Myslel jsem si, že nejkomfortnějším autem Francie je DS 9, ale…

Když jsem celé Vánoce strávil za volantem nejpohodlnějšího francouzského auta, byl jsem nadšený. DS 9 Rivoli E-TENSE 225 byl konečně tím pravým luxusním „Citroënem“. Úžasně vypadající sedan s krásným interiérem, kvalitním odhlučněním a velmi pohodlným podvozkem. Těšilo mě, že je tady právoplatný nástupce legendárních vozů C6, XM a CX. Jo, trochu jsem se do té výjimečnosti zakoukal. A světě div se, jinak tomu není ani u nového Citroënu C5 X. Nejenže mě zase okouzlilo francouzské auto (co se to se mnou sakra děje?), ale ono v mnohém ještě překonává zmíněný DS 9. A to i v jedné z jeho největší předností, v komfortu na palubě.

Vypadá trochu jako koncept

Velká 19-palcová kola, vysoký podvozek a nízká, široká a dlouhá karoserie, které vévodí mohutná příď. Vypadá trochu jako koncept a nespletete si ho s ničím jiným, co můžete na silnici potkat. Karoserie je nízká jako u sportovně střiženého sedanu, ale kufr se otvírá ve stylu liftbakcu. Záď na oko působí trochu jako shooting brake. Tato karoserie s aerodynamickým odporem 0.29 je posazena na podvozku se světlou výškou 195 milimetrů, čímž se řadí mezi crossovery a překonává i mnohá „terénní kombi“ či SUV (Škoda Superb Scout 151 mm, Kodiaq 194 mm). Může to sice znít zvláštně, ale výsledek je velmi dobrý. Zepředu a z úhlu vypadá skvěle, to platí i pro pohled z profilu. Líbí se mi bílý lak, díky kterému vyniknout černé doplňky a zajímavě tvarované světlomety.

Interiér je milým překvapením, řadí se k těm lepším v kategorii

U sourozence C5 Aircross Shine Pack Plug-in hybrid 225 jsem byl trochu zklamaný interiérem. Vadily mi především lacině působící materiály, obzvláště ve výplni dveřích. Nelíbilo se mi, že tento výrazný nedostatek nanapravila ani modernizace. O to víc jsem byl potěšený, že C5 X se tomuto problému vyhýbá obloukem. Uvnitř jsou použity kvalitní materiály a skvělé je i zpracování. Příjemnou pozici za volantem ještě zvýrazňují nadpozemsky pohodlná sedadla. Místa je zde dostatek, což platí i pro zadní sedadla (ta nelze jednotlivě nastavovat jako u C5 Aircross). Jen z výbavy je bohužel cítit, že Citroën má být nejdostupnější značkou od Stellantisu. Klimatizace není třízónová a sedadla vzadu nejsou vyhřívaná. Taky si nelze připlatit prémiové audio od předních značek. V neposlední řadě chybí Matrix LED světlomety, které by si střední třída v maximální výbavě zasloužila. Kufr je dobře uspořádaný a má objem 485/1580 litrů. Sáhnete-li po čistě spalovací motorizaci, dostanete 545/1640 litrů. Ty ale zase nemůžete mít v nejvyšší výbavě Shine Pack a nelze u nich připlatit adaptivní tlumiče.

Za takový komfort by se nemusely stydět ani luxusní limuzíny

V aktuální nabídce Citroënu je většina aut nadprůměrně komfortních. Užíval jsem si pohodlí u menšího crossoveru C4 i SUV C5 Aircross, ale to, co předvádí C5 X, je dechberoucí. Vzpomněl jsem si, jak se Citroënu dařilo v 60. letech minulého století. Jejich hydropneumatický podvozek dokázal poskytnout tak vysokou úroveň jízdy, že se značkou chtěl navázat spolupráci i britský Rolls-Royce. V roce 1965 tak z výrobní linky začal sjíždět Rolls-Royce Silver Shadow, u kterého většina zákazníků ani netušila, že na podvozku pracovala automobilka „bez vznešeného rodokmenu“. Proč tuto historickou událost vzpomínám? Protože za komfort, jaký C5 X poskytuje, by se ještě pár let zpět nemusel stydět ani samotný Rolls-Royce. C5 X je bez nadsázky Rolls-Royce pro chudé. Podvozek s hydraulickými dorazy a nezávisle na sobě řízenými adaptivními tlumiči bravurně žehlí všechny nástrahy silnic. Tomu skvěle sekunduje kvalitní odhlučnění, a to i při rychlostech atakujících 200 km/h. Řízení je lehké, motor si jen ševelí (ve 200 km/h točí +/- 3500 otáček) a osmistupňová automatická převodovka řadí neznatelně hladce. Komfortnější auto v této kategorii nenajdete, zdaleka ne.

Absolutně pohodlný podvozek sice lze přepnout do sportovního režimu, kdy lehce ztuhne, ale okreskový rychlík to nikdy nebude. Je cítit vyšší hmotnost a brzy se začne nedotáčet. Přilnavosti v zatáčkách nepomáhají ani úzké pneumatiky o rozměru 205/55 R19.  Pohonné ústrojí při rychlé jízdě neumí být tak plynulé, takže se nedá dobře dávkovat výkon. Naštěstí to ničemu nevadí, protože C5 X má tak klidnou povahu, kterou umí přenést i na řidiče, že ten stejně nebude chtít jezdit rychle.

Jak rychle se C5 X nabíjí a jak daleko dojede čistě na elektřinu?

Baterie C5 X má kapacitu 13.2 kWh a zvládá nabíjecí výkon až 7.4 kW. Z 0 do 100% ji nabijete za nějakou hodinu a půl (z běžné zásuvky do 4.5 hodiny). Jen pro porovnání, koncernové plug-in hybridy (například Škoda Superb iV) zvládají nabíjecí výkon 3.6 kW, takže se nabíjí dvojnásobně dlouho. Dojezd na elektřinu je velmi závislý na stylu jízdy a venkovní teplotě. Pohybuje se mezi 30 a 45 kilometry. Při teplotách okolo nuly jsem po městě najížděl okolo 30 kilometrů. Dlouhé trasy rychlostí do 135 km/h zvládá za 7 litrů. Zrychlení na 150-160 km/h spotřebu zvedne na 9 litrů. 170-200 km/h znamená překročení 11 litrů. Tyto hodnoty platí pro trasy okolo 300 kilometrů zahájené s baterií nabitou na 50-100%. Pokud budete jednou za 100 kilometrů nabíjet, není problém jezdit pod 5 litrů. Na kolik vyjde nabití baterie, zjistíte v kalkulačce.

Cena Citroënu C5 X v porovnání s největším českým konkurentem Škoda Superb

Maximální výbava Shine Pack s plug-in hybridním pohonem startuje na 1 230 000 Kč. Když přidáte výbavu takřka do plna, dostanete se na 1 342 500 Kč. Škoda Superb L&K plug-in hybrid začíná na částce 1 234 900 Kč. Ve vrcholné výbavě stojí 1 305 500 Kč. Základní záruka u Citroënu je na 5 let nebo 120 000 kilometrů. U Škodovky si musíte připlatit 16 500 Kč na 5 let nebo 100 000 kilometrů. To zvedá cenu Superba na 1 322 000 Kč. Obě auta však tahají různá esa z rukávu. C5 X nemůže mít například odvětrávání sedadel. Naopak má vyšší světlou výšku a kvalitněji zpracovaný interiér. Taky se rychleji nabíjí. Nejlevnější C5 X Feel 1.2 PureTech (130 koní) lze pořídit od 800 000 Kč. Nejdostupnější Superb Ambition 1.5 TSI (150 koní) nekoupíte pod 850 900 Kč.

Citroën C5 X je jedním z nejlepších aut střední třídy, jaké jsem v životě řídil

Bez nadsázky je to tak. Citroën C5 X patří mezi to nejlepší, co jste si za posledních 20 let mohli ve střední třídě koupit. Skvěle a hlavně jedinečně vypadá, je prostorný a praktický, dobře zpracovaný, poměrně úsporný a neskutečně komfortní. K úplné dokonalosti mu chybí málo. Stačila by trochu bohatší výbava. O zákazníky se bohužel obírá absencí naftového motoru a pohonu všech kol. Toto výjimečné auto si zaslouží 9 z 10 hvězdiček.

  • Dokonale naladěný podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • Kultivovanost hybridního ústrojí

  • Prostor na zadních sedadlech

  • Zkosená zadní část ubírá místo v kufru na výšku

  • Nižší objem kufru u hybridní verze

  • Nelze objednat s pohonem všech kol

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + elektromotor
Výkon: 225 koní (180 koní spal.motor, 110 koní el.motor)
Točivý moment: 360 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1856 kilogramů
0-100 km/h: 7.9 sekundy
Maximální rychlost: 233 km/h
Spotřeba: 4/8 l na 100 km (nabito/vybito) nebo 19-25 kWh
Objem kufru: 484 litrů