s jednou z nejlepších automatických převodovek vůbec, osmistupňovým Steptronicem od společnosti ZF. Řadí hladce, rychle a svižně reaguje na pádla. Ale ať nejsme jen u slov, tak předpisovou jízdu zvládá za 7 l/100 km, trochu svižnější za něco málo přes 8 a vyloženě rychlou za 9-11. Z 0 na 100 km/h se dokáže odrazit za 5.6 sekundy, u zrychlení ze 100 na 200 km/h jsem naměřil čas 20.06 sekundy, což znamená, že je o 0.71 sekundy pomalejší než trochu menší a o 85 kilogramů lehčí předchůdce 530d xDrive generace F10 v provedení sedan. Velmi příjemný je dostatek síly v širokém spektru otáček, takže převodovka jen málokdy musí výrazněji podřazovat. 3.0-litrový řadový šestiválec s přeplňováním typu TwinPower Turbo (twin-scroll) produkuje točivý moment 620 Nm při 2000-2500 ot./min. a  výkon 265 koní při 4000 ot./min. Ani jednou jsem si během testovacího týdne neřekl, že bych potřeboval výkonnější 40d.

Podvozkově jde o nejlepší auto v kategorii, kazí mu to jen pneumatiky typu run-flat.

Ve městech a na okreskách jde o komfortního, docela plavného společníka, ale jeho největší přednosti se ukážou až na dálnici. Pyšní se skvělou směrovou stabilitou, vynikajícím odhlučněním a pohonným ústrojím, které při 200 km/h točí jen 2500 ot./min. Dokážu si představit, že s ním tímto stylem přeletím půlku Evropy a vysednu naprosto svěží. Tomu samozřejmě napomáhá i příjemná pozice za volantem, pohodlná sedadla a celkově útulný interiér, o čemž jsem se zmiňoval výše.

Co mi však hlava nebere, je způsob, jakým se vrhá do zatáček. Řízení je přesné a má dobře naladěný posilovač, navozuje dojem, jako by auto vážilo o 200 kilogramů méně. Předek na pokyny řízení reaguje velmi ochotně, čemuž ještě napomáhá hromada točivého momentu, přičemž chytrý pohon xDrive upřednostňuje zadní kola, která utahují stopu. Solidně je naladěný systém ESP, který bezhlavě neubírá výkon, ale opravdu autu pomáhá měnit směr. Pětka je v zatáčkách jistá a hezky předvídatelná, což mě přivádí k myšlence, že ještě lepší bude 530d s pohonem zadních kol. Je zvláštní psát tyto řádky o autě, které má rozměry menšího tankeru – délka 4962, šířka 1868, výška 1488 a rozvor 2975 milimetrů, hmotnost je 1875 kilogramů. Kde však rozměry maskovat nedokáže, jsou města, tam už taková loď může být na obtíž.

Pravděpodobně jedinou vadou na kráse jsou pneumatiky typu run-flat, které mají zbytečně tvrdé bočnice a jsou těžké, čímž narušují nejen komfort jízdy, ale i celkovou ovladatelnost, a to navzdory adaptivnímu podvozku. Naštěstí se to dá vyřešit jednoduše, stačí koupit jiné gumy. Jo a pokud jste ten typ člověka, co auto neustále honí za hranicemi legálních rychlostí, možná vás budou štvát vadnoucí brzdy, ale to u rodinného kombi s naftovým motorem není tak úplně chyba.

Zatím to vypadá na dokonalý rodinný kombík, ale jak si vede jako ojetina? Je Pětka G30/31 spolehlivá nebo se jí vyhnout obloukem?

Dle BMW se má olej měnit po 30 000 kilometrech, což tyto motory bohužel docela úspěšně pohřbívá. Proto tento interval zkraťte, ideálně na 15 000 kilometrů. V opačném případě se může stát, že po 150 000 až 200 000 kilometrech se agregát vydá na věčnost. V jinak spolehlivém automatu se dle BMW olej měnit nemusí vůbec, což je nesmysl, takže ho měňte každých 60 000 kilometrů a vše by mělo být OK. Pozor si dejte i na auta, která jezdila krátké trasy, ta můžou mít sání zanesené karbonem. K většině ostatním problémům se BMW postavilo čelem a vyřešilo je během svolávacích akcí, avšak těch bylo víc než je zdrávo, takže si prověřte, jestli je má daný kus za sebou. Hledejte buď pečlivě servisovaný nebo málo ojetý exemplář, který si budete moct opečovávat sami.

BMW 530d xDrive Touring G31 patří mezi nejlepší daily auta na světě.

Neexistuje moc aut, která by mě ničím neštvala, jedním z nich je právě BMW 530d xDrive Touring Luxury Line G31. Krom jízdy v terénu umí vše, a vše hodně dobře. Toto je za mě desetihvězdičkové auto, jeden z nejlepších kombíků, jaký jsem za svou kariéru řídil. Škoda, že nás tyto lokomotivy se vznětovými motory opouští na úkor plug-in hybridů a elektromobilů. Pokud toužíte po dokonalém dálničním křižníku, který je nejen praktickým rodinným autem, jděte a kupte si takové nebo jemu podobné auto. Dlouho tady nebudou a elektromobily na vás počkají, ty si můžete koupit za 10 let, až bude vychytána většina jejich nedostatků. A pokud máte tyto naftové křižníky rádi, odkážu vás na test Audi S6 Avant 3.0 TDI (C8), zmínit si zaslouží i osmiválcová nafta v SUV Range Rover Autobiography 4.4 SDV8 (L405).

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Kultivovaný, silný, rychle reagující a úsporný motor.

  • Hladce a rychle řadící i rychle reagující převodovka.

  • Skvěle naladěný podvozek kombinující komfort s ovladatelností.

  • Kvalitní odhlučnění.

  • Ergonomicky promyšlený interiér.

  • Prostorná kabina a objemný kufr.

  • Bez run-flat pneumatik by byla jízda ještě kvalitnější.

  • Vadnoucí brzdy při rychlé jízdě.

Technické parametry

Motor: 2993 ccm L6 Turbo
Výkon: 265 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 620 Nm při 2000-2500 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1875 kilogramů
0-100 km/h: 5.6 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 7-8 l/100 km
Objem kufru: 570/1700 litrů

Fotogalerie: BMW 530d xDrive Touring Luxury Line (G31)