Pár týdnů zpět jsme testovali elektrický Citroën e-C4 Shine Pack. Ten se ukázal jako skvělý společník do města. Naopak mínusem byl nízký dojezd 200-250 kilometrů. Šlo o hezké, praktické a pohodlné auto. Tentokrát do testu dorazilo benzinové provedení C4 Feel Pack 1.2 PureTech 130 s osmistupňovou automatickou převodovkou. Ten je ve srovnatelných výbavách o více než 300 000 Kč levnější než elektrická verze. Vrcholný benzin stojí 712 500 Kč, zatímco za vrcholný elektromobil dáte 1 065 000 Kč (výbavy Shine Pack). To napovídá, že by mohlo jít o skvělé městské auto za rozumné peníze.

Vypadá jako koncept nebo auto ze sci-fi filmu

Karoserie à la čtyřdveřové kupé, podvozek vysoký jako u SUV, futuristická maska s neobvykle tvarovanými LED světly a mnoho zajímavých záhybů. Kombinace toho všeho dělá z C4 sci-fi zjevení, za kterým se leckdo otočí. Z přední části byli všichni nadšení, trochu rozporuplné reakce byly u té zadní.

Interiér Citroënu C4 nabízí spoustu odkládacích ploch

Na místo si nebudou stěžovat cestující na předních ani zadních sedadlech. Malé omezení je pouze pro pasažéry vzadu s výškou nad 185 centimetrů, a to kvůli zkosené střeše. Kufr má objem 380 litrů (1250 po sklopení sedadel), což je v dané kategorii takový průměr. Stejnou hodnotu nabízí třeba Seat Leon. Ford Focus je 5 litrů pozadu a korejská dvojice Hyundai i30 a Kia Ceed zase o 15 litrů napřed. V čem C4 kraluje, je počet objemných přihrádek a odkládacích ploch – velké přihrádky ve dveřích, dvě velké plochy nad středovým tunelem, dva velké držáky na pití v něm a velká přihrádka pod loketní opěrkou. Samozřejmostí je obří přihrádka před spolujezdcem, jedna pro notebook/tablet nad ní a ještě držák pro tablet. A to jsem určitě na něco zapomněl.

Trochu slabší je to z hlediska materiálů. Mnoho plastů je tvrdých a působí laciným dojmem. Na druhou stranu se to dá opodstatnit jednou z nejnižších cen v kategorii. Ovládání informačního systému není zrovna nejintuitivnější, ale zvyknete si. Taky bych uvítal větší displej namísto budíků. Ten nedokáže zobrazit ani navigaci. Kéž by tu bylo něco typu i-Cockpit 3D, který může mít Peugeot 2008 ze stejné rodiny. Naopak výhodou je ovládání klimatizace, vyhřívání sedadel a vyhřívání volantu klasickými analogovými tlačítky.

Benzinový motor 1.2 PureTech má dobrou dynamiku i spotřebu, ale hrubší chod

Tříválcový benzinový motor 1.2 PureTech s turbem o výkonu 130 koní je z většiny pohledů sympatickou jednotkou. Má dostatek síly v celém spektru otáček, příjemný zvukový projev při ostřejší jízdě a dlouhodobá spotřeba se pohybuje pod 7 litry na 100 kilometrů. Skvěle si rozumí s osmistupňovou automatickou převodovkou, která řadí hladce a neváhá. O kus příjemnější motor a převodovka než je koncernová kombinace 1.0 TSI s DSG. Menším neduhem může být hrubší chod, který přenáší vibrace do interiéru, a to hlavně po studeném startu.

Podvozek Citroënu C4 je zaměřený hlavně na komfort, sport nečekejte

Elektrický model e-C4 mě mile překvapil celkovým komfortem na palubě. Díky vyšší hmotnosti kvůli bateriím a komfortně naladěnému podvozku skvěle žehlil nerovnosti a pohodlně plul po jakékoliv silnici. U benzinové verze jsem se trochu obával, že s nižší hmotností (1299 proti 1530 kilogramům) bude více odskakovat a komfort nedosáhne tak vysoké úrovně. Ale omyl. I tato verze je velice pohodlným autem, které se nezalekne ani rozbombardovaných pražských silnic. Zároveň jsem očekával, že C4 s klasickým spalovacím motorem bude obratnější a lepší v zatáčkách. Zase jsem se mýlil. Lehký posun k lepšímu tu je, ale nedotáčivost přichází velice brzy. Při rychlé jízdě působí nejistě. Takže zase zklidnit a užívat si pohodu.

Citroën C4 vykračuje z davu svým vzhledem a potěší nadprůměrným komfortem

Benzinový Citroen C4 1.2 PureTech 130 s osmistupňovým automatem je stejně jako elektrický e-C4 příjemným městským společníkem, se kterým zvládnete i delší trasy. Potěší neobvyklým designem, praktickým interiérem, vysokým podvozkem, komfortem, ale i slušnou cenou startující na 439 000 Kč. Pokud od auta nevyžadujete nějaké sportovní ambice, bude se vám líbit. Může si odvézt 8 z 10 hvězdiček.

Plusy

Dynamika motoru
Odhlučnění
Komfortní podvozek
Futuristický design
Spousta odkládacích ploch
Cena

Mínusy

Hrubší chod motoru
Chování podvozku při rychlejší jízdě
Pár lacinějších plastů v interiéru
Malý displej místo klasických budíků

Parametry

Motor: 1199 ccm L3 Turbo
Výkon: 130 koní
Točivý moment: 230 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1299 kilogramů
0-100 km/h: 9.4 sekundy
Maximální rychlost: 210 km/h
Spotřeba: 7l/100 km
Objem kufru: 380/1250 litrů