Citroën C3 Aircross se snaží zaujmout především praktičností

Segment malých hatchbacků je v česku poměrně nabitý. Prodávají se v něm miláčci jako Fabia, Polo nebo Fiesta. Ukousnout si podíl z jejich prodejů chce hodně úsilí. Zvládne to malý Francouz na zvýšeném podvozku, který se snaží přilákat zákazníky hlavně praktičností? To zjistíme v dnešní recenzi Citroënu C3 Aircross s vrcholným benzinovým motorem 1.2 PureTech doplněným o automatickou převodovku.

Je to hatchback, který si hraje na crossover

Už na první pohled zaujme zajímavě tvarovaná karoserie s oblými tvary a dynamicky vyhlížejícími světlomety. Ta je usazena na poměrně vysokém podvozku, díky čemuž nejsou problémem ani horší polní cesty. Celkově jde o stylové auto, které však dokáže splynout s davem. To je výhoda moderních Citroënů všeobecně.

Tvrdé plasty a nepovedené ovládání klimatizace, ale skvělá sedadla a dostatek místa

Že jde o jedno z levnějších aut v kategorii (dobře vybavené kusy s tímto motorem lehce nad 500 000 Kč) uvnitř poznáte. Je tu dost tvrdých plastů – například ve výplni dveřích. Na oko to naopak tak špatné není. Líbí se mi sedadla a opěrky čalouněné šedivou, hrubou látkou. Dobře působí i velká dotyková obrazovka a stylové jsou výdechy klimatizace. Ovládání klimatizace je bohužel jedno z nejhorších v automobilovém světě. Musíte se prokliknout do menu přes speciální tlačítko a až poté lze na dotykové obrazovce nastavovat teplotu. Zbytečně zdlouhavé a uživatelsky nepřívětivé. Naopak úžasná jsou velice pohodlná sedadla. Místa je uvnitř v rámci kategorie dostatek, a to vpředu i vzadu. Vlastně jde o nadprůměr. Kufr má objem 410 litrů, čímž mimochodem o 30 litrů překonává i čtvrtou generaci Fabie.

Jízda je klidná a komfortní, ale nespěchejte

V daném segmentu jde o jedno z komfortnějších aut. Hlučnější od přední části je až při dálničních rychlostech. Je z něho velice dobrý výhled do všech stran. Pokud jste potenciálním zájemcem, při klidné jízdě si nebudete na nic zásadního stěžovat. Každá cesta bude pohodová a ničím nerušená. Obrovskou výhodou při městském jezdění je vysoký podvozek, díky kterému se nemusíte bát vyčnívajících patníků a různých přejezdů, o které už si přední nárazník nikdy nepodřete. Bez problému zvládá i polní a lesní cesty. Co se týče pohonného ústrojí, dynamika 1.2 litrového tříválce je dostačující. Počet válců však zamaskovat nedokáže a má hrubší chod. Šestistupňová automatická převodovka už v dnešním světě působí trochu zastarale. Je pomalejší a občas s autem nepříjemně cukne. Dlouhodobá spotřeba se ustálí okolo 6 litrů. Pokud budete chtít zrychlit a říznout pár zatáček trochu vyšším tempem, rychle vás to přejde. Auto začne odskakovat a být přehnaně nedotáčivé. Ostřejším stylem jízdy C3 Aircross pohrdá.

Pokud hledáte klidný a praktický hatchback, Citroën C3 Aircross může být autem pro vás

Citroën C3 Aircross 1.2 PureTech 130 s automatickou převodovkou si zaslouží 6 z 10 hvězdiček. Jízda s ním je příjemná a v kategorii jde o nadprůměrně prostorné auto. Pokud hledáte klidný a praktický hatchback pro rodinu, určitě je dobrou volbou. Musíte však zkousnout otřesné ovládání klimatizace a fakt, že cokoliv jiného než klidná jízda je zde spíše nepříjemnou záležitostí.

Plusy

Skvělá sedadla
Objemný kufr
Vysoký podvozek
Komfort jízdy

Mínusy

Ovládání klimatizace
Chování podvozku při svižnější jízdě
Hluk od přední části při vyšších dálničních rychlostech
Zastarale působící automatická převodovka

Parametry

Motor: 1199 ccm L3 Turbo
Výkon: 131 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment: 230 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 6st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1280 kilogramů
0-100 km/h: 9.2 sekundy
Maximální rychlost: 195 km/h
Spotřeba: 6.5 l/100 km
Objem kufru: 410 litrů