Američané jsou přeborníci ve výrobě obřích věcí. Mají nejkaloričtější burgery, nejdelší dopravní letadlo, nejmohutnější válečnou loď a tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Ale je tady ještě jedna velká věc, kterou umí skvěle, objemné osmiválce s atmosférickým plněním. Je to poslední země, která tyto motory nabízí ve velkém. A tím nejpovedenějším je zřejmě 6.2 V8 od GM, který v Evropě můžeme najít v modelech Camaro a Corvette, na kterou se tentokrát zaměříme. Přivítejte zástupce vymírajícího druhu, Corvette C7 Stingray Convertible.

Je to nádherný kus auta. Dlouhá příď s výraznými prolisy, agresivně vyhlížející světla, výdech za předními koly a zlověstná záď se čtveřicí koncovek výfuku, to vše tvoří jeden děsivě vypadající celek. Pokud bych mu něco musel vytknout, tak je to jen difuzor protažený nevkusně vysoko, jako když si vytáhnete tepláky až pod prsa.

Uvnitř je to milé překvapení. Většina ploch je čalouněna kůží (nějaký plast se najde, ale není to nic hrozného) a středový panel s dotykovým displejem a s většinou ovládacích prvků je natočený k řidiči, díky čemuž je vše hezky po ruce. Sedadla jsou pohodlná, ale zároveň poskytují slušné boční vedení, jen by se mohlo sedět trochu níž. Výbava je pohádkově bohatá, takže stěžovat si nemůže vůbec nikdo. Ale bohužel i tady jsou věci, které vám děsně polezou na nervy. V první řadě dveře, které se zevnitř nekomfortně otvírají stiskem tlačítka a jdou otevřít, jen když zcela stojíte. Druhým problémem je kufr, do toho se dá dostat pouze tehdy, je-li zařazena poloha převodovky P. A do třetice navigace, kterou lze nastavit pouze, když se auto nehýbe, no a pokud se ji pokusíte zadat informace hlasovým ovládáním se staženou střechou, tak dojedete úplně jinam, než jste původně chtěli.

Sleva platí na pronájmy všech vozidel od společnosti www.pujcovna-legend.cz

Studený start znamená sólo na bicí, které ještě zvýrazňuje ozvěna v garáži. Po zahřátí se motor uklidní a v cestovním režimu se Corvette chová jako každé jiné auto. Je tichá, pohodlná, motor jen ševelí a automatická převodovka řadí hladce. V běžném provozu s ní dokáže jezdit svou první hodinu i žák autoškoly.

Mimo jiné, nepodstatné režimy, je tady ještě jeden, hodně nabroušený, okruhový. Ten kompletně mění nastavení auta a hned po přepnutí se ozývá hutný zvuk z výfuku. Podvozek se stává tuhým, ale překvapivě si stále zachovává dostatečně komfortní tvář. Atmosférický osmiválec má lineární nástup a s každou následující otáčkou stupňuje zátah a hlasitost rockového koncertu. Od 4000 uhání jako zběsilý a s vlčím vytím v doprovodu metalového chrapláku pokračuje až do 6500 otáček. V tu chvíli převodovka rychle zařadí vyšší stupeň, přičemž si výfuk odplivne tak úchylným způsobem, jako by blesk udeřil do tisíciletého dubu a roztříštil ho na kusy. Jakmile se pustí plyn, výfuk si 5 až 10 sekund hlasitě odkašlává. K tomu ty pekelně rychlé reakce na plyn. Ten motor je umělecké dílo!

Chování v zatáčkách je samostatnou kapitolou. Řízení je strmé a tuhé, přičemž kola se s jakýmkoliv pohybem okamžitě zakusují do asfaltu a příď se bez váhání vrhá za nimi. Trakce předních kol je fenomenální, což tak úplně neplatí o těch zadních. Zadek auta je agresivní, kousavý a hravý. S vypnutou kontrolou trakce je opatrnost na místě, protože téměř každou zatáčku projetou vysokou rychlostí proletíte s mírným vybočením zádě do strany. S trochou cviku je to neskutečná zábava a adrenalin. Jen vás ty šílenosti v podobě řevu V8 a kouře od pneumatik vyjdou draho. S Corvettou to není tak snadné jako s Camarem, ale o to víc si to řidič užije. A kdo by se bál, může nechat elektronické pomocníky v pozoru a motor na zadní kola pošle jen tolik výkonu, kolik zvládnou. Chirurgicky čistá a rychlá stopa je v tu chvíli na světě a na okresce se dá uhánět děsivým tempem. Brzdy se dají dobře dávkovat, ale při dlouhé agresivní jízdě není problém je unavit. Vážně povedený stroj na tvorbu úsměvů!

Je to výjimečné auto, klidný beránek, který se umí vmžiku proměnit v rozzuřeného býka. Ten motor je fenomenální a je škoda, že výrobci klasických sportovních aut od osmiválcových atmosfér upustili. Ale i díky tomu se Corvette stává jedinečným autem, které si zamilujete. Štve mě jen těch pár věcí, které jsem zmínil ve třetím odstavci, ale na vše zapomenete hned, jakmile se pedál plynu zaboří do podlahy. Chevrolet Corvette C7 Stingray Convertible si může pyšně odvézt 9 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • vzrušující design

  • komfortní podvozek

  • rychle reagující a zábavně nastavený podvozek

  • agresivní a hravé chování

  • skvělý motor s úžasným zvukem

  • dobře naladěná převodovka

  • pár laciných plastů v interiéru

  • navigaci nelze nastavit za jízdy (jen hlasově, ale to je se staženou střechou téměř nemožné)

  • víko kufru jde otevřít pouze se zařazenou polohou převodovky P

  • otevírání dveří tlačítkem, přičemž jdou otevřít, jen když auto stojí

Technické parametry

Motor6162 ccm V8
Výkon466 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment624 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka8-st. automatická
PohonRWD
Hmotnost1525 kilogramů
0-100 km/h3.8 sekundy
Maximální rychlost306 km/h
Průměrná spotřeba14 litrů
Objem kufru283 litrů