Zánovní BMW X3 se dá pořídit za cenu nové Škody Kodiaq, a rozhodně to není žádné nevybavené holátko.

Pokud byste si chtěli koupit nové BMW X3, vyjde vás na minimálně 1 349 400 Kč (základní xDrive18d), recenzovaná motorizace xDrive20d stojí od 1 463 956 Kč, M Paket cenu zvedá na 1 564 212 Kč. Stačí přidat pár příplatků a částka atakuje 1 700 000 Kč. Proto je zajímavé pokukovat po stejné generaci G01 před modernizací, což zahrnuje kusy z let 2017 až 2021. Že nechcete ojetiny? Ty na mysli ani nemám, jelikož v nabídce je spousta zánovních kousků, například ten testovaný z Auto ESA – 2021, 30 000 kilometrů a cena 1 250 000 Kč. To je mimochodem o 50 000 Kč méně než dáte za novou Škodu Kodiaq Sportline Exclusive 2.0 TDI DSG.

Nezdá se to, ale X3 je větší než Škoda Kodiaq nebo první generace BMW X5.

Většina lidí by hádala, že je to malé SUV, ale to jen klame tělem, když stojí vedle obrovských modelů X5 nebo X7. Má délku 4709, šířku 1890, výšku 1676 a rozvor 2865 milimetrů. Pro porovnání, český miláček Škoda Kodiaq má délku 4697, šířku 1882, výšku 1681 a rozvor 2790 milimetrů, takže krom výšky je BMW X3 ve všech směrech větší. Mimochodem, rozměry předčí i první generaci BMW X5.

Bez M Paketu by to nebylo úplně ono, ale s ním, v bílém laku Alpine White a na 19″ kolech s pneumatikami 245/50, vypadá opravdu dobře. Je to reprezentativní dravec. Vedle hlavních konkurentů v podobě Audi Q5 a Mercedes-Benz GLC se rozhodně neztratí.

Interiér X3 je prostorný, ergonomicky promyšlený a hlavně útulný.

Uvnitř na člověka dýchne tradiční atmosféra BMW – povedená sedadla zajišťující solidní pozici za volantem, tlustý věnec volantu, vysoký středový tunel, přehledně rozmístěná tlačítka a iDrive systém, který lze pohodlně ovládat otočným ovladačem nebo dotykově. Líbí se mi i displej místo klasických budíků. Prémiově zpracovaná je 360° parkovací kamera a vítám i odvětrávání sedadel. Kritika? Asi jen směrem k dekoračním lištám z laciného plastu.

Stěžovat si nemůžu ani na odkládací prostory, do dveří se vejde i 1.5-litrová lahev. Vpředu je kabina prostorná a sympaticky vzdušná, nemáte-li nad 185 centimetrů, dostatek místa je i vzadu. Avšak s těmi výraznými rozměry bych si vzadu dokázal představit trochu více místa. Zavazadlový prostor má objem 550 litrů, po sklopení zadních sedadel se kufr rozroste na 1600 litrů.

Dynamika není zázračná, ale rozhodně je dostatečná, potěší spotřeba.

Nejvíce skeptický jsem byl k naftovému turbo čtyřválci o objemu 2.0-litru. Ani ne z jeho výkonu 190 koní při 4000 ot./min. a točivého momentu 400 Nm při 1750-2500 ot./min., což na prémiové SUV těchto rozměrů není mnoho, ale hlavně z jeho projevu. Naštěstí jsem se bál zbytečně, protože stačí-li vám průměrná dynamika, to znamená 0-100 km/h za 7.9 sekundy, slušná akcelerace do 160 km/h a maximální rychlost 212 km/h, tento motor je naprosto dostačující. Svůj čtyřválcový původ prozradí pouze při popojíždění v nízkých otáčkách nebo naopak v těch vysokých, ale v běžných tempech o sobě nedává znát. Navíc se odvděčí nízkou spotřebou, okresky pod 7 l/100 km, dálnice okolo 8, stejně tak město.

Osmistupňový automat Stepronic řadí chytře, hladce a rychle, ale v kombinaci s ne úplně dobře naladěnými brzdami mě trochu zklamalo mírné cukání při pomalém popojíždění – pomalé dobrzďování na nulu a pomalé rozjíždění. Sportovně zaměřené jedince zklame i fakt, že už nelze nastavit plně manuální režim, převodovka před omezovačem vždy přeřadí, při kick-downu naopak podřadí.

Podvozek X3 se řadí k tomu nejlepšímu, co daná kategorie nabízí.

Velmi milým překvapením je podvozek, a to nemáme ani příplatkové adaptivní tlumiče. Skvěle kombinuje jistotu při průjezdech zatáčkami s takřka bezchybným tlumením nerovností. Není přehnaně měkký, ale i navzdory tomu parádně filtruje vše, co přijde do cesty. Řízení sice fanoušky BMW nenadchne, protože neposkytuje žádnou zpětnou vazbu, ale mně to u tohoto typu aut nevadí, stačí mi, že je přesné a tuhé. Nadprůměrná ovladatelnost a stabilita v zatáčkách není prací jen dobře naladěného podvozku, ale i rozložení hmotnosti 1825 kilogramů v poměru 50:50.

Samozřejmě, jsou zde i nedostatky. ESP lze plně deaktivovat jen při nižších rychlostech, v těch vyšší se vždy zapne. Na druhou stranu, je tady systém přibrzďující jednotlivá kola v zatáčkách, což zlepšuje ovladatelnost a urychluje průjezdy zatáčkami. Mimochodem, má-li auto obuty pneumatiky typu RunFlat, vyměňte je za klasické, kazí kvalitu jízdy.

Díky aktivnímu pohonu xDrive se X3 nebojí ani terénu.

Světlá výška 204 milimetrů je docela slušná, takže X3 se nezalekne ani terénu, rozbombardované polní cesty zvládá levou zadní. Vděčí za to i pohonu všech kol xDrive. Ten sice při rychlém rozjezdu na mokru prvně nechá proklouznout přední kola, než se citelněji připojí zadek, ale po rozjezdu a na nezpevněných površích funguje velmi dobře. Rychle rozděluje výkon nejen mezi přední a zadní nápravu, ale i mezi jednotlivá kola. Při křížení náprav tak strčí do kapse pohon nejednoho opravdového offroadu. Mimochodem, brodivost je 50 centimetrů, na městské SUV velmi solidní. Limitující jsou hlavně nájezdové úhly, které snižují načančané nárazníky.

Nejsem fandou městských SUV, ale BMW X3 xDrive20d G01 mě zaujmout dokázalo.

Na BMW X3 G01 se mi líbí, že není tak neprakticky velké jako X5, ale zároveň jde o dostatečně prostorné rodinné auto, což o sobě třeba menší X2 říct nemůže. X3 navíc skvěle jezdí a s M Paketem i velmi dobře vypadá. Interiér je ergonomicky promyšlený, kvalitní a hlavně útulný. Nepotřebujete-li neustále poletovat dálničními rychlostmi nad 150 km/h, stačí i naftový čtyřválec s nízkou spotřebou. Vlastně je to jedno z mála aut, ke kterému nemám žádné větší výtky. Sice to není BMW pro fanoušky řízení, ale chcete-li dobré SUV na normální jezdění, je to doporučeníhodná volba. Jedno z nejlepších běžných SUV, jaké jsem řídil. Odvézt si může 9 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Jeden z nejlepších naftových čtyřválců.

  • Schopný pohon všech kol.

  • Skvěle naladěný podvozek.

  • Kvalitní odhlučnění.

  • Praktičnost.

  • Ergonomicky promyšlený interiér.

  • Intuitivní systém iDrive.

  • Na zadních sedadlech by mohlo být více místa.

  • Nelze zcela deaktivovat ESP (při vyšších rychlostech se zapíná).

  • Mírné pocukávání při pomalém popojíždění.

Technické parametry

Motor: 1995 ccm L4 Turbo
Výkon: 190 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1750-2500 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1825 kilogramů
0-100 km/h: 7.9 sekundy
Maximální rychlost: 212 km/h
Spotřeba: 8 l/100 km
Objem kufru: 550/1600 litrů

Fotogalerie: BMW X3 xDrive20d M Paket G01