Stylovější Jednička s naftovým čtyřválcem

Vstupní brána do světa BMW? Tou vždy byla řada 1, která sice mohla působit nedospěle, ale stále šlo o pravé BMW s pohonem zadních kol. To však neplatí pro nejnovější Jedničku, ale ani pro z ní vycházející Dvojku. Jde o auta s konvenčním pohonem předních kol, za příplatek s xDrive. U srdíčka to nezahřeje, ale mám malou naději, že to bude fajn, protože i některé předokolky jsou skvělé. Platí to pro BMW 220d Gran Coupé M-Paket (F44), které můžete koupit za cenu 900 000 – 1 300 000 Kč? To zjistíme v dnešní recenzi.

Vedle řady 8 vypadá jako mladší sourozenec s Downovým syndromem

BMW řady 2 Gran Coupé je docela pěkné auto, ale příď z některých úhlů vypadá úzce a vysoce, za což můžou nahoře umístěná světla. Jaká smůla byla, že při vyzvedávání hned vedle stálo 840d Gran Coupé. Dvojka v přímém porovnání vypadá jako mladší sourozenec s Downovým syndromem. Naopak se mi líbí zadní část, která budí prémiový dojem, což podtrhuje dvojice mohutných koncovek výfuku. V neposlední řadě zaujmou bezrámová okna.

BMW řady 2 má příjemná sedadla, ale podprůměrný kufr

BMW je prémiová značka, která si na interiérech dává záležet. Stačí si vzpomenout například na M3 Competition. V tomto případě to bohužel platí jen na půl. Začíná to hned při zavírání dveří, které bouchají jako víko od plechové popelnice. Pardon, ale nesedíme snad v Dacii za 200 000 Kč, ne? Naštěstí, použité materiály jsou fajn a slušné je i zpracování. Chválím ergonomii: dobrá pozice za volantem, uživatelsky přívětivé rozmístění ovládacích prvků a jeden z nejlepších informačních systémů na trhu – iDrive. Samotná sedadla potěší nejen pohodlím na dlouhých cestách, ale i podporou těla v zatáčkách. Horší už je to s praktičností, protože Dvojka nepatří mezi nejprostornější auta, obzvláště vzadu, kde je málo místa pro hlavu. Nejlépe přístupný není ani kufr, který má objem 430 litrů. Zatímco u konkurenčního Mercedesu CLA se otvírá celé víko s oknem – liftback, tady jen část bez skla – sedan.

Nejezdí vyloženě špatně, ale rozhodně ne jako pravé BMW

Od BMW se očekávají nadprůměrné jízdní vlastnosti, které bych se u většiny modelů nebál označit až za sportovní, zábavné. Jak je na tom 220d? Naneštěstí jinak. Dynamika v přímce je slušná a velmi dobře řadí automatická převodovka Steptronic od Aisinu, ale co ten zbytek? Gran Coupé má výrazně nedotáčivé tendence, což se snaží eliminovat dobře naladěné ESP, ale ani tak není rychlá jízda příjemná. Když si jen vzpomenu, jak šlo pohodit zadkem u starších Jedniček, je mi z toho smutno. Řízení je odtažité a jistotu neposkytne ani měkký podvozek, který pocitově neustále trochu plave.

Dalším neduhem nejen tohoto BMW jsou RunFlat pneumatiky, ty jsou oproti klasickým hlučnější, navíc hůře tlumí nerovnosti – zde mají rozměr 225/40 R18. S gumami normálního typu by adaptivní podvozek výmoly žehlil o kus lépe. Fajn je odhlučnění, které je nedokonalé jen při vyšších dálničních rychlostech, a to od bezrámových oken. Velmi dobře odizolovaný je motor, ten je tichý a do kabiny nepřenáší skoro žádné vibrace. Skvěle si rozumí s hladce a chytře řadícím automatem. Co spotřeba? Dvoulitrový čtyřválec o výkonu 190 koní při 4000 ot./min. a točivém momentu 400 Nm při 1750-2500 ot./min. si s lehkou nohou vezme 4-5 litrů, při normálním stylu jízdy necelých 6 l/100 km.

BMW 220d Gran Coupé je levoboček s nečistou krví

BMW 220d Gran Coupé M-Paket není vyloženě špatné auto. Když na něho dáte normální gumy a budete jezdit pohodovým tempem, odvděčí se slušným komfortem a pohádkovou spotřebou, navíc vypadá reprezentativně. Avšak pokud si BMW kupujete kvůli sportovnímu nádechu, musím vás zklamat, protože v tomto směru je naftová dvojka propadák. Odvézt si může 6 z 10 hvězdiček. Za propůjčení děkuji společnosti Auto ESA, kde si toto BMW můžete koupit.

Plusy a mínusy

 • Dobře tlumící podvozek
 • Kultivovanost naftového motoru
 • Nízká spotřeba
 • Chytře řadící automatická převodovka
 • Dobře naladěné ESP
 • Informační systém iDrive
 • Výrazná nedotáčivost
 • Hlučné a špatně tlumící pneumatiky typu RunFlat

 • Odtažité řízení
 • Málo místa na hlavu vzadu
 • Laciné bouchání dveří při zavírání

Technické parametry

Motor: 1995 ccm L4 Turbo
Výkon: 190 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1750-2500 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1580 kilogramů
0-100 km/h: 7.5 sekundy
Maximální rychlost: 235 km/h
Spotřeba: 6 l/100 km
Objem kufru: 430 litrů