Upravené BMW M3 E46 jsem si na okreskách mezi Malou a Velkou Fatrou absolutně zamiloval.

Poslední z aut, která jsem si nedávno půjčil od kamaráda Milana na Slovensku, za což mu moc děkuji. Určitě se podívejte na nabídku Sport Classic Cars, kde si můžete koupit nejen testované kousky. V této recenzi přivítejte BMW M3 E46, jemuž se přezdívá Tracktool. Proč? Bylo pečlivě upraveno pro jízdu na závodních okruzích. Já ho vytáhl na horskou okresku mezi Malou a Velkou Fatrou, kde jsem si ho absolutně zamiloval.

V Šenkýř Motorsport z něho udělali opravdový závodní stroj.

V první řadě bychom si měli tuto eM-Trojku představit. Pod kapotou má legendární řadový šestiválec s atmosférickým plněním, objem jednotky s označením S54 je 3.2-litru. Produkuje výkon 343 koní při 7900 ot./min. a točivý moment 365 Nm při 4900 ot./min. Manuální převodovka má šest stupňů, samozřejmostí je pohon zadních kol, mezi nimiž je samosvorný diferenciál. Hmotnost je 1470 kilogramů. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 5.2 sekundy a maximální rychlost činí 250 km/h.

Avšak to se bavíme o sériovém autě, kterým tento kousek, díky bohu, není. Sériová eM-Trojka sice je skvělou hračkou, ale pověst je trochu přehnaná, protože není tím bezchybným sporťákem, jak se traduje. Naštěstí stačí „pár“ úprav a z M3 E46 je dokonalé náčiní nejen na okresky, ale hlavně na okruhy. Díly jako kapota, střecha nebo víko kufru od firmy Flossmann jsou z karbonu. Nechybí ani přídavné chlazení brzd nebo výdechy v kapotě pro lepší odvod tepla z motorového prostoru. Když už jsme u motoru, ten dostal ostrou vačku Schrick, karbónový airbox Šenkýř Motorsport, svody a výfuk se sportovními katalyzátory Supersprint Sport, vodní i olejový chladič Mishimoto a software na míru. Výsledkem je výkon přesahující 360 koní a fenomenální projev, ale o tom až v dalších odstavcích, teď budeme pokračovat výčtem vylepšení. Samosvorný diferenciál Drexler s kratším stálým převodem, shortshifter, podvozek KW Clubsport (dvoucestný), stabilizátory KW, nastavitelná zadní ramena, brzdy AP Racing s šestipístkovými třmeny vpředu a čtyřpístkovými vzadu, kola BBS CI-R 8.5×19“ a 10×19“, pneumatiky Pirelli P Zero Trofeo R, ochranný rám Wiechers, sedadla Recaro Pole Position, bezpečnostní pásy Schroth, displej Awron zobrazující důležité informace o autě a odlehčená baterie Varley Red Top. Demontována byla klimatizace, přičemž celková hmotnost klesla pod 1400 kilogramů. Úpravy proběhly u renomované firmy Šenkýř Motorsport. Samozřejmě jsem na pár dalších drobností určitě zapomněl.

Dalo by se s ním jezdit denně?

Jelikož tady máme defacto závodní stroj, můžeme se vykašlat na ty nudné žvásty o kvalitě zpracování, ergonomii interiéru nebo spotřebě. Nicméně, hned ze začátku musím podotknout, že i s takto upraveným BMW M3 bych vlastně dokázal jezdit denně. Stačilo by přimhouřit oko nad chybějící klimatizací, tuhým podvozkem a zvýšenou hlučností. Taky se člověk musí naučit nasedat do těch stylových skořepin, které mimochodem nejsou tak nepohodlné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dokonale drží tělo v zatáčkách a zajišťují ideální pozici za volantem (někdo si stěžuje na volant vyosený doprava, ale já si toho skoro nevšiml). Uvnitř je všechno tak, jak má v autě s přezdívkou Tracktool být, takže pojďme nastartovat a vyrazit.

Jízdní vlastnosti jsou nadprůměrné, tak moc, že se dostávají na úroveň toho nejlepšího ze Stuttgartu.

Stačilo by napsat slovo NEUVĚŘITELNÉ a ukončit tento test. Vůbec nevím, kde začít. Sedím v na první pohled natuněném BMW, které se začalo vyrábět před dlouhými 23 lety, ale i navzdory tomu je jedním z nejlepších řidičských strojů, jaké jsem doposud zkusil. Tomu požitku se v mých očích dokázalo vyrovnat jen pár aut, napadá mě třeba Lotus Elise Cup 250. Začnu tím, že rychlosti, jakých tato věc dokáže dosahovat v zatáčkách, jsou nadprůměrné. Tak moc nadprůměrné, že dokáže stíhat i to nejlepší ze Stuttgartu. Čím rychleji se jede, tím lépe to celé funguje. Podvozek eliminuje veškeré náklony karoserie, přičemž se mnou krásně komunikuje přes sedadlo. Na lepivých pneumatikách má dechberoucí množství trakce, přičemž na suchu a zahřátých gumách se chová neutrálně i pod plným plynem. Mnozí by čekali kousavou bestii, ale vůbec jí není. I když se zadek rozhodne utéct do strany, vše se děje předvídatelně. Tento miláček je za každé situace krásně ovladatelný. Tomu napomáhá i slastné řízení se sametovým chodem, které patří k těm nejlepším v automobilové historii.

Motor točí 8000 a na plyn reaguje rychleji než chameleon na letící mouchu.

Ze zatáčky vyjíždím mírným driftem, u čehož řadovou šestku ženu k 8000 ot./min., ve kterých zní jako ejakulující robot. Husí kůži mám snad i na vnitřní straně očních víček. A to není vše, protože ještě lepší než chuť po otáčkách a zvuk jsou reakce motoru, těm se může rovnat máloco. Díky tomu se dá na procento přesně dávkovat plyn. Meziplyny tam padají jedna báseň, čemuž napomáhají i dobře rozmístěné pedály, naladění spojky a přesná kulisa řazení. K neutahání jsou brzdy, ty brzdí, brzdí, brzdí a zase brzdí, bez sebemenšího náznaku vadnutí.

Takto upravené BMW M3 E46 je jedním z vrcholů automobilového světa.

Toto BMW M3 E46 rozhodně patří mezi nejlepší auta, jaká jsem řídil. Požitek z jízdy je absolutní. Ptáte se, jestli má smysl do M3 tolik investovat? Rozhodně ano, protože tím vystoupáte na jeden z vrcholů automobilového světa. Já osobně bych do něho akorát vrátil klimatizaci a zřejmě bych nepotřeboval ani klec, aby se s ním dalo „legálněji“ na běžné silnice. Jasných 10 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Točivý a bleskurychle reagující motor

  • Extrémní množství trakce

  • Komunikativní řízení

  • Předvídatelnost u jízdy na limitu

  • Silné a neúnavné brzdy

  • Sedadla Recaro

  • Absence klimatizace

  • Při běžném jezdění tvrdý podvozek a zvýšená hlučnost

Technické parametry

Motor: 3246 ccm L6
Výkon: >360 koní
Točivý moment: >380 Nm
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: RWD
Hmotnost: <1400 kilogramů
0-100 km/h: <5 sekund
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 12 l/100 km
Objem kufru: 410 litrů

Fotogalerie: BMW M3 E46 Tracktool