Sportovní GT s naftovým motorem? Pro někoho ideální varianta

Já vím, já vím. Teď si říkáte: „Kdo si může koupit sportovní BMW řady 8 s naftovým motorem? Jedině úplný blázen!“ Jenže jak zjistíte v této recenzi, BMW 840d xDrive Gran Coupé je pro mnohé tou ideální verzí. Předností oproti konkurentům je víc než dost. Například Audi A7 nebo Mercedes-Benz CLS vychází z vyšší střední třídy, tedy z A6 a E-Class. Osmička však nestojí na řadě 5, ale rovnou na luxusní limuzíně řady 7. Tento kousek (je jako nový) si aktuálně můžete prohlédnout, vyzkoušet a pořídit u prodejce Auto ESA.

I z německého auta můžou stříkat emoce na první pohled

Lehká a pevná karoserie s karbonovým jádrem, laserové LED světlomety, to vše tvoří jeden dokonalý celek, který se může řadit mezi nejhezčí nová auta na trhu. Rozkročený sedan à la kupé s dravě vyhlížející maskou a svalnatou zádí si zamilujete od prvního pohledu. Během testu jsem měl zapůjčené i Porsche Panamera Turbo, což je taky čtyřdveřové kupé, a se všemi jsem se shodl, že BMW je o kus působivější.

Skvělá pozice za volantem a povedený systém iDrive

Interiér není tak extrovertní jako exteriér, ale i tak umí zaujmout. Křišťálový volič automatické převodovky, šikovné rozmístění ovládacích prvků, povedený systém iDrive, to vše zpříjemňuje dlouhé cestování. Komfortní sedadla dobře podrží v zatáčkách a zajišťují takřka dokonalou pozici za volantem (nízký posed, natažené nohy a volant blízko u těla). U vyhřívání sedadel si můžete nastavit, jakou část zad chcete prohřát. Zároveň si lze vyhřát volant nebo loketní opěrky. Samozřejmostí je i odvětrávání. Místa je dostatek nejen v podélném směru. Díky široké karoserii si na nedostatek prostoru nebudou stěžovat ani statnější jedinci. Trochu omezující je akorát vstupní otvor do zavazadlového prostoru. Co se zpracování a materiálů týče, vše je hodno úrovni těch nejvyšších automobilových tříd. Kazí to jen plast na středovém panelu, který po stlačení vrže.

Uklidňující společník do každé situace

Adaptivní podvozek je naladěný ve sportovním duchu, ale to neznamená, že jde o nepohodlné auto. Komfort je na velmi vysoké úrovni, i s 20-palcovými koly úžasně filtruje všechny typy nerovností. Natáčení obou náprav pak zajišťuje skvělou obratnost i v užších městských ulicích, kde si ale musíte dávat pozor na nezvyklou šířku auta. Mínusy mě napadají jen dva, a to navíc docela nepodstatné. Pod ostrým úhlem svažující se čelní sklo je sice sexy, ale přes A sloupky není nejlepší výhled do prudších zatáček. Taky se ozývá lehký sykot od bezrámových oken, ale to už se musíte ponořit hrubě za hranice legálních rychlostí. Celkově je to nadprůměrně příjemné auto, a to i na tisícikilometrových cestách.

Jeden z nejpříjemnějších naftových motorů na trhu

Pod kapotou testovaného exempláře najdeme základní naftovou motorizaci 40d, která skalním fanouškům BMW může dělat vrásky na čele. Ale ti ať si brečí a stěžují někde jinde, protože reálně je řadový šestiválec 3.0 TwinPower Turbo naprosto skvělý. Motor tahá ve všech otáčkách a jeho 320 koní v kombinaci s 680 Nm je naprosto dostačujících. Navíc je velmi kultivovaný a ve sportovním režimu má i sympatický zvukový projev. Stále nevěříte? Akcelerace z 0 na 100 km/h za 5.1 sekundy a elektronicky omezená maximální rychlost na 250 km/h už váš musí přesvědčit. Motor si skvěle rozumí s hladce, ale i rychle řadícím automatem ZF s osmi stupni. Tou nejlepší zprávou je spotřeba. Bez problému se dá jezdit za 7-8 litrů. Když na to občas šlápnete a dálničních 130 km/h minete se vztyčeným prostředníčkem, dlouhodobý průměr se usadí na 9-10 litrech. A to je na pětimetrové auto s hmotností okolo 2 tun vážně solidní výsledek.

Zatáčí jako o půl tuny lehčí auto, je to zábava!

Těžkopádný mastodont? Na to honem rychle zapomeňte. Osmička na okreskách působí mnohem lehčím dojmem. Poděkujme za to skvěle naladěnému podvozku, systému natáčení zadních kol, dobrému vyvážení i tuhé karoserii. Vodit ho po zakroucených okreskách je radost. Je tak hezky čitelné. Řízení sice je přeposilované, ale taky velmi rychlé a přesné. Do zatáček se vrhá s chutí, nedotáčivosti se vyhýbá obloukem a i navzdory pohonu všech kol se dá zábavně pohodit zadkem. Jediným nedostatečným komponentem po pár kilometrech takové jízdy začnou být brzdy, ale to už bychom po naftovém GT chtěli moc. Největší lichotkou pro BMW je fakt, že jsem do něho sedl z Porsche Panamera Turbo, což je podvozkové mistrovské dílo, ale BMW mi vůbec nepřišlo horší. Jen na limitu nebylo tak přesné a jisté, ale zase poskytlo vyšší komfort.

Chyby se na BMW 840d hledají jen stěží

Cena vybaveného 840d hrubě překračuje 3 miliony Kč (v Auto ESA mají lehce ojetý kousek za 1 889 000 Kč), což se může zdát jako hodně, ale pokud hledáte stylové auto na dlouhé cesty a občas si rádi užijete zakroucenou okresku, s BMW 840d xDrive Gran Coupé nemůžete šlápnout vedle. Je to skvost, na kterém se chyby hledají jen stěží. Horší výhled přes A sloupky a lehké syčení od bezrámových oken ve vyšších rychlostech mu bez mrknutí oka odpustím. Odvézt si může 9 z 10 hvězdiček.

  • Komfortní a jistý podvozek

  • Obratnost díky natáčecí zadní nápravě

  • Skvělý naftový motor s dobrou dynamikou a nízkou spotřebou

  • Dobrá automatická převodovka

  • Informační systém iDrive

  • Prostorný interiér

  • Vrzající plast pod displejem (pouze při stlačení)

  • Omezený přístup do kufru kvůli karoserii typu sedan

  • Zhoršený výhled přes A sloupky

  • Lehké syčení od bezrámových oken při vyšších rychlostech

Technické parametry

Motor: 2993 ccm L6 Turbo
Výkon: 320 koní při 4400 ot./min.
Točivý moment: 680 Nm při 1750-2250 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2000 kilogramů
0-100 km/h: 5.1 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 7 l/100 km
Objem kufru: 439 litrů