Když se řekne BMW M4, tak je jasné, že to nebude žádná nuda. A když je tam navíc i označení Competition a dokonce Cabrio, tak je pak úplně jasné, že tohle je hodně zajímavá kombinace.

 

Tak trochu výstřední kabriolet

Kabriolety obecně moc smysl nedávají. Ačkoli třeba v Anglii mají přísloví, že i jeden slunečný den v roce je dostatečným důvodem k pořízení kabrioletu, u nás tomu tak není. Češi jsou převážně prakticky smýšlející a k naftovému kombíku má tohle auto opravdu hodně daleko. I díky tomu mi přijde super, že vypadá, jak vypadá.

 

Nemluvím jen o vzhledu nové čtyřky, která budí stále trochu kontroverze díky velkým předním ledvinám (ledvinkám už napsat nemůžu), ale i o kombinaci barev testovaného auta. Elegantní zelená a interiér v křiklavé cihlové oranžové. Podle mě je to naprosto super, tohle auto si nekupuje někdo, kdo chce zapadnout v davu. S tímhle autem určitě nezapadne. Při jízdě zaujme zvukem, při stání vzhledem.

Vzhled je jiný, to neznamená špatný

Nevím jak vy, ale já si na přední část celkem rychle zvykl a nebál bych se říct, že se mi dokonce i líbí. Ano, na prvních fotkách jsem byl trochu vyděšený. Časem už mi to přišlo vlastně fajn a na vlastní oči, navíc na M4, mi to přišlo super. Vypadá na první pohled dynamicky. To platí i pro boční a zadní část, i když zde už žádné extra výstřelky nejsou. Možná to ani nemusím zmiňovat, ale neodpustím si to – všechna světla jsou LED, tak, jak to u moderního auta má být. Přední u zkoušeného auta měla i laserovou část pro dálková světla. Jak se dá od prémiové značky očekávat, svítí skvěle, natáčení funguje skvěle a vyhýbání také. To se prostě hodí, když se chcete svižně projet i v noci.

Výkon? Tak ten máme!

Taková svižná projížďka je opravdu hodně snadná. Pod kapotou je totiž benzínový přeplňovaný šestiválec, který nabídne 510 koní a zrychlení na stovku za 3,7 sekundy. Zvuk je kompromisní v dobrém slova smyslu. Pokud pojedete po dálnici, protože i to tahle M4 pohodově zvládá, nebude vás rušit. To spíš lehký aerodynamický hluk, to je však daň za plátěnou střechu, která je však o 40 procent lehčí, než kovová v předchozí generaci. Při studeném startu se však otřesou okna v okolních budovách, to samé při pořádném vytočení motoru. No a samozřejmě vždy máte možnost zesílení zvukového zážitku – tedy stažení střechy.

 

Já měl zrovna trochu smůlu na počasí. Ne snad, že by ještě sněžilo, tedy alespoň ne v nížinách, ale bylo chladno a přiznávám, že jsem se trochu bál. V BMW mě uklidňovali, že auto má dobré zimní pneumatiky a pohon všech kol. A opravdu se nebylo čeho bát. Pokud člověk chtěl, mohl jezdit naprosto bezpečně. No a když by se to hodilo, stačí zmáčknou kouzelné tlačítko na volantu a jízda bokem je okamžitě k dispozici.

 

 

Je libo zadokolku?

Je zde totiž mé oblíbené řešení, kdy má auto pohon všech kol, který se dá ale přepnout do preference zadní nápravy, nebo prostě předek vypnout a mít zadokolku. Což jsem za celou dobu nevyužil, na to nebyly podmínky a vlastně ani schopnosti. Ty tedy hlavně. A vůbec mi to nechybělo. Na kouzelná tlačítka pod volantem s označením M1 a M2 (kde je M4?!) si můžete uložit vaše oblíbené nastavení, ke kterému tak máte rychlý přístup. Takže třeba na M1 preference zadní nápravy a sportovnější chování a na M2 zadokolku s vypnutou stabilizací.

 

Bez mučení příznávám, že jsem nikdy neměl moc pochopení pro sportovní kabriolety. Protože přece chcete jet buď sportovně, rychle a se střechou, nebo se kochat krajinou bez střechy a pak je rychlost vedlejší. Nová M4 mi ukázala, že jde oba světy spojit, klidně se můžete šnečím tempem projíždět venkovem. Vlastně tři světy, můžete i pohodlně cestovat na delší trasy. Jasně, spotřeba není úplně optimistická, ale tu v tomto případě řeší vlastně jen ti, kteří si to auto stejně nikdy nekoupí.

V asistentech BMW zase pokročilo

Pro cestování je na palubě typická nálož pomocníků, které BMW neustále vylepšuje a za to má mé díky, protože to vypadá, že opravdu naslouchají tomu, co řidiči chtějí. Dva příklady za všechny – adaptivní tempomat umí přijímat rychlost podle aktuálních limitů. Umí to ale s předstihem, ne však automaticky (stále je to jen systém, který se plete), ale když mu to řeknete, že ten limit chcete převzít. To se stane s předstihem a auto začne zpomalovat tak, aby do limitu již vjelo nastavenou rychlostí. Můžete si totiž nastavit toleranci jak do mínusu, tak plusu. Tato funkce již není úplná novinka, stále jsem z ní ale nadšený, jak dobře funguje. Postupem času přibyla i funkce, kdy si můžete nastavit tolerance ve dvou úrovních – do 60 km/h a nad 60 km/h. Takže v obci třeba +3 km/h a mimo obec +5 km/h.

Jelikož má auto asistent pro jízdu v pruzích, nabídne i možnost, že za vás odřídí vlastně celou kolonu. Není potřeba na nic šlapat, sahat… jen koukat před sebe, to si auto hlídá. To také není úplná novinka, co je však nové, to je automatické vytvoření uličky pro záchranáře. To je prostě paráda.

 

 

Není to auto pro masy, ale je to skvělé auto

Že hodně chválím? No jasně, protože tohle auto je prostě povedené. Má výkon, má styl, má zvuk, nabídne i pohodlí, vzadu má i dvě nouzové sedačky, stylovou plátěnou střechu. Stojí sice od 2 milionů a spotřebu má okolo 15 na sto, ale… naprosto to vynahradí. Jen ta střecha není úplně praktická v zimě, pokud jezdíte na ruční myčku, tak na ní pak voda zmrzne a vydává nepříjemné zvuky. Jinak je to auto ale i v pohodě celoročně využitelné, sedačky hřejí, volant také, topení je intenzivní a na krk vám fouká teplý vzduch. Prostě skvěle univerzální auto!

BMW M4 Competition Cabrio

BMW M4 Competition Cabrio