Nástupcem klasického sedanu se stalo moderní SUV

Kvůli neustále klesající poptávce po vozech s karoserií sedan a kombi se Citroën v roce 2017 rozhodl ukončit výrobu klasického C5. Jeho nástupcem se stalo SUV C5 Aircross a později crossover C5 X. My se dnes podíváme na první zmíněný model po modernizaci, a to ve vrcholném plug-in hybridním provedení s maximální výbavou Shine Pack.

Za tu cenu bych si uměl představit kvalitnější materiály v interiéru

Citroën C5 Aircross ve výbavě Live Pack s benzinovým motorem 1.2 PureTech 130 startuje na 675 000 Kč. A to je velmi příjemná cena na SUV těchto rozměrů. Maximální výbavu Shine Pack se stejným motorem dostanete za slušných 855 000 Kč. Naftový 1.5 BlueHDI vyjde na 915 000 Kč. Trochu se to zhorší, rozhodnete-li se jít do plug-in hybridních motorizací. Plug-in hybrid 180 v druhé nejnižší výbavě Feel stojí 970 000 Kč. Nejvyšší výbavu s 225-koňovým plug-in hybridem koupíte od 1 070 000 Kč. S několika dalšími příplatky se dostanete na 1 150 000 až 1 200 000 Kč.

K levnějším verzím bych větší výtky neměl, ale k těm dražším překračujícím hranici 1 milionu, je bohužel mít musím. Interiér je na tuto cenovou hladinu laciný. Platí to především pro materiály použité na výplň dveří a palubní desku. Taky bych v autě této cenovky uvítal vyhřívaný volant. A když už jsme u té kritiky, tak přihrádka ve dveřích je příliš mělká a zadní sedadla jsou poměrně úzká. To je ale vše, co mi na modernizovaném C5 Aircross vadí.

Sedadla jsou velmi pohodlná, na vylepšený informační systém jsem si rychle zvyknul, všechna tři zadní sedadla jsou nezávisle nastavitelná a místa je dostatek ve všech směrech. Kufr sice svými 460/1510 litry na papíře neoslní, ale v reálném světě je dostačující a dobře využitelný.

Citroën C5 Aircross po faceliftu výrazně dospěl

Citroën C5 Aircross díky modernizaci dospěl. Zadní část je přepracovaná jen decentně, ale na té přední se designéři pěkně vyřádili, v dobrém slova smyslu. Nová je celá maska, full-LED světlomety i nárazník. Díky tomu teď vypadá mohutněji a dravěji. Dřív se za ním nikdo neotočil, teď dokáže zaujmout.

Spotřeba a nabíjení

S plně nabitou baterií, kterou z běžné zásuvky natlačíte do 6 hodin nebo z 22 kW nabíječky do 2 hodin, ujede až 50 kilometrů čistě na elektřinu. Této hodnoty lze dosáhnout i v reálném světě, ale počítejte spíše s 30-45 kilometry. V tomto režimu se zvládá pohybovat rychlostí do 135 km/h. Pokud auto plně nabijete, za 100 kilometrovou cestu si dle stylu jízdy vezme 4-5 litrů. Dlouhé trasy s vybitou baterií umí za 7-8 litrů. A to jsou slušné hodnoty na velké SUV s výkonem 225 koní.

Citroën je jednou z posledních automobilek, pro kterou je pohodlí vším

V dnešní době se většina automobilek předhání v tom, která dokáže nabídnout více rychlosti a stability v zatáčkách. To sice vypadá fajn v marketingových prospektech, ale v reálném světě je to mnohdy na škodu. Auta jsou pak zbytečně tvrdá a při běžné jízdě nervózní. To však neplatí pro francouzský Citroën. Ten si zachovává svou jemnou tvář a na nějakou rychlou jízdu z vysoka kašle. Podvozek s hydraulickými dorazy nádherně tlumí nástrahy českých silnici a skvělé je i odhlučnění (nejvyšší výbava má vpředu dvojitá okna). Řízení je lehké, hybridní ústrojí kultivované a automatická převodovka řadí velmi hladce. A když náhodou potřebujete předjet nebo zrychlit na dálnici, dynamika udávaná stádem 225 koní je naprosto dostačující za všech situací.

Citroën C5 Aircross je dobrým rodinným SUV, které nezapadne v davu

Citroën C5 Aircross je po modernizaci ještě o kousek zajímavějším autem. K absolutnímu komfortu přidává i charismatický design. Trochu mě sice mrzí ty lacinější plasty v interiéru, ale jinak jde o povedené rodinné SUV, které si díky jeho pohodové povaze zamilujete. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček. Test C5 Aircross před modernizací.

  • Komfortní podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • Kultivovanost hybridního ústrojí

  • 3 samostatně posuvná sedadla vzadu

  • Objemná přihrádka v loketní opěrce

  • Lacinější plasty v interiéru

  • Mělká přihrádka ve dveřích

  • Užší sedadla vzadu

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + elektromotor
Výkon: 225 koní
Točivý moment: 360 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1750 kilogramů
0-100 km/h: 8.9 sekundy
Maximální rychlost: 225 km/h
Spotřeba: 3/8 l na 100 km (nabito/vybito) nebo 18-23 kWh
Objem kufru: 460/1510 litrů