BMW X2 xDrive20i

Byla by chyba myslet si, že stačí přidat oranžové pruhy a auto se stane zábavným. U BMW X2 v testované konfiguraci to ale není potřeba, auto je zábavné nehledě na oranžové doplňky. Díky nim je ale originálnější a na ulici celkem nepřehlédnutelné.

Pro někoho může být model X2, stejně jako nedávno testovaný model X1, nepravé BMW. Vždyť má primárně poháněnou přední nápravu a je to malé SUV. Vše špatně. Ale automobilka má na výběr další modely, kterými se zavděčí všem. Nabídka je vlastně až neuvěřitelně široká. Chcete sportovní zadokolku s šestiválcem? Jasně! Obří SUV? Samozřejmě. Dále pak kabriolety, rodinná auta, Mini, což je kategorie sama pro sebe. Jen pick-up v nabídce chybí. Jinak je tam snad vše. Takže nikdo nikomu X2 nevnucuje jako to pravé BMW. Ale ze své zkušenosti můžu říct, že funguje naprosto skvěle. Jako BMW.

Rozhodně budí pozornost

Pojďme na to ale postupně, tedy od vzhledu. Ten je hodně výrazný díky paketu Edition M Mesh za 160 tisíc. To jsou ty oranžové prvky, velká kola (i když na testovaném autě ještě o palec větší) a plno dalších věcí. Nemusí být ve spojení s testovanou šedou barvou, ale třeba i s bílou, což může vypadat moc dobře.

Model X2 je menší SUV, které nabídne i pohon všech kol. Má vyšší světlou výšku a sedí se výše, což má výhodu v lepším nasedání. Přední část je typické BMW, boční už je ale trochu jiná díky silnému C sloupku. Ten je opticky zmenšený umístěním loga, což se mně osobně moc líbí. Občas jsem slyšel kritiku na výhled z auta směrem dozadu právě kvůli C sloupku a trochu jsem se toho bál. Pravda je však taková, že výhled je sice trochu omezený, rozhodně se nejedná ale o nic zásadního.

BMW X2 xDrive20i test

Není to jen vzhled, ale i praktičnost

Za pátými dveřmi se nachází kufr, který nabídne 470 až 1355 litrů, takže rozhodně není malý. To je rozhodně pozitivní zpráva, pokud se má auto tvářit i jako rodinné, musí nabídnout nějaké litry v kufru. Najdete v něm i praktické háčky, přihrádky a praktickou gumu pro přichycení menších předmětů.

Zadní sedačky netrpí tím, že by byl velký kufr. X2 totiž není malé auto, což se ukáže uvnitř. Vzadu mi místo nechybělo, alespoň tedy před koleny. Při klasickém usazení sám za sebe, jsem se se svou výškou 184 centimetrů v pohodě vešel. Nad hlavou to už ale bylo horší, při opření hlavy o opěrku už místo nezbývalo. Co mi však vzadu chybělo, to bylo boční vedení, které tam prostě není. Trochu to vypadá, že sportovnost se týká podvozku, řízení, řazení a předních sedaček, dozadu se už ale nedostala.

BMW X2 xDrive20i test

Edice M Mesh není jen pro oči

Zato přední sedačky – to je radost. Součástí edice M Mesh jsou sportovní sedačky a jsou prostě skvělé. Dají se nastavit přesně jak potřebujete, jsou pevné, ale dá se v nich v pohodě zvládnout i delší cesta a naprosto skvěle drží v zatáčkách. To se hodí, protože sportovním volantem můžete dávat svižné pokyny podvozku a ten je s radostí plní. Pro mě osobně to bylo trochu rozčarování.

Na první pohled to tak u konkrétně tohoto auta nevypadá, ale já prostě bral X2 jako auto spíše do města. Prostorné, pohodlné, nezáživné. Pak jsem do něj poprvé nasedl a nestačil jsem se divit. To auto dobře zatáčí, motor má zvuk, převodovka je hodně rychlá a podvozek dost tvrdý. Tomu nepomáhají ani dvacetipalcová kola s runflaty. Nemůžu říct, že jsem byl zklamaný, jen překvapený. Ve městě to tedy nebyla ta nejpohodlnější jízda, na okresce to však byla radost.

Motorizace 20i nabídne 180 koní a 280 newtonmetrů. Není to tedy úplně verze M35i, i tak ale dokáže jet hodně rychle. Sportovní automat sází rychlosti rychle a precizně, pokud však zkoušíte zrychlení z nuly na stovku, tak pěkně kope, což je až nepříjemné. Jinak je ale jako beránek a jen plní svou funkci. Že se jedná primárně o předokolku samozřejmě poznáte, ale vadí to vlastně někomu? Pro majitele X2 to bude spíše výhoda, auto samozřejmě není nijak přetáčivé a na to jsou lidé zvyklí.

BMW X2 xDrive20i test

I malé SUV umí pobavit

S X2 jsem toho najel nakonec mnohem víc, než jsem původně plánoval. Půjčil jsem si ji hlavně kvůli vzhledu, ten mě zaujal na první pohled. Rychle jsem ale zjistil, že v této verzi nebude vzhled to hlavní. Tomu odpovídá i spotřeba, kdy se můj průměr zastavil na nějakých osmi litrech. Není to úplně málo, plusem ale je, že s touto motorizací má auto větší nádrž, tedy na 61 litrů.

A kolik za to? Jak už jsem psal, samotný paket stojí 160 tisíc. Základní BMW X2 sDrive18i vás vyjde na 841 100 Kč, s testovanou motorizací xDrive20i na 1 034 800 Kč. Tedy v základu, k dispozici je pak opravdu hodně dlouhý seznam příplatkové výbavy.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie BMW X2 xDrive20i