Chevrolet Corvette se vyrábí už od roku 1953

Chevrolet Corvette C5 vyráběný v letech 1997 až 2004 je už pátou generací tohoto legendárního stroje, který je s námi od roku 1953. A vývojáři to s C5 neměli jednoduché, protože rozpočet byl velmi napnutý. Vedení automobilky dokonce přemýšlelo, že Corvette skončí. Proto je obdivuhodné sledovat, jak dobré auto se jim povedlo vyrobit. V dnešní recenzi přivítejte Corvette C5 Convertible, který z výrobní linky sjel na 50. výročí modelu.

Corvette C5 je posledním sériově vyráběným autem s výklopnými světly

Na fotkách vypadá jako normální sportovní auto, ale na živo je to šílená placka, která vykrucuje krky všem zvědavcům v okolí. Mimochodem, jde o poslední sériové auto s výklopnými světly, takzvaně mrkačkami. Pod futuristickým zevnějškem se ukrývá poměrně zastaralá technika, alespoň se to říká. Motor s rozvodem OHV a příčně uložené listové pero vpředu i vzadu. Na druhou stranu, LS1 byl nejlehčím osmiválcem v sériových autech vůbec. Šasi je z hliníku a balsy, panely karoserie z kompozitu. Na obou nápravách jsou dvojité lichoběžníky. Abych tu zastaralost ještě více vyvrátil, karoserie byla na prostorový rám lepena speciálním postupem, což bohužel komplikuje opravy bouraných kusů. Zajímavostí je, že ačkoliv jde o druhou největší generaci, je ze všech nejlehčí.

Interiér je napěchovaný výbavou, ale taky tragicky zpracovaný

Uvnitř je dostatek místa, přelomový head-up displej, dvouzónová automatická klimatizace a kvalitní ozvučení Bose. Dobrá je pozice za velkým volantem. Kritizovat nemůžu ani sedadla kombinující pohodlí se sportovností. Když je natažená střecha, která se stahuje manuálně, kufr má solidní objem 394 litrů. Tím však všechny přednosti v interiéru končí, protože je zde dost věcí ke kritice. Jak je u amerických aut zvykem, zpracování vedle evropských konkurentů zaostává. Výběr materiálů a slícování měl na starost někdo, komu slovo pečlivost nic neříká. Nejhorší jsou plastové kliky dveří, u kterých mám pocit, že se každou chvíli ulomí. Chybí přihrádky ve dveřích a pořádné držáky na pití.

Dynamikou se řadil mezi nejrychlejší auta nahoře bez

O pohon se stará 5.7-litrový V8 s označením LS1, který produkuje výkon 350 koní při 5600 ot./min. a točivý moment 475 Nm při 4400 ot./min. S motorem spolupracuje čtyřstupňová automatická převodovka 4L60E, která pohání zadní kola, mezi nimiž je samosvorný diferenciál. Hmotnost je překvapivě nízkých 1458 kilogramů. Z 0 na 100 km/h umí zrychlit za 5.3 sekundy a maximální rychlost je 282 km/h. Abych vám přiblížil, jak solidní tato čísla na přelomu tisíciletí byla, pojďme se podívat na konkurenci. Italské Ferrari 360 Spider má 4.8 V8 o hodnotách 400 koní při 8500 ot./min. a 373 Nm při 4750 ot./min. Síly přenáší šestistupňová robotizovaná převodovka. Váží 1450 kilogramů. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 4.6 sekundy a jede až 291 km/h. Německé Porsche 911 Carrera Cabriolet 996 má menší šestiválec boxer o objemu 3.6-litru. K dispozici dává 320 koní při 6800 ot./min. a 370 Nm při 4250 ot./min a pohání zadní kola přes pětistupňový automat. Hmotnost čítá 1440 kilogramů. Z 0 na 100 km/h se dokáže odrazit za 5.3 sekundy a zastaví se při 280 km/h. To je názorná ukázka toho, že i standardní Chevrolet Corvette C5 Convertible patřil mezi nejrychlejší auta bez střechy.

Čtyřstupňový automat je z dob dinosaurů, z Corvette dělá spíše rychlé GT než sporťák

Na fotkách a podle výkonů na papíře to vypadá, že půjde o ostrý sporťák nahoře bez, ale nemůžete být více na omylu. Už po prvních metrech je jasné, že jde spíše o sportovní GT než nekompromisního dravce. Automatická převodovka má jen čtyři stupně, takže převody jsou velmi dlouhé, což v kombinaci s objemným osmiválcem dává až elektromobilový pocit. Vše můžete nechat na automatu, ale jednotlivé stupně lze měnit i posouváním řadící páky. Dokonce ani motor nepůsobí jako nějaký atlet, spíše strongman ukazující svou sílu. Mohutně tahá už od volnoběhu a s chutí se vytáčí po omezovač za hranici 6000 ot./min., kde poměrně svižně přeřadí jinak ospalá automatická převodovka. Působivé jsou rychlé reakce motoru na pokyny plynu. Jestli znáte modernější Corvette, určitě víte, že jejich výfuk umí rozpoutat uši trhající peklo. To však neplatí pro C5. Motor je kultivovaný a decentně se rozezní až ve vyšších otáčkách, v nichž hezky po americku burácí. Při túrování na neutrál cloumá s celým autem.

Skvělá ovladatelnost a překvapivě nízká spotřeba

Řízení je poměrně tuhé a má dlouhý převod. Je potřeba s ním pečlivě pracovat, protože tato placka má délku 4564, šířku 1869, výšku 1212 a rozvor 2654 milimetrů. Jde o pořádného obra, poskládat ho na české okresky je docela um. Jakmile jsem se s Vette sžil, překvapilo mě, o jak ovladatelné auto jde. Jelikož převodovka je vzadu před diferenciálem (transaxle) a motor namontovaný za předními koly blízko kabiny, rozložení hmotnosti je takřka ideální. Za následek to má i drobný nešvar, motor s převodovkou slušně vytápí kabinu. Auto posílám do zatáčky na hranici přilnavosti pneumatik o rozměrech 275/40 ZR17 vpředu a 295/35 ZR18 vzadu a nestačím se divit. Naklání se jen minimálně a ochotně zatáčí. I když jde o starý roadster, který se torzní tuhostí nemůže rovnat mladším strojům, čekal jsem výraznější kroucení karoserie. Znát je to akorát při opravdu rychlé jízdě nebo na rozbité silnici, se kterou si naopak poměrně dobře umí poradit podvozek. Ten není přehnaně tvrdý a schopně tlumí nerovnosti. Pokud se chcete pobavit, stačí deaktivovat elektroniku a zadek v každé zatáčce ujíždí ven, někdy až trochu nebezpečně. Jakmile se člověk rozvášní, musí si dávat pozor, protože občas nepříjemně kouše. Plynulost rychlé jízdy narušuje jen automatická převodovka, která se k tomuto stylu vůbec nehodí. Pokud nejste vyhlídkový jezdec, určitě doporučuji manuál. Tomuto exempláři nejvíce sluší svižná jízda, kdy potěší komfortem, minimem turbulencí v kabině a zvučným osmiválcem. Světe div se, zaujme i spotřebou, která při občasném prošlápnutí plynu nijak výrazně nepřekračuje 10 l/100 km.

Jak je Corvette C5 spolehlivý? Na co si dát pozor?

Chevrolet Corvette C5 je v rámci kategorie nadprůměrně spolehlivé auto. První ročníky mají problém s nesehnatelným modulem ABS. Naopak poslední mívaly potíže s nastavitelným podvozkem a palivovým čerpadlem (má dvě nádrže). Ideální jsou kusy vyrobené okolo roku 2003. Výhodou je, že vzniklo 248 715 exemplářů, takže díly jsou často dostupné. Navíc na internetu najdete mnoho návodů k různým opravám. Tento kousek samozřejmě taky měl své nemoci, které jsou u C5 běžné – alternátor, bowden řazení a konektor čidla teploty vody. Dále je potřeba sledovat řemenici klikového řemene, na kterém je tlumič torzních kmitů (Harmonic Balancer). Doporučují se gelové baterie, protože z klasické baterky může vytéct elektrolyt a nakapat do elektroniky. Největší výhodou C5 není jen spolehlivost, ale i cena. Tato auta lze k roku 2023 pořídit za sumy okolo 500 000 Kč.

Corvette Convertible je ideální auto na svižné výlety s větrem ve vlasech

Živě si dokážu představit svižnou jízdu po pobřeží z Malibu do Santa Barbary, což je taková Francouzská riviéra v USA. Corvette C5 Convertible s automatem není sportovní náčiní, se kterým budete řezat zatáčky na limitu přilnavosti. Je to komfortní pohodář na svižnou jízdu s větrem ve vlasech. Krásný fén na vlasy s mocným osmiválcem. Samozřejmě má několik nedostatků. Automat z dob dinosaurů sedne jen klidným řidičům. Taky nad lacinými plasty v interiéru je potřeba přivřít obě oči. Svým projevem mi nepřipomíná sporťáky, které jsem zmiňoval v úvodních odstavcích, ale spíše stroje typu Mercedes-Benz SL, jen v americkém stylu. Odvézt si může 7 z 10 hvězdiček. Za půjčení moc děkuji Honzovi K.

Plusy a mínusy

  • Příjemně naladěný podvozek nejen pro rychlou jízdu

  • Ovladatelnost při rychlé jízdě

  • Chuť jezdit bokem

  • Bohatá výbava

  • Působivý design

  • Poslední sériové auto s výklopnými světly

  • Zastaralá automatická převodovka

  • Nekvalitní interiér

Technické parametry

Motor: 5665 ccm V8
Výkon: 350 koní při 5600 ot./min.
Točivý moment: 475 Nm při 4400 ot./min.
Převodovka: 4-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1458 kilogramů
0-100 km/h: 5.3 sekundy
Maximální rychlost: 282 km/h
Průměrná spotřeba: 10 l/100 km
Objem kufru: 394 litrů

Fotogalerie: Chevrolet Corvette C5 Convertible LS1 5.7 V8 s automatem