G12 je označení pro Long variantu generace G11, LCI znamená facelift.
Mocné naftové motory jsou na ústupu, dělají místo nejen plug-in hybridům, ale hlavně elektromobilům. Na jednu stranu je to dobře, protože vznětové agregáty jsou čím dál složitější, servisovat je jako 15-20 leté ojetiny bych asi nechtěl, obzvláště pak ty, které mají čtyři turbodmychadla. Na druhou stranu je to škoda, protože žádný plug-in hybrid nebo elektromobil není tak dokonalým dálničním křižníkem, který by dokázal držet nelegální tempa a u toho usrkávat jen malé doušky paliva. V tomto směru je přeborníkem BMW 750Ld xDrive G12 LCI, dnes už nikoli nové auto, ale zajímavá ojetina. Do dnešní recenze dorazil takřka plně vybavený kousek z Auto ESA.
BMW řady 7 G12 LCI doplněné o M Paket a černý lak je správnou mafiánskou limuzínou.
BMW řady 7 šesté generace G11 (G12 Long) se vyráběla v letech 2015 až 2022. Ačkoliv testovanému kousku už je 5 let, stále byste řekli, že jde o nové auto. V M Paketu a černém laku budí respekt, všichni v okolí tuší, že jede mafiánský boss, což je pro Sedmičku pochvalou. Tento model byl totiž odjakživa padouchem, ve kterém jezdili filmoví záporáci a hlavy mafiánských rodin. A nebojte se, s levnějšími sedany si Sedmu rozhodně nespletete, svou cenu startující nad hranicí 3.1 milionu Kč za 750Ld dává jasně na odiv. Mimochodem, výbavou napěchovaný kus z Auto ESA měl pořizovací cenu okolo 4.5 milionu Kč, dnes ho se 100 tisíci kilometry pořídíte za 1 milion a 650 tisíc Kč. To znamená, že během 5 let jeho cena spadla o necelé 3 miliony Kč, slušné, co?
Interiér se nese ve známém duchu BMW, k tomu je doplněn o maximální dávku luxusu.
Interiéru není co vytknout. Je kvalitně zpracovaný, hezký a ergonomicky promyšlený. A pokud by vám komfort vpředu nepřišel dostatečný, stačí se přesunout na zadní sedadla, hezky si je položit a užívat si film na jedné z obrazovek, což ještě opepří zvuk jako v kině linoucí se z reproduktorů Bowers & Wilkins. Nechybí elektrické clony, osvětlená zrcátka, odvětrávání/vyhřívání sedadel a mnoho dalšího. Povedená je masážní funkce všech čtyř sedadel, která hněte nejen záda, ale i půlky. Chvílemi jsem čekal, že ze sedadla vyjede ruka a chytí mě i někde jinde. Až vtipné jsou názvy parfémů osvěžujících vzduch v autě, jeden se jmenuje „Stmívání tetelící se pouště“. Co vám budu povídat, v tomto auta je takřka vše, nač si vzpomenete. Říká se, že do kufru “mafiánské“ limuzíny se musí vlézt alespoň dvě mrtvoly, což nebude problém, protože má objem 515 litrů.
V zatáčkách jezdí jako o kategorii menší auto, na dálnici si pak připadáte jako na obláčku, ale městské výmoly vzduchovému podvozku nechutnají.
Jelikož šestá generace řady 7 je poměrně mladým autem, čekal jsem, že podvozek bude dotažený k dokonalosti. Z většiny úhlů pohledu taky je, ale kazí mu to jedna drobnost – 20″ kola s pneumatikami 275/35, přes která se do karoserie přenáší drobné rázy od příčných nerovností, na opravdu velkých výmolech pak umí bouchnout tak, jak se luxusní limuzíně nesluší. Ale jinak? Obzvláště při vyšších rychlostech si posádka připadá jako na obláčku, a to i díky skvělému odhlučnění. Ještě více mě baví, jak funguje ve sportovním režimu, kdy omezí náklony karoserie a v kombinaci s natáčecí zadní nápravou mi dává pocit, jako bych řídil menší a lehčí řadu 5, ne-li řadu 3. Tento více než dvoutunový nosorožec se klikatými okreskami proplétá jako antilopa. Nedotáčivost je minimální, naopak má přetáčivé tendence. Nebo přetáčivé tendence… Regulérně jezdí bokem! Tuhé řízení známé z jiných BMW byste tady hledali marně, tady je velmi lehké, ale strmé a přesné. V neposlední řadě musím zmínit skvělá světla Laser Light.
6 válců + 3 litry + 4 turba = ďábelská dynamika a nebeská spotřeba.
Agregát B57S patří mezi poslední svého druhu. Jde o jednoho z králů super-výkonných nafťáků. Má 6 válců v řadě, objem 3 litry a přeplňování rovnou čtyřmi turbodmychadly. Produkuje výkon 400 koní při 4400 ot./min. a točivý moment 760 Nm při 2000 ot./min. Explozivní sílu má v jakýchkoliv otáčkách, což jen utvrzuje zrychlení ze 100 na 200 km/h za 11.4 sekundy. K tomu sympaticky reaguje na plyn a chvályhodně si rozumí s osmistupňovým automatem, jenž řadí hladce, rychle, navíc v manuálním režimu svižně reaguje na pádla a nepřeřadí v omezovači. Výtky nemám ani k pohonu všech kol xDrive, jenž upřednostňuje zadní kola a zajišťuje dostatek trakce za všech podmínek. I díky němu dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 4.7 sekundy. Maximální rychlost je obligátních 250 km/h, kde zasahuje elektronický omezovač. Spotřeba? To je věc, pro kterou bych obětoval i kultivovanost benzinových šestiválců B58 a osmiválců N63, oproti nimž je naftový B57S hlučnější a přenáší více vibrací do kabiny. Dlouhodobě umí jezdit za 7 l/100 km, s lehkou nohou i za 6, s těžší za 8-9. Ve městech si řekne o 10, na okreskách o 6 a na dálnicích o 7.5 l/100 km.
Auto je to poměrně spolehlivé, ale počítejte s tím, že budete servisovat exkluzivní limuzínu s pořizovací cenou přes 4 miliony.
Osmistupňová převodovka Steptronic je od ZF, jde o jeden ze spolehlivějších automatů, u kterého byste měli měnit olej po 80 000 kilometrech, ale doporučil bych ještě o 20 000 dříve. U systému xDrive dbejte na to, aby byla obuta kola a pneumatiky dle doporučení výrobce, protože špatné rozměry mohou výrazně zkrátit jeho životnost. Mimochodem, tato čtyřkolka, respektive její viskózní spojka, umí poslat většinu síly dopředu nebo dozadu. Motor? Agregát B57 je označován za spolehlivý, avšak v provedení B57S má čtyři turba, což může být nemalý strašák. Prošel jsem snad všechna dostupná internetová fóra, k mému překvapení na něho 9 z 10 majitelů pělo chválu. Dokonce i při nájezdech 150-200 tisíc kilometrů tvrdili, že s motory nebyly žádné problémy. Samozřejmě, jak turba udělají pápá, bude to na vyloupení švýcarské banky. Vzduchový podvozek? S tím zatím problémy nebývají. Jako vždy, při opravě pak záleží hlavně na tom, kde budete kupovat díly, měch může vyjít na nižší, ale i vyšší jednotky desetitisíců. U šikovných mechaniků s vlastními servisy pak za hodinu práce zaplatíte třeba 750 Kč, v BMW to může být více než trojnásobek. Taky počítejte s tím, že karosářské díly budou velmi drahé. Nejenže tato Sedmička má karbonové jádro, ale z karbonu jsou například i dveře. No, servisovat tohoto turby nafetovaného nosorožce nebude úplná sranda, ale je třeba brát v potaz, že jde o jednu z nejluxusnějších limuzín svojí doby, navíc si ho oproti novému kupujete s takřka třímilionovou “slevou“.
Až na výjimky jsem nikdy nebyl fanouškem řady 7, ale naftová lokomotiva 750Ld si mě získala.
Víte, nikdy jsem nebyl velkým fanouškem BMW řady 7. Vyloženě okouzlen jsem byl jen generací E38. Když šlo o maximální pohodlí, vždy jsem více obdivoval vznešený Mercedes-Benz třídy S, z hlediska stylu a sportovních ambicí mě okouzlil aristokratický Jaguar XJ. Avšak mnichovská limuzína 750Ld xDrive G12 LCI mě nadchla natolik, že na tuto vlajkovou loď měním názor. Naftová Sedmička mi navíc ukázala kouzlo vznětových motorů v plné kráse, má hromadu síly a nízkou spotřebu, takže nekonečné dálnice hltá jedna báseň. Škoda, že je jedním z poslední aut, pod jehož kapotou se obdobný agregát nachází. I díky jeho složitosti jde o mistrovské dílo. Hodnocení? Dal bych 10 z 10 hvězdiček, ale jelikož podvozek si ne zcela dobře rozumí s příčnými nerovnostmi, což degraduje komfort ve městech, musím jít dolů. Možná by pomohly pneumatiky s vyšším profilem, ale nevím, jestli jsou takové vůbec kompatibilní. Výsledek? 8.5 z 10 hvězdiček.
Vůz jsem fotil pro Auto ESA, kde si ho můžete prohlédnout, vyzkoušet či rovnou koupit.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2993 ccm L6 quad-turbo |
Výkon: | 400 koní při 4400 ot./min. |
Točivý moment: | 760 Nm při 2000 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2100 kilogramů |
0-100 km/h: | 4.7 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 7-8 l/100 km |
Objem kufru: | 515 litrů |