Článek z 1.1. 2023, aktualizovaný 21.4 2023 po úpravě výfuku.
Souboj o titul polotěžké váhy
Na světě existuje mnoho sportů, ale dá se říct, že pouze jeden je tím nejkomplexnějším. Jde o čím dál populárnější MMA (smíšená bojová umění). Abyste v něm byli nejlepší, musíte umět vše. Je potřeba disponovat silou, dynamikou, vytrvalostí, atletičností a v neposlední řadě vypilovanou technikou. Až potom se můžete ucházet o titul. Šampionem v takovém automobilovém MMA chce být i BMW M3 Competition M xDrive. Avšak zápasník z bavorského Mnichova to bude mít velmi těžké, protože v této kategorii supersedanů se to jen hemží skvělými komplexními bojovníky. Připomenout si můžeme například sexy Alfu Romeo Giulia Quadrifoglio nebo chladně německé Audi RS4/RS5. Podaří se mu stát světovou jedničkou ve svojí váze? To zjistíme v dnešní recenzi.
Na živo vypadá líp než na fotkách, v šedé umí být i nenápadným daily
Při představení BMW M3 generace G80 schytávalo kritiku za svůj design (hlavně od majitelů rozpadajících se popelnic za 50-100 tisíc). Může za to především mřížka chladiče, která připomíná bobří zuby. A na oficiálních fotografiích G80 vypadala opravdu trochu přitrouble. Na živo je to však mnohem lepší, jde o pohledné, agresivně vyhlížející auto. Ve výrazných barvách doslova křičí do světa. V naší šedé umí být poměrně nenápadným daily, které prozradí až prolisy na kapotě nebo výrazný difuzor se čtveřicí koncovek výfuku.
Konečně prostorná Trojka
Generace G80 je konečně Trojkou, která se dá využívat jako rodinné auto. Vpředu je dostatek místa a stěžovat si rozhodně nebudou ani cestující na zadních sedadlech. Kufr má slušný objem 480 litrů. A jak můžete vidět na fotkách, toto BMW M3 jako rodinné auto opravdu slouží – vzadu dvě dětské sedačky a v kufru kočárek, naprosto bez problémů. Občas se objeví i rakev na střeše. Líbí se mi rozmístění ovládacích prvků. Skvělý je informační systém iDrive, který patří k nejlepším na trhu. Použité materiály jsou na solidní úrovni. Zpracování je fajn, dokud nezatlačíte na trochu vrzající středový panel (naštěstí nevrže za jízdy).
Překvapivě komfortní auto na krátké i dlouhé cesty
Do M3 jsem přesednul z velmi komfortní limuzíny DS 9 Rivoli. Proto jsem se obával, že nabroušený sedan bude příliš tvrdý, hlučný a nekomfortní. Jakým překvapením pak bylo prvních několik set metrů jízdy! Auto je v komfortním nastavení naprosto civilní. Jako byste ani neseděli v eMku. Podvozek skvěle tlumí nerovnosti, čemuž sekunduje kvalitní odhlučnění. Motor je tichý, měničová převodovka řadí hladce a řízení má lehký chod. K tomu kvalitní audio Harman Kardon, střešní okno, komfortní sedadla s odvětráváním, vyhřívaný volant, 360-stupňová kamera a mnoho dalšího. Při běžné jízdě tady nic nechybí. Přijatelná je i spotřeba, která se v závislosti na jízdě pohybuje mezi 9 a 14 litry. Pokud budete M3 používat každý den a občas se svezete na okresce nebo okruhu, je reálné mít dlouhodobý průměr do 15 litrů.
510 koní? Pocitově jich je alespoň 550
Pod kapotou se nachází nový motor s označením S58. Jedná se o 3.0-litrový, samozřejmě řadový šestiválec, který je dopovaný dvojicí turbodmychadel. Produkuje 510 koní výkonu při 6250 otáčkách a točivý moment 650 Nm v širokém rozmezí 2750 až 5500 otáček. A pole otáček, ve kterém tahá jako šílenec, je opravdu dechberoucí. Můžete na to šlápnout třeba v 1500 otáčkách a M3 začne svižně zrychlovat. Nad 2500 otáček už je zátah velmi výrazný a od 3000 až k omezovači předvádí absurdní věci. Papírově z 0 na 100 km/h zrychlí za 3.5 sekundy. Vzal jsem Dragy a zkusil to ověřit. Na zimních pneumatikách a vlhkém asfaltu jsem se dostal na 3.47 sekundy. Na internetu jsem viděl, že na pořádných letních gumách a dobrém asfaltu není problém přiblížit se hranici 3 sekund. Naši oblíbenou disciplínu ze 100 na 200 km/h zvládá za 8.99 sekundy, což je na 510-koňové auto ve čtyřkolce a s hmotností 1855 kilogramů slušný čas. Nicméně konkurenční Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio s automatem a pohonem zadních kol je o 16 setin rychlejší. Naopak Audi RS4 je necelou sekundu pozadu. Měření však v budoucnu zopakuji, protože nebyly ideální podmínky – nekvalitní silnice, plná nádrž, dětské sedačky vzadu, věci v kufru atd. Motor potěší bleskurychlými reakcemi na plyn. Když jste na něho hrubí, umí být nebezpečně cholerickým dynamitem. Oproti předešlým generacím mě zklamal zvuk. Nezní vyloženě špatně, při řazení hezky prská do výfuku, ale celkově je projev zbytečně utlumený. Uvnitř ho navíc přehnaně zveličuje umělé přihrávání. Brzdy mají dvě nastavení posilovače. S tím standardním se nepříliš dobře dávkují, ale ve sportovním režimu už je to úplně jiná pohádka. Na okresce můžete dělat cokoliv a neutaháte je. Pokud chcete ušetřit a nepotřebujete na okruhu machrovat karbonkeramikama, připlácet si je nemusíte.
M3 se umí přizpůsobit každému na míru
Největší předností M3 je široká škála nastavení různých komponentů auta. Řízení a brzdy lze nastavit ve dvou stupních. Několik možností nabízí i převodovka. Motor a podvozek disponují třemi jízdními režimy. Dále můžete deaktivovat ESP a kontrolu trakce si dle svých dovedností nastavit v 10 stupních. Čtyřkolka umí pracovat ve třech režimech. Ten výchozí sice upřednostňuje zadní kola, ale taky nejvíce využívá ta přední. 4WD Sport posílá více na zadek a poslední 2WD z M3 udělá čistou zadokolku. Všechna nastavení se dají kombinovat a můžete si je uložit pod tlačítka M1 a M2 na volantu.
Je libo extrémně efektivní šílenost?
Všechno máme v nejostřejším režimu a čtyřkolku v základním nastavení. V tomto stavu jde o klidného beránka, který nekouše. Čtyřkolka krásně rozděluje výkon dle potřeby, ESP se tak vůbec nemusí hlásit o slovo. Auto je jisté, stabilní a perfektně drží stopu. Na okresce je extrémně efektivní a jen stěží budete hledat něco rychlejšího. Dobře maskuje hmotnost, která se projeví jen při rychlých změnách směru a při plných brzdách ve vyšších rychlostech, kdy se mírně rozvlní.
Je libo pekelně rychlý drsňák?
Stejné nastavení, jen xDrive v 4WD Sport. Zadní náprava najednou pomáhá zatáčet. Po hrubém přidání plynu před apexem už zatáčíte s rovnými předními koly, takové poloviční kontra volantem. O zatočení se postarají klouzající se zadní kola. Se správným zacházením umí být ještě o kousek rychlejší než v předešlém režimu. Navíc to začíná být řidičská zábava a už je potřeba mít nějaký ten skill. Auto je sice poměrně hodné a dobře čitelné, ale dosahované rychlosti jsou tak extrémní, že stačí menší chyba a může to dopadnout špatně.
Je libo bláznivý chuligán?
Jakmile z M3 uděláte zadokolku, promění se v bestii. Neustále chce jezdit dveřmi napřed, kouše a snaží se řidiči ukázat, kdo je tady pánem. Dá se hezky řídit plynem a díky skvěle naladěnému podvozku přesně víte, co se děje pod koly. Lepší by ale mohlo být řízení. To působí stejně gumově jako u většího super-sedanu M5 F90. Moc zpětné vazby po něm nechtějte. Přijde mi, že posledním eMkem s dobrým řízením je M2 Competition F87. Alespoň, že je přesné a přední kola na jeho pokyny reagují okamžitě. Baví mě systém, který měří úhel, délku a čas driftu. Následně ho ohodnotí 1 až 5 hvězdičkami. Nesmíte to ale přehánět, ať neposkáčete patníky, v horším případě neozdobíte lampu. V 2WD režimu jede doslova jako strach na kolech!
Přivítejte šampiona, který je skvělý v každém aspektu boje
BMW M3 Competition M xDrive G80 je tím nejkomplexnějším sedanem v kategorii. Je to praktické, komfortní, dobře vybavené, extrémně rychlé a zábavné auto. Má jen pár drobných chybiček typu nekomunikativní řízení a slabší zvukový projev. To první mu odpustíte a druhá věc se dá snadno vyřešit. Navíc si ho můžete nastavit podle aktuální nálady. Nikdy vás neomrzí. Zaslouží si 9 z 10 hvězdiček.
Aktualizace: S tímto autem jsem se nedávno potkal znova, protože při minulém testu, respektive při měření 100-200 km/h, nebyly ideální podmínky – nekvalitní silnice, plná nádrž, dětské sedačky vzadu, věci v kufru atd. Majitel navíc vychytal největší nedostatek – zvuk. Auto dostalo decat downpipe a odstraněn byl filtr pevných částic. To úplně změnilo projev, konečně je to pravé BMW M3. Zvuk s otevřenými klapkami násobí požitek z jízdy, je to absolutně návyková záležitost. Řve, prská a po ubrání dobublává tak, že by se za to nemusel stydět kdejaký supersport. Naopak se zavřenými klapkami je to stále příjemně tichý společník. A jaký byl výsledek druhého měření 100 na 200 km/h? 8.05 sekundy, čímž o pár desetin překonává třeba Audi RS7, Porsche Panamera Turbo, Jaguar F-Type R nebo Audi R8 V10 Plus s manuálem. Nemůžu si pomoct, ale to auto je až na řízení dokonalé, 10 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2993 ccm L6 TwinTurbo |
Výkon: | 510 koní při 6250 ot./min. |
Točivý moment: | 650 Nm při 2750-5500 ot./min. |
Převodovka: | 8-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1855 kilogramů |
0-100 km/h: | 3.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 9-16 litrů |
Objem kufru: | 480 litrů |