Asi mě začalo ovlivňovat mé starší okolí. Touha objíždět každou diskotéku mě pomalu opouští a raději si zajedu přes víkend na chalupu do hor. Nebaví mě sedět hodiny u PC her a místo toho se podívám na zajímavý dokument. V neposlední řadě piji nějak moc kafe a začínám si pouštět starší filmy. To stejné platí i o autech, místo high-tech kalkulačky na kolech sednu s větším potěšením do nějaké klasiky, která je pro obyčejné lidi jen zbytečným kusem historie a prakticky v ničem není lepší než dnešní novinky. Jenže ty staré ”popelnice” mají takovou tu jiskru, kterou nelze natisknout do papírových tabulek, chytí za srdíčko. A přesně takové dnes testované auto není…

Toto tvrzení už neplatí u většiny aktuálně vyráběných aut a naše malá jiskra bohužel opustila i některé velikány mezi sportovními auty. Ale naštěstí je zde stále pár výrobců, kteří nezapomněli a pořád vyrábí famózní auta. Mezi ně patří třeba vozy od AMG nebo M-Performace, jenže ne vždy se to povede. Třeba takové BMW M235/240i Coupe je fantastické, ale oddělejte mu střechu, k zadnímu pohonu přidejte i ten přední a dostanete nesmyslné auto, které existuje naprosto zbytečně.

Zbláznil jsem se? Narážím na čtyřkolku, když mi vyhovuje v nové M135/140i, narážím na absenci střechy, když miluji Z4 Roadster… Jenže hned vám to vysvětlím, M135/140i je díky xDrivu použitelnějším a rychlejším autem, Z4 Roadster je naopak tuhým sporťákem, u kterého stažená střecha zdvojnásobuje zážitek z jízdy, ale M235i xDrive Cabrio? Nesmysl… K čemu chtít u roadsteru vyšší rychlost na výjezdech ze zatáček díky čtyřkolce, když je rychlá jízda bez střechy nepříjemná, k čemu chtít použitelnost čtyřkolky za zhoršeného počasí, když je to kabriolet, k čemu chtít čtyřmístný kabriolet, kde se na zadní sedadla vejdou jen osoby bez noh, k čemu oddělat skvělému kupé střechu, když se tím rapidně sníží tuhost karoserie..? Ano, je to velmi rychlé auto, ale takové vyměklé, sterilní, prostě v krvi nemám ani špetku adrenalinu a strach z toho, že při jízdě na limitu skončím v nedalekém rybníku s žábou za krkem.

Takže tady máme skvělé auto, které je v naprosto nesmyslné konfiguraci. Chcete-li sporťák bez střechy, mnohem povedenějším autem je Z4 sDrive 35is, chcete-li zábavné kupé, není rozumnější volby než M235/240i Coupe, chcete-li do toho všeho celoroční využití a praktičnost, lépe uděláte s M135/140i a chcete-li čtyřmístný kabriolet, pořiďte si větší, pohodlnější a klidnější 435/440i Cabrio.

Testovaný kus dostává 2 z 10 hvězdiček, a to jen za dobrý motor, převodovku a podvozek… Z každého jiného pohledu je to naprosto zbytečné auto.

Hodnocení WikiCars

  • výkonný a zvučný motor

  • povedený podvozek

  • skvělá převodovka

  • rozbředlé malé kabrio ve čtyřkolce prostě nedává smysl

Technické parametry

Motor: 2979 ccm L6 Turbo
Výkon: 326 koní při 5800-6000 ot./min.
Točivý moment: 450 Nm při 1300-4500 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická Steptronic
Pohon: AWD
Hmotnost: 1695 kilogramů
0-100 km/h: 5 sekund
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 9-13 litrů
Objem kufru: 334 litrů