Citroën Berlingo koncem roku 2023 prošel modernizací, což znamená jediné, k mání je teď mnoho skladovek předfaceliftu, který ještě stihnul přijet do dnešní recenze. Jde o osobní verzi M Profi+ ve vysoké výbavě SHINE s naftovým motorem 1.5 BlueHDi 130 a osmistupňovou automatickou převodovkou. Když toto auto bylo nové, stálo 687 000 Kč, s dalšími příplatky 790 000 Kč, dnes obdobné skladové kusy pořídíte za nějakých 630 000 Kč. Spokojíte-li se s nižší výbavou Feel, stačit bude zhruba 500 000 Kč, a to i navzdory tomu, že ještě před rokem jste za takové Berlingo dali alespoň 577 000 Kč. Stojí za ty peníze? To zjistíme v testu, během kterého s ním vyrazím s přáteli na chatu.

Berlingo III se snaží vypadat futuristicky, výsledkem je vizáž nabobtnalého mimozemšťana.

Citroën Berlingo je takový nabobtnalý mimozemšťan, snaží se vypadat futuristicky, ale jeho tvary docela rychle stárnou. Naneštěstí je to u tohoto typu auta jedno, protože si ho nikdo příliš nevšímá. Mnohem lépe vypadá varianta po faceliftu, za kterou si však přinejmenším několik desítek tisíc připlatíte.

Interiér Berlinga třetí generace není dokonalý, ale hlavní úkol – praktičnost, plní skvěle.

Odkládací plochy jsou ve dveřích, pod sedadly, na palubní desce, před spolujezdcem, ale i na stropě. Přítelkyně si všimla absence zrcátka ve sluneční cloně u spolujezdce. Zadním cestujícím se líbila dělená sedadla a spousta prostoru. I mně se za volantem sedělo příjemně, sedadla sice nemají takřka žádné boční vedení, ale jsou pohodlná. Jinak je interiér naprosto obyčejný – tvrdé plasty a občas jejich ne úplně chvályhodné slícování, ale důležité je, že uvnitř nic nevrže. Infotainment působí docela zastarale, ale má Android Auto.

Na první pohled nevypadá, ale reálně jde o poměrně kompaktní auto s velkým vnitřním prostorem.

S délkou 4403, šířkou 1848 (2107 se zrcátky) a výškou 1844 milimetrů jde o poměrně kompaktní auto, se kterým se dá pohodlně parkovat i ve městech. Na úzkých parkovacích místech jsou výhodou posuvné zadní dveře, díky kterým pohodlně usadíte děti, přičemž neomlátíte auta okolo. Maximální přípustná hmotnost je 2365 kilogramů, takže s provozní hmotností auta 1563 kilogramů lze odvézt až 802 kilogramů. Kdo rád tahá přívěsy, musí se spokojit s brzděným o hmotnosti do 1 tuny, což není mnoho. Kufr má objem 597 litrů po plato, ke stropu 983, za předními sedadly 2126. Do auta jsme se sbalili ve čtyřech lidech na prodloužený víkend, všechny věci se vlezly do základní konfigurace kufru pod plato.

Jízda s Berlingem je pohodová, štve mě jen dunivý zvuk při rychlosti okolo 120 km/h.

Jedete-li do 120 km/h, na palubě je docela klid, ale po překročení této rychlosti se začne ozývat nepříjemný aerodynamický hluk v podobě dunění. Slušný komfort podtrhují pneumatiky s vysokým profilem – 205/55 R17. Dokonce i ovladatelnost při svižné jízdně je solidní, za což vděčí především poměrně nízké hmotnosti 1563 kilogramů. 130-koňový naftový motor o malém objemu 1.5-litru někoho může vyděsit, nebude mít přece dostatek síly k roztažení naloženého auta, ale při předpisovém stylu jízdy je to naprosto v pohodě. Vlastně jsem si ani jednou neřekl, že bych potřeboval více koní, ale nutno podotknout, že jsem měl lehkou nohou. Motor navíc je poměrně kultivovaný a skvěle si rozumí s hladce řadícím osmistupňovým automatem.

Spotřeba 1.5 BlueHDI 130 je oku lahodící, na jednu nádrž ujede i 800 kilometrů.

Spotřeba? Přes Prahu jsem dokázal jezdit za 6.0-6.5 l/100 km, okresky se daly srazit na 5 l/100 km, dálnice se pohybují okolo 6.5 l/100 km. Dlouhodobý průměr jsem měl 6 l/100 km, což znamenalo dojezd na jednu 50-litrovou nádrž i 800 kilometrů. Noční Prahu bez provozu jsem projel za 4.7 l/100 km.

Citroën Berlingo M Profi+ 1.5 BlueHDi 130 chyby má, ale díky slevám za koupi stojí, početné rodiny budou nadšené.

Kdyby Berlingo stálo ceníkovou cenu, úplně nadšený bych nebyl. Avšak za částky, za které se prodávají skladovky/zánovní kusy, už smysl dává. Jde o auto střídmých rozměrů s překvapivě prostorným interiérem, jenž poskytuje 5 plnohodnotných míst k sezení a obří kufr. Příjemně se v něm sedí, má komfortně naladěný podvozek a docela úsporný naftový motor. Hledáte-li rodinného sluhu, jenž se nezalekne ani dětí s roztápějící se zmrzlinou v ruce, jděte a Berlingo si kupte. Odvézt si může hodnocení 8 z 10 hvězdiček, to je mimochodem o 5 hvězdiček více, než dostala mnohem dražší elektrická varianta ë-Berlingo XL Shine XTR (skladové elektromobily před faceliftem od 700 000 Kč).

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Úsporný naftový motor.

  • Hladce řadící automatická převodovka.

  • Komfortní podvozek.

  • Vzdušná kabina se spoustou úložných prostorů, velký kufr.

  • Zadní posuvné dveře usnadňující nástup na úzkých parkovacích místech.

  • Pořizovací cena skladových vozů.

  • Slícování některých částí interiéru.

  • Zastaralý infotainment.

  • Aerodynamický hluk (dunění) při dálničních rychlostech.

Technické parametry

Motor: 1499 ccm L4 Turbo
Výkon: 130 koní při 3750 ot./min.
Točivý moment: 300 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1430 kilogramů
0-100 km/h: 10.5 sekundy
Maximální rychlost: 184 km/h
Spotřeba: 6 l/100 km
Objem kufru: 597/2126 litrů

Fotogalerie: Citroën Berlingo M Profi+ SHINE 1.5 BlueHDi 130