Vyznat se v tom, jaká řada je vyšší, než jiná, je u BMW naprosto snadné. Tak, jak je 5 víc, než 3, tak je 8 v současné nabídce úplně nejvíc. A tomu odpovídají auta, která se pod touto řadou nabízí.

Nejvyšší řada 8 neznamená, že se jedná o největší auta. Ta obstarává řada 7. Osmička znamená, že tohle je ten absolutní luxus. A je tomu tak. Můžete zvolit buď elegantní, ale zároveň méně praktické Coupé, nebo praktičtější Gran Coupé. Které je i přes pár dveří navíc stále úžasně majestátní.

Některá auta na silnici působí určitým dojmem. Zrovna toto auto patří do kategorie těch, která lidé obdivují, když stojí a jedou pomalu. A automaticky uhýbají, když jedou na dálnici. Přitom spěch není na místě, v tomto autě si užíváte každý kilometr.

Tato naftová osmička je již druhá, kterou jsem měl možnost vyzkoušet. Prve to bylo menší Coupé s označením 850i, takže fantastickým benzínovým osmiválcem o výkonu 530 koní a s točivým momentem 750 Nm. To byla naprostá radost od prvních metrů a vracel jsem ho se slzou v oku. U naftové 840d jsem se tedy trochu bál, zda nemám už posunutá měřítka a nebudu si říkat, že takhle to být nemá.

A omyl, přesně takhle to totiž být klidně může. Třílitrový šestiválec nabídne 340 koní, 680 newtonmetrů a zrychlení na stovku za 5,1 sekundy. Že to nejsou hodnoty jako u benzínového osmiválce? No, nejsou. Jenže ty jsem za celý týden využil asi tak pětkrát a to jsem auto testoval. Jistě, je úžasný pocit mít pod kapotou sametový osmiválec, ale výborný pocit je také mít spotřebu 6,8 litru na sto oproti necelým 14.

Říká se, že když má někdo peníze na takto drahé auto, spotřebu neřeší. To si úplně nemyslím. Většinou je to tak, že člověk, který utratí tolik peněz za auto, je nevydělal tím, že by utrácel za něco, co není potřeba. Jako v třeba v tomto případě. Tato naftová verze je o 650 tisíc levnější (stojí 2,7 milionu) a má poloviční spotřebu. A že bych měl pocit, že mi někdy chybí výkon? Ani náhodou! Pokud někomu nafta nevoní, je tu ještě základní motorizace. Tou je benzínový šestiválec o výkonu 333 koní, který je ještě o 100 tisíc levnější.

No a naopak, pokud by někomu i 530 koní bylo málo, je tu M8. V provedení Competition nabídne 625 koní a když někdo chce to nejlepší, je to tohle. Tak pak vyjde na něco přes 4 miliony.

Zpátky ale k 840d. Matně modrá barva vypadá skvěle. Ano, není levná, ale je to na ní vidět. Pokud by vás to zajímalo, tak vyjde na 163 tisíc. Ve spojení se světlým interiérem tvoří kombinaci, která se musí líbit snad každému. Světlé koberečky jsou trochu nepraktické, ale pokud je budete udržovat čisté, tak ty právě dodávají interiéru ten šarm. A pak také střešní okna, vpředu a vzadu, která dovnitř dostanou plno denního světla.

Gran Coupé se mi sice nelíbí tolik, jako Coupé, praktičnost mu však upřít nelze. Dozadu se posadí i 184 centimetrů vysoký člověk. A pokud chcete osmičku využít i jako rodinné auto, tak při nakládání dětských sedaček zadní pár dveří rozhodně oceníte.

Hned po usednutí jsem měl pocit, že tohle auto bylo stvořeno pro mě. Sedí se nízko v sedačkách, které člověka hýčkají pohodlím. Nastavit si je můžete ve všech směrech, na které pomyslíte. Trochu mě však překvapilo manuální nastavení délky sedáku. V autě, kde je vše elektrické a i dveře se samy dovřou, je to trochu překvapivé.

Okolo posádky jsou jen perfektní materiály a zpracování. Po nastartování se žádný naftový klapot nekoná, v kabině o motoru vlastně nevíte. Zbývá jen zařadit D a vyrazit někam daleko. Vzhledem ke spotřebě není nemožné ujet 1000 kilometrů na jednu nádrž.

Projev motoru i ve vyšších otáčkách je naprosto klidný, sametový a neobtěžující. Není to zvuk benzínového osmiválce, ale to ani nemá. Tenhle motor má být tichý sluha, který nemá ohromovat, ale skvěle sloužit. A to přesně dělá, jedná se o asi nejlepší naftový motor, se kterým jsem zatím jel.

Tomu pomáhá i spojení s převodovkou, která sice při klidné jízdě drží nižší otáčky, takže se jen klidně převaluje, ale pokud je potřeba předjet, je pohotová a auto vystřelí vpřed. Líbí se mi, že se na sportovní režim nesnaží o nějaké rádoby sportovní kopání při změně rychlostí. Řadí sice rychle, drží vyšší otáčky, svou komfortní tvář si ale ponechává.

Klidně se můžete pustit i do lehčího sportování. Svou velikost a hmotnost auto bravurně maskuje, hodně tomu pomáhá i natáčení zadní kol nápravy. Jen si dejte pozor, že pocitově je auto o dost menší, ale realita je jiná. To vám hned připomene užší okreska a traktor v protisměru.

Na sportovní režim ale vše příjemně ztuhne a zostří se. Reakce na plyn jsou pohotové a točivý moment přenášený na všechna kola dokáže opravdu divy. K dispozici je i ještě ostřejší režim Sport Plus. A ten bych já osobně klidně vyměnil za Comfort Plus, který zde nebyl.

Možná je to jen můj pohled na věc, ale řadu 8 beru jako auto zaměřené na luxus a pohodlí. A rozhodně nechci říct, že tato 840d nebyla pohodlná, jen by mohla být ještě víc. A být může, pokud zvolíte Adaptivní M podvozek Professional. Ten by měl nabídnout ještě vyšší úroveň pohodlí.

BMW 840d Gran Coupé je nádherné auto. Z programu BMW Individual si můžete vybrat jakou barvu vás napadne. Klidně i matnou. Označení nejvyšší řady je tu naprosto právem, toto auto dělá vše tak, jak očekáváte. Rozmazluje vás na každém metru a okolí dává vědět, že máte peníze. Peníze a styl. Přenese vás do jiného světa, kde je vše v klidu, v pohodě a nespěchá se. Kde si užíváte každý okamžik a ani kolona na dálnici vás nijak nerozhodí. Protože jste ve svém příjemném prostředí.

Fotogalerie BMW 840d Gran Coupé