Cena je hodně sebevědomá

Citroën Berlingo je pohledné MPV křížené s dodávkou, které vždy potěšilo nejen praktičností, ale i přijatelnou cenovkou startující pod hranicí 500 000 Kč. Bohužel to už je minulostí a dnes si můžete pořídit pouze elektrické ë-Berlingo, jehož cena startuje na 975 000 Kč. Náš vybavenější kousek Shine s paketem XTR je za více než 1 150 000 Kč. Jestli za ty peníze stojí, zjistíme v dnešní recenzi.

Vypadá lépe než sourozenec Peugeot e-Rifter

Zatímco sourozenec Peugeot e-Rifter se mi příliš nelíbil, Citroën ë-Berlingo rozhodně zaujmout umí. Je to jedno z nejzajímavějších aut kategorie na trhu. Můžou za to především neobvyklá přední světla.

Interiér se sice nepyšní nejkvalitnějšími materiály a nejlepším slícováním, ale ve výsledku je to poměrně útulné místo. Sedadla jsou totiž pohodlná i na dlouhých cestách a prostoru je uvnitř na rozdávání. Je zde i mnoho odkládacích ploch včele s obří středovou přihrádkou. Zadní sedadla jsou plně polohovatelná. Zavazadlový prostor má objem 597 litrů a je skvěle využitelný.

Komfortní a jistý podvozek

V rámci kategorie jde o překvapivě komfortní auto. Příjemné je i odhlučnění, kterému skvěle sekunduje tichý elektromotor. Hluku ve vyšších rychlostech se taky nedočkáte, protože maximální rychlost je omezena na pouhých 135 km/h, což mě často pěkně štvalo. Baterie jsou umístěny pod podlahou. To zajišťuje nízké těžiště. Díky tomu jde o stabilní a dobře ovladatelné auto v zatáčkách. Dynamika 100 kW elektromotoru nijak zajímavá není. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 11.7 sekundy. Líbí se mi však jeho pružnost, která se hodí při předjíždění a ve městě.

Dojezd ovlivňuje nejen styl jízdy, ale i počasí

Baterie má kapacitu 50 kWh (využitelná kapacita je o 5 kWh nižší). Na rychlonabíječce ji není problém nabít z 20 do 90% za nějakých 40 minut. Pokud budete dobíjet do 100%, počítejte s hodinou. Maximální nabíjecí výkon při našem testu byl do 90 kW. Výkon s postupně nabíjející se baterií klesá. Do 60% zvládá necelých 90 kW (na výrobcem udávaných 100 kW jsem se nedostal). Když byla baterie na 90%, nabíjecí výkon činil zhruba 20 kW. Na 50 kW nabíječce se baterie dobije za necelou hodinu a půl. Na 22 kW nabíječce počítejte s necelými 4 hodinami. Dojezd podle palubního počítače je okolo 270 kilometrů.

S Rifterem jsem se při klidném dálničním tempu okolo 115 km/h dostal na spotřebu 20 kWh. Berlingo jsem však měl při nižších teplotách okolo 5 stupňů, což zvedlo spotřebu o 2-3 kWh. Ujet se tak dá necelých 200 kilometrů. Přidá-li se na 130 km/h, dojezd rapidně klesne pod 130 kilometrů. Při běžném městském a okreskovém jezdění není problém ujet 200-250 kilometrů na jedno nabití se spotřebou pod 20 kWh. V zimě se toto číslo zase o kousek zvedne.

Auto je to příjemné, ale dejte mu větší baterii!

Bohužel stejně jako Peugeot e-Rifter nemůžu Citroën ë-Berlingo pochválit. Díky lepšímu designu si zaslouží o 1 hvězdičku víc, může si tak odvézt 4 z 10 hvězdiček. Pochválit a doporučit by šel velmi snadno, kdyby měl větší baterii a vyšší dojezd. Do té doby mi za cenu překračující 1 000 000 Kč nedává smysl.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

  • Komfortní podvozek

  • Dělená sedadla vzadu

  • Praktický interiér

  • Vysoká cena

  • Nízký dojezd

Technické parametry

Motor: elektromotor
Výkon: 136 koní
Točivý moment: 260 Nm
Převodovka: automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1739 kilogramů
0-100 km/h: 11.7 sekund
Maximální rychlost: 135 km/h
Spotřeba: 20-25 kWh/100 km
Objem kufru: 597 litrů