Citroën C5 se vyrábí od roku 2000. Šlo o elegantní sedany a praktické kombíky, které uměly potěšit bezkonkurenčním pohodlím. Bohužel poslední roky poptávka po tomto typu aut docela upadá. Zákazníci radši naskakují na moderní vlnu SUV. Proto model C5 skončil a v roce 2017 jsme se s ním museli rozloučit. Teda ne tak úplně. Na trh totiž dorazil nástupce, který se stále jmenuje C5, ale má přídomek Aircross. Jde o SUV, které má ctít tradice Citroënu – absolutní klid a pohodlí. Podařilo se mu to? Může jít o právoplatného nástupce skvělého sedanu/kombi? To zjistíme v dnešním testu Citroënu C5 Aircross ve vrcholném provedení Plug-in hybrid a výbavou Shine.

Moderní, ale zároveň usedlé SUV

Je zajímavé, že Citroën dokázal udělat na první pohled zajímavé moderní SUV, které však dokáže plně splynout davem. A to je docela sympatická vlastnost. Celkově se ale C5 hodí spíše k usedlé rodině nebo starším lidem. I navzdory tomu, že má futuristicky vyhlížející LED světla a mnoho dalších neobvyklých detailů.

Interiér Citroënu C5 Aircross je příjemný, ale má pár chyb

Očekával jsem, že interiér modelu C5 Aircross nebude ničím zázračným. O to víc jsem byl potom překvapen, že jde o velice útulné místo k sezení. Na první pohled vypadá vážně dobře. Vpředu je dostatek místa ve všech směrech, sedadla jsou úžasně pohodlná, hezký je velký displej místo budíků a docela fajn je i většina materiálů. Bohužel jen většina. Plastová výplň dveří je otřesná a nepříjemně tvrdá je i spodní část středového tunelu. U auta s cenovkou přes 1 milion by to mohlo být lepší. Dalším neduhem je ovládání klimatizace, do jehož menu se musíte prokliknout přes dotykové tlačítko. Dalším malým mínusem je mělká přihrádka ve dveřích. To ale vynahrazuje doslova gigantická chlazená přihrádka pod středovou loketní opěrkou, do které se vejdou třeba dvě 1.5 litrové PET láhve. A když už jsme začali s tou kritikou, tak širší by mohla být zadní sedadla. Na druhou stranu mají výhodu, že jsou to tři samostatná sedadla s možností individuálního nastavení. Taky je lze posunout dopředu, čímž se znatelně zvětší objem kufru, případně je zcela sklopit. Zavazadlový prostor má objem 460 nebo 1510 litrů se sklopenými sedadly.

Hybridní pohon konkurenci v mnohem překonává, ale někde taky zaostává

Před hybridním C5 jsem měl půjčený hybridní Mitsubishi Eclipse Cross. Takže mi to nedá a musím porovnávat. A ono to není úplně od věci, protože i cenově jsou obě auta poměrně blízko. Konkurenci si však kvůli rozdílnému pojetí zřejmě tvořit nebudou. Japonský pohon je vyspělejší. Motor fungující jako generátor elektrické energie dokáže fungovat kdykoliv, takže není problém energií zásobovat třeba dům bez výraznějších omezení nebo nabíjet motorem, když stojíte. Zároveň ho lze dobíjet i na rychlonabíječkách. K tomu má elektromotor na přední i zadní nápravě, takže jde o čtyřkolku. Nic z toho Citroën neumí a nemá. Ale i tak jde o jeden z nejlepších hybridů, jakým jsem jezdil. Elektromotor je zde zabudovaný do osmistupňového automatu a od motoru ho odděluje další spojka. Takže zatímco Japonec za jízdy dobíjel baterii a z ní byly následně poháněny elektromotory (motor poháněl kola napřímo pouze ve výjimečných situacích), tak tady motor buď pohání kola (zároveň dokáže jízdou i nabíjet) a nebo neběží vůbec. Výsledná jízda je velice kultivovaná a motor nenaskakuje tak zbrkle jako u Mitsubishi. Zároveň svým projevem překonává například i hybridy od Škodovky. Pokud je baterie nabitá, auto se toho snaží využívat a reálně čistě na elektřinu ujede až 50 kilometrů. Já jsem se pohyboval v rozmezí 30-45 kilometrů dle stylu jízdy. Na elektřinu dokáže jet rychlostí až 135 km/h. Průměrně si vezme nějakých 18-23 kWh. V režimu Hybrid elektrická energie vydrží zhruba 130 kilometrů. Průměrná spotřeba se bude pohybovat okolo 4 litrů (měřeno na trase Praha – Karlovy Vary: město, dálnice i okresky). Zpět s plně vybitou baterií jsem při stejném stylu jízdy dojel za 6.5 litru. To je velice slušný výkon. Horší už to je, když se snažíte nabíjet jízdou. To se můžete podívat přes 10 litrů, čímž za konkurencí zaostává. Pokud budete nabíjet z běžné zásuvky, počítejte zhruba se 7 hodinami. Klasické 22 kW nabíjecí stanice zvládají plné nabití do 2 hodin.

C5 Aircross je konečně neprémiové auto, které se zaměřuje na absolutní pohodlí

Komfort, kterým si Citroën C5 Aircross hýčká posádku, je úchvatný. Má krásně měkoučký podvozek, výborné aerodynamické odhlučnění (vpředu jsou akustická dvojitá skla) a zároveň skvěle odhlučněný benzinový motor. Nastartování benzinového motoru a jeho chod za jízdy je tak kultivovaný, že ani nepoznáte, jestli zrovna jedete čistě na elektřinu nebo kombinaci obou pohonů. Zvuk se do kabiny dostane až při jízdě do prudšího kopce nebo při hrubším sešlápnutí plynového pedálu. Příjemně hladce řadí i automatická převodovka. A ten podvozek, to je slast. Vůbec vás nenutí jet rychle. Jen máte zapnutý tempomat na 50/90/130, k tomu držení v pruzích (funguje opravdu dobře), všechny zdržujete a užíváte si pohodlí. Auto spíše jen kontrolujete, než doopravdy řídíte. Nerovnosti žehlí s grácií a trochu rozhodit ho dokáže akorát více příčných nerovností za sebou. Ale to už je detail.

Na spěchání a rychlé přesuny si vyberte jiné auto

225 koní výkonu a 360 Nm točivého momentu za to umí pěkně vzít. V přímce tak nejde o žádného lenocha a troufnu si tvrdit, že většině naftovým SUV se čtyřválcem hravě ujede. V zatáčkách pak stopu drží docela hezky (na to jak je podvozek měkký), ale nelíbí se mu to. Naklání se a mnohem radši je, když se jízda zklidní. Příjemné je pak i samotné řízení. Na sportování a rychlé přesuny si tak určitě vyberte jiné auto. Tady je to o komfortu, kterým vyčnívá nad všemi konkurenty.

Nejpohodlnější auto kategorie, které má své mouchy, ale zamilujete si ho

Ano, Citroën C5 Aircross Plug-in hybrid má své mouchy. Těmi jsou hlavně nějaké neduhy v interiéru, jako třeba pár laciných plastů nebo otravné ovládání klimatizace. Taky nejde o nejpropracovanější hybrid a trochu mu schází pohon všech kol. Ovšem pokud vám jde v první řadě o pohodlí a klid na palubě, je to auto pro vás. Krom některých starších Citroënů jsem asi nezažil neprémiové auto, které by oplývalo takovým komfortem. A pokud máte kde nabíjet, jde i o úsporného společníka, kterého ve městě můžete využívat jako klasický elektromobil. Spotřebou pak potěší i na dlouhých cestách. A ta kultivovanost hybridního ústrojí! To je pohádka. K tomu přidává solidní dynamiku k předjíždění. Zároveň se příjemně řídí. Tudíž i když to není auto, které bych si koupil a má pár neduhů, tak musím přiznat, že se mi vracet nechtělo. Je to fajn každodenní společník. Hledáte-li rodinné SUV a nechcete skončit v obligátním koncernu a podobně, určitě můžu C5 Aircross doporučit. Ten až prémiový komfort vám bude leckdo závidět. 8 z 10 hvězdiček.

Plusy

Nadprůměrné odhlučnění
Nadprůměrně komfortní podvozek
Kultivovanost a odhlučnění benzinového motoru
V případě pravidelného dobíjení velice úsporná jízda
3 samostatně posuvná sedadla vzadu
Obrovská přihrádka v loketní opěrce

Mínusy

Mělká přihrádka ve dveřích
Tvrdé/laciné plasty ve dveřích a na spodní části středového tunelu
Pokud nemáte možnost po každé jízdě nabíjet, plug-in hybrid postrádá smysl
Ovládání klimatizace
Úzká sedadla vzadu

Parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + elektromotor
Výkon: 225 koní
Točivý moment: 360 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1750 kilogramů
0-100 km/h: 8.9 sekundy
Maximální rychlost: 225 km/h
Spotřeba: 3/8 l na 100 km (nabito/vybito) nebo 18-23 kWh
Objem kufru: 460/1510 litrů