BMW Z3 M Coupé je svůdná čarodějka, před kterou byste se měli mít na pozoru.

Yennefer z Vengerbergu je nádherná čarodějka ze seriálu Zaklínač. Dokáže očarovat tak, aby se do ní člověk zamiloval, ale potom mu bez lítosti vrazí nůž do zad. A stejné povahy je i BMW Z3 M Coupé E36/8 (správně BMW M Coupé). Svůdná společnice, která řidiče nutí dostat ze sebe maximum. Řidičské štěstí stříká na všechny strany, když v tom zákeřně kousne. Místo endorfinů se do krve rozlévá adrenalin a na kůži tvoří kapky potu. Vypadá to, že do dnešní recenze přijela Sviňka, která nedá nic zadarmo. Za půjčení moc děkuji Milanovi ze Sport Classic Cars.

BMW Z3 Coupé si vysloužilo přezdívku Bota.

Dlouhá kapota v kombinaci s kabinou nad zadními koly evokuje tvar boty, čímž si Z3 Coupé vysloužilo stejnojmennou přezdívku. Legenda Z3 se poprvé ukázala roku 1995, výroba trvala 7 let. Jde o první sériově vyráběné BMW řady Z. Sportovní verze M se představila v roce 1997. Základ má v populární řadě 3 generace E36, avšak zadní nápravu (vlečná ramena) sdílí se starší Trojkou E30 a podceňovaným Compactem E36. S postupujícím časem se Z3 Coupé stalo vyhledávanou klasikou, za což může právě jedinečný design. Méně znalí by řekli, že je to hatchback, ale automobilky tento typ aut pojmenovávají jako shooting brake, což zní více sexy. Nejvíce vzrušující je, když jedete za ním. V tu chvíli vyniknou macaté boky, pod kterými se valí mohutné pneumatiky 245/40 R17 (vpředu 225/45 R17). Dalším důvodem, proč je Z3 M Coupé tak žádané zboží, je fakt, že se vyrobilo pouze 6 291 kusů z celkem 17 815 Coupé. EMek v provedení Roadster vzniklo 15 /322. Dohromady z výrobní linky sjelo 297 088 Z3.

Díky karoserii shooting brake je praktičtější než kupé M3, ale nemá zadní sedadla.

Interiér navozuje youngtimer atmosféru – příjemná sedadla, velký volant a za ním přehledné budíky. Na středovém panelu je rádio, trojice budíků (hodiny, venkovní teplota a teplota oleje), ovládání klimatizace, vyhřívání sedadel a ovladače oken. Vše je přehledně rozmístěno a hezky po ruce. To platí i pro řadící páku a ruční brzdu. Zadní sedadla byste zde hledali marně. Dobře přístupný kufr má objem 210 litrů a je poměrně úzký. Tento kousek prošel dílnou čalouníka, ten si pohrál hlavně s červenou kůží, která mimo jiné pokrývá palubní desku, strop a zavazadlový prostor. To není jediná úprava, protože má i výdechy v kapotě, stavitelný podvozek H&R, stabilizátory H&R a koncové tlumiče výfuku Sebring.

Pod kapotami Z3 M se objevila čtveřice motorů, odvíjelo se to nejen od roku výroby, ale i trhu.

Pod naší kapotou je uložený řadový šestiválec o objemu 3.2-litru, který má označení S50. Produkuje výkon 321 koní při 7400 ot./min. a točivý moment 350 Nm při 3250 ot./min. S modernizací byl roku 2001 nahrazen jednotkou S54 – 325 koní při 7400 ot./min. a 350 Nm při 4900 ot./min. V USA byl místo S50 použit S52 – 240 koní při 6000 ot./min. a 305 Nm při 4250 ot./min. V roce 2001 ho vystřídal S54 naladěný na hodnoty 315 koní při 7400 ot./min. a 340 Nm při 4900 ot./min. Americké verze jsou často levnější a hůře prodejné. S testovaným motorem S50 spolupracuje pětistupňová manuální převodovka od ZF, ta pohání zadní kola, mezi nimiž pracuje samosvorný diferenciál. Z 0 na 100 km/h umí zrychlit za 5.4 sekundy a maximální rychlost činí 250 km/h, takže o pomalé auto nejde ani dnes, po 26 letech od představení. Mimo jiné za to vděčí nízké hmotnosti 1390 kilogramů, rozdělené téměř v ideálním poměru 50:50.

Řadový šestiválec S50 má chuť po otáčkách a nádherně reaguje na plyn.

Zprvu mě překvapuje celková kultivovanost. Podvozek dobře tlumí nerovnosti a motor má hladký chod. V kombinaci s bohatou výbavou bych si v něm bez problému dokázal představit delší výlet, vlastně i každodenní jezdění. Likvidační není ani spotřeba, která se s lehkou nohou pohybuje okolo 12 l/100 km. Nicméně, od vyhlídkového ježdění tady nejsme, takže nasadit pleny, pořádně chytit volant a můžeme vyrazit. Jako první si všímám překvapivě přesné kulisy řazení a tuhého spojkového pedálu. Pedál plynu protláčím do motorového prostoru a nestačím se divit, s jakou chutí se řadová šestka vytáčí. U toho bleskurychle reaguje na plyn a nádherně zpívá. Meziplyny nikdy nebyly snažší. Trochu to kazí akorát zbytečně dlouhé zpřevodování, čtyřku jsem na okresce skoro neřadil.

Extrémně zábavné auto, ale nezkušenost nekompromisně trestá.

Na rovince lížu 170 km/h, v tu chvíli jdu na tvrdé brzdy, které pochází z M3 E36. Dokud jsou kola rovně, Z3 je při deceleraci stabilní, ale jakmile brzdu pohladím v zatáčce, znervózní a okamžitě chce ublížit. A záludnost se neprojevuje pouze na brzdách, protože umí dávat plané naděje, že ho člověk zvládá. Z3 je tak čitelné auto, které má tolik trakce, že mu začínám rychle důvěřovat a přitláčím na pilu. Jenže, jak jistě víte, na motorovou pilu by se tlačit nemělo. A to platí i pro Z3, na limit ho dostanou jen opravdoví mistři volantu. U limitu umí nepříjemně kousat a doslova šikanovat řidiče neustálými úskoky zádě do strany. Naštěstí krásně komunikuje přes řízení a sedadlo, takže na vzniklé situace se dá dobře reagovat. Když si člověk začne věřit, pomodlí se a vymění pleny, může i driftovat. Stačí zatáčku utáhnout volantem, přidat plyn, přičemž se zadek krásně vysune do strany, úhel se dá hezky korigovat dávkováním plynu.

BMW Z3 M Coupé není holkou pro každého, ale okouzlí, koho si zamane.

BMW Z3 M Coupé E36/8 není holkou pro každého. Nikoli pro kontroverzní design, ale kvůli tomu, že ne každý ho uřídí v rychlostech, kdy začíná ta pravá zábava. Nezamilovat se do něho je těžké, ale ještě náročnější je ho ovládnout. Ovšem, když se to povede, odmění se skvěle odříkanou pohádkou o propojení stroje s řidičem. Proto si může odvézt 9 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Točivý motor s extrémně rychlými reakcemi na plyn

  • Komunikativní řízení

  • Neuřídí ho každý

  • Jedinečný design

  • Nezkušené řidiče popravuje bez slitování

Technické parametry

Motor: 3201 ccm L6
Výkon: 321 koní při 7400 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 3250 ot./min.
Převodovka: 5-st. manuální
Pohon: RWD
Hmotnost: 1390 kilogramů
0-100 km/h: 5.4 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Průměrná spotřeba: 12 l/100 km
Objem kufru: 210 litrů

Fotogalerie: BMW Z3 M Coupé S50 (E36/8)