Když jste v dřívějších dobách chtěli pořádně rychlý hatch back, u prémiových značek jste moc nepochodili. Ty se totiž zaměřovaly převážně na větší modely a tuto kategorii opanovávaly rychlé předokolky, vzpomenout si můžeme třeba Na Renault Mégane R.S.Ford Focus RS či Volkswagen Golf GTI. A tyto klasiky zde máme i dnes, pekelně rychlý Golf GTI Clubsport, vesmírnou Hondu Civic Type-R 10G a další. Jenže prémioví výrobci už se dávno vzbudili a na královské trůny posadili své zástupce – Mercedes-AMG A 45, Audi RS3 nebo BMW M140i s plnotučným šestiválcem, které v tomto testu pořádně chytnu pod krkem.

Na první pohled vypadá jako drahý hatch back se sportovním paketem. Dynamit pod kapotou prozrazuje jen dvojice koncovek výfuku a nápis 140i s písmenem M v čele. Je to jen vzhledově vyvážené auto, za kterým se na ulici moc lidí neotočí, dokud nešlápnete na plyn. Vpředu je totiž šestiválec s přeplňováním, jenž se umí rozvášnit, a to i bez příplatkového výfuku.

Líbí se mi, že při normální jízdě se chová jako každé jiné BMW, je příjemně tuhé, ale zároveň dostatečně komfortní a tiché. Uvnitř nechybí výbava jako v nejdražších autech a vše je tak nějak normální, nic zvláštního se nekoná – prostě praktický hatchback pro dva. Akorát pár plastů působí na prémiovku lacině.

Jenže potom vyrazíte na klikaté okresky za městem, kde vytřete zrak všem „závodníkům“ v okolí. Může za to především řadový šestiválec, který zásobuje všechny pneumatiky výkonem 340 koní a auto roztlačí z nuly na stovku za 4.4 sekundy. Táhne už od nízkých otáček a má ostré reakce na plyn. Celkově jde o velice charismatickou jednotku. A pokud to vůbec někoho zajímá, umí jezdit za 8-9 litrů, což je paráda. Dále tady máme dokonalé vyvážení a skvěle naladěný podvozek s mírně přetáčivými choutkami. Akorát na limitu už je trochu nesvůj, lehce vyměklý. K tomu všemu si přidejte jednu z nejlepších převodovek – 8-stupňový Steptronic a je vymalováno. V zatáčkách i na rovinkách je to sakra rychlé auto, dlouho se chová neutrálně a s hrubším přidáním krásně utahuje stopu mírným slidem.

Mnozí by si mysleli, že budu hanit volbu pohonu všech čtyř kol, ale nemám k tomu důvod. xDrive totiž upřednostňuje zadní kola a dovoluje jít dřív po plynu. Můžete být mnohem rychlejší na výjezdech ze zatáček, přičemž na řidičském zážitku toho moc neubírá. U starších BMW se sametovým řízením mi xDrive vadil, protože zničil to, co putovalo od kol přes volant do dlaní řidiče. Ale u nových aut s elektrickým řízením tento problém nepociťuji. Je to tím, že řízení v BMW z této doby není příliš povedené, má zvláštní odpor. Naštěstí je alespoň přesné. Díky čtyřkolce si navíc můžete užívat pekelně rychlých startů a trakce za zhoršených podmínek. A že nejezdí bokem? Nebojte se, stačí vlhčí asfalt a lítá sem a tam, jen je při tom náročnější na řízení, porovnám-li to se zadokolkou.

BMW M140i xDrive je auto mnoha tváří, umí být použitelné pro denní jezdění, dokáže potěšit při dlouhých cestách po dálnicích a nakonec projede okresku tak rychle, že překvapí nejeden pravověrný sporťák. V zimě si lze díky čtyřkolce pořádně zablbnout a potom pohodlně odvézt manželku do obchodu. A jestli potřebujete ještě nějaký důvod pro koupi M140i, tak můžu říct jen jedno, šestiválcové hatch backy brzy vymřou a půjde o vyhledávanou raritu. Mít lepší řízení a pár kvalitnějších materiálů uvnitř, dostane 10 hvězdiček, ale takto zůstává na čísle 9.

Hodnocení WikiCars

  • vzhled sleepera

  • skvěle odladěný podvozek

  • rychlá a hladce řadící převodovka

  • zvuk a síla motoru

  • řízení by mohlo mít více zpětné vazby a tužší chod

Technické parametry

Motor:2998 ccm L6 Turbo
Výkon:340 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment:500 Nm při 1520-4500 ot./min.
Převodovka:8-st. automatická Steptronic
Pohon:AWD
Hmotnost:1615 kilogramů
0-100 km/h:4.4 sekundy
Maximální rychlost:250 km/h
Průměrná spotřeba:9-13 litrů
Objem kufru:360 litrů